marian123
24.05.05,08:34
Potreboval by som poradiť. Chcel by som predať byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve 2 roky, pričom mám v tomto byte trvalý pobyt 1 rok. Je v tomto prípade možnosť uplatniť si oslobodenie od dane z príjmu ? V prípade ak by nebolo možné uplatniť si oslobodenie od dane z príjmu z akej sumy by sa stanovila daň z príjmu ( z ceny určenej znaleckým posudkom, alebo ceny dohodnutej z kupujúcim ) ? Ako by to bolo v prípade výmeny bytu a doplatku zo strany kupujúceho?
Dakujem
marta
24.05.05,06:57
Podľa ustanovenia § 9 ods. 1 písm a) zákona o dani z príjmov príjem z predaja bytu je oslobodený vtedy, ak mal predávajúci v ňom trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom za predpokladu, že nebol zaradený do obchodného majetku. Ak sa na túto nehnuteľnosť nevzťahuje oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. a), potom v zmysle §9 ods. 1 písm. b) zákona môže byť príjem z predaja bytu oslobodený po piatich rokoch od jej nadobudnutia. V konkrétnom prípade nie je možné využiť ani jeden inštitút, a preto príjem z predaja bytu je zdaniteľným príjmom podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Do daňových výdavkov si môže daňovník uplatniť cenu veci zistenú v čase nadobudnutia bytu podľa znaleckého posudku, finančné prostriedky preukázateľné vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu vrátane výdavkov súvisiacich s predajom bytu okrem výdavkov na osobné účely.

Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti je počnúc 1.1.2005 zrušená. Takže prevod nehnuteľnosti podlieha len dani z príjmov.
divamimi
24.05.05,09:06
chcela by som vedieť,aký bol kurz EURA 2.4.2005 a 6.5.2005
marta
24.05.05,12:04
chcela by som vedieť,aký bol kurz EURA 2.4.2005 a 6.5.2005
Pozri stránku http://www.nbs.sk