Iplikátor
24.05.05,08:36
Dobrý deň,

som prvýkrát na porade a potrebovala by som radu v oblasti DPH.
Ide o 3-stranný obchod medzi ČR-SR-MR.
1/ Dňa 27. 4. 2005 som vystavila zálohovú fa na tovar do Maďarska v rámci 3-SO.
29. 4. 2005 sme platbu prijali a keďže sme povinní do 15 dní vystaviť faktúru k prijatej platbe, tú sme 13. 5. 2005 aj vystavili. Aký kurz treba použiť? Deň prijatia platby alebo deň vystavenia fa, keďže sa jedná o dodanie tovaru v rámci 3-SO do EÚ a v § 19/8/b sa píše, že dňom daň. povinnosti nie je deň dodania tovaru, ale deň vystavenia fa? Z toho mi vychádza, že pri tuzemských fa k prij. platbám je to deň prijatia platby a pri IKD je to deň vystavenia fa k prij. platbe. Je to správne?

2/ Ak ide o faktúru k prij. platbe do EÚ, ide táto do daň. priznania alebo len do záznamovej povinnosti? Ak ide do DP, tak do r. 34? Ale potom mi ju softwér automaticky dá do súhrnného výkazu, ale tam sa uvádzajú len dodávky tovaru a v mojom prípade dodávka ešte nebola uskutočnená.

3/ Ešte jedna vec, ktorá súvisí s týmto 3-SO. Kamión cestou havaroval a tovar je znehodnotený. Asi budem vystavovať dps k fa na prij. platbu. Akým kurzom a do ktorého r. DP dps týkajúci sa 3-SO uvediem? Podľa mňa:
kurz dňa vzniku daň. povinnosti, ktorým je deň vystavenia pôvodnej fa k prij. platbe a do r. 34 mínusom. Je to správne?

4/ Čo s fa od ČR - prvého dodávateľa, tiež pôjde len do záznamovej povinnosti alebo aj do DP r. 33, ak sa jedná o fa k prij. platbe a tovar nebol dodaný, lebo kamión havaroval?


ZHRNULA BY SOM TO:
fa k prij. platbe tuzemsko - ide do DP a daň sa odvedie
fa k prij. platbe IKD, 3-SO - nejde do DP, len do záznamovej povinnosti a až po dodaní tovaru pôjde do DPH?

Bola by som rada, keby sa mi ozval niekto, kto takýto prípad už mal.
Ďakujem