edka29
21.11.08,15:28
Prosím, prosím pomôžte mi. Môže zriaďovateľ ako zamestnávateľ znížiť pracovný uväzok a tým časť peňazí na mzdy použiť na dofinancovanie nákladov na prevádzku materskej školy?
judita1971
22.11.08,10:07
Rozpočet MŠ určuje obec, takže môže robiť presuny v rozpočte.Obec ako zamestnávateľ môže znížiť úväzok zamestnancovi. Potom urobí rozpočtovú úpravu. Z rozpočtu musí pokryť všetky náklady, ktoré mu prevádzkou MŠ vznikajú.
Fany1000
23.11.08,12:52
Byť na Vašom mieste, obrátila by som sa na ministerstvo školstva. Mám pocit, že starostovia si robia čo chcú a nik nevie dať jednoznačnú odpoveď , či je to v súlade so zákonom. Adresa: Ministerstvo školstva SR, Stromová 1, Bratislava. Smerové neviem. Ale keď sa opýtate tu na porade, tak Vám ju poskytnú celú. Aj ja som sa ku nej tak dostala. Držím palce.
judita1971
23.11.08,14:15
myslím si, že bude zbytočné dotazovať sa na Ministerstve školstva. Zriaďovateľom materskej školy je obec. Ona určuje rozpočet MŠ. Sú to tzv. originálne kompetencie. Sú to jej právomoce, to je tak ako by ste sa pýtali, prečo starosta dal menej napr. na kultúru a dal viacej na futbal. Rozpočet schvaľuje zastupiteľstvo obce. Nie sám starosta. Ty to vidíš tak, že obec - zamestnávateľ znížil úväzok a potom dofinancoval prevádzku. On môže mať dôvody na zníženie úväzku. Napr. malý počet detí. Že tú silu nepotrebuje na celý úväzok. Polož obci otázku, prečo znížil úväzok.
edka29
23.11.08,15:14
Práve že máme v škôlke nadstav tri deti, čiže 21+3. Sme dve pedag. zamestnankyne a dve nepedag. zamestnankyne. Zmenil nám zriaďovateľ pracovný úväzok na sedemdesiat percent, ale pracovný čas ostal tak ako predtým od 7.00 do 16.00. To myslím. že už nie je v súlade so zákonom, či nie? Zriaďovateľ nám svoj dôvod vysvetlil, že nemá dosť peňazí na prevádzku, konkrétne na platenie plynu. Rodičia platia neinvestičný poplatok,ktorý nevidíme,lebo nám tie peniaze nedá,nedá ani korunu na zakúpenie pomôcok. Nakoniec sa vám vyhráža prepustením ak neodsúhlasíte jeho stanovisko. Čo je to za charakter, povedzte?
judita1971
23.11.08,15:54
Práve že máme v škôlke nadstav tri deti, čiže 21+3. Sme dve pedag. zamestnankyne a dve nepedag. zamestnankyne. Zmenil nám zriaďovateľ pracovný úväzok na sedemdesiat percent, ale pracovný čas ostal tak ako predtým od 7.00 do 16.00. To myslím. že už nie je v súlade so zákonom, či nie? Zriaďovateľ nám svoj dôvod vysvetlil, že nemá dosť peňazí na prevádzku, konkrétne na platenie plynu. Rodičia platia neinvestičný poplatok,ktorý nevidíme,lebo nám tie peniaze nedá,nedá ani korunu na zakúpenie pomôcok. Nakoniec sa vám vyhráža prepustením ak neodsúhlasíte jeho stanovisko. Čo je to za charakter, povedzte?

Znížením úväzku sa ti kráti aj pracovný čas. Tu by som sa obrátila na inšpektorát práce. Porušovanie zákonníka práce. Uviesť, že ti znížil úväzok na sedemdesiat percent a musíte mať priamu výchovnú činnosť toľko a toľko. Zriaďovateľ dostáva na MŠ financie z tzv. podielových daní, ktoré sa stávajú súčasťou rozpočtu obce. Čiže môže dať na MŠ menej alebo viac ako dostáva. Neviem aká veľká obec to je, ale skúsila si porozprávať aj so zastupiteľstvom ? Pokiaľ viem, tak inšpektorát práce rád rieši takéto podania.
edka29
23.11.08,19:57
práve píšem na zastupiteľstvo a chystám sa na ich najbližšie stretnutie, ak to nepomôže tak sa obrátim aj na inšpektorát, hoci ma strosta určite roznesie v zuboch.