vegoska
21.11.08,17:05
Je posielanie tovaru na dobierku povinnostou alebo mam pravo chranit financnu stratu a posielat tovar len po zaplateni?
tetrisss
21.11.08,18:52
no ak si zasielkovy obchod, tak dobierka je povinna:D, ale to asi nie si, jasne, ze ak mas normalny obchod, tak nemusis nic posielat, ale ja dobierky posielam a este sa mi ani jedna nevratila. Vsak ked nepreberu, riskujes len sumu za dobierku.
Filip Glasa
21.11.08,20:22
určite to nie je povinnosť, ale pripravuješ sa tak cca o 50% zákazníkov a to len za 1-2% nevyzdvihnutých zásielok.
Dáša_
21.11.08,20:37
určite to nie je povinnosť, ale pripravuješ sa tak cca o 50% zákazníkov a to len za 1-2% nevyzdvihnutých zásielok.

Súhlasím.
Záleží na type koncového zákazníka, ja mám dobierky dokonca cca 80%, hoci ponúkam možnosť platiť faktúru až po dodaní tovaru, žiadna platba vopred. Mojim zákazníkom viac vyhovuje zaplatiť pri prebraní a mať pokoj.
slabikar
24.11.08,08:54
uz davno som neposielal balik na dobierku. na webe Slovenskej posty som narazil na:

Poštové sprievodky
Poštová sprievodka vnútroštátneho styku s podacím lístkom (11-007) (tlačivo je vyplniteľný PDF formulár).

chcem ako firma poslat balik na dobierku s poistenim. to akoze mozem v pohode to tlacivo co tam maju vyplnit a takto to podat na poste? obsahuje to teda vsetko, ako pozeram.
TinkiDinki
24.11.08,10:35
Ja sa domnievam, že dobierka nieje povinná.

Mám tiež vlasné skúsenosti, keď sa mi vrátila neprevzatá zásielka po mesiaci
celá komplet plesnivá. Osobe, ktorá si to objednala len tak po telefóne
som to nijako nevedel dokázať že si pred mesiacom niečo objednávala.

Aj preto pred 3 rokmi to bola moja posledná.

Ale teraz uvažujem práve o takom obchode, že tovar podliehajúci skaze
si ten, kto si chce objednať musí uhradiť vopred. Spotrebiteľ je predsa
chránený zákonom a má právo získať všetko späť (ak nebude spokojný).
Ale predávajúci nemá žiadnu ochranu, je to len Vaše riziko či sa Vám to vráti
po mesiaci plesnivé, alebo nie.

Podľa mňa treba len zákazníka vopred informovať o podmienkach predaja
a ak zákazník súhlasí je možné uskutočniť obchod. Takýchto obchodných
situácií máme v bežnom živote veľa. Keď treba najskôr zaplatiť zálohu a
potom príde firma a namontuje okná. Alebo celý rok platíte mesačné zálohy
a potom príde faktúra za elektrinu, plyn a pod.