Ajven
22.11.08,10:19
Ahoj,

potreboval by som pomoct s jednou situaciou ktora sa tyka notarskej uschovy zvysnych financnych prostriedkov po exekucii (predaj nehnutelnosti).
- V priebehu minuleho roka bola realizovana drazba bytu z dovodu exekucie a cast ziskanej sumy bola pouzita na splatenie existujuceho dlhu voci bytovemu druzstvu a zostatkova suma bola ulozena do notarskej uschovy notarovi, ktory na drazbu daneho bytu dohliadal.
- Kedze ale na danu nehnutelnost bola zapisana dalsia pohladavka (okrem bytoveho druzstva - ktora bola drazbou splatena) tak notar nemoze poskytnut tieto peniaze povodnemu majitelovi nehnutelnosti, ale mal by vyplatit zostavajucu pohladavku.
- Podla zakona ma samozrejme postupne uspokojit vsetky ostavajuce pohladavky. Lenze clovek, ktory ma zapisanu pohladavku s notarom nekomunikuje, nepredlozil ziadne podklady(vyska pohladavky) a tak notar uz rok nemoze s prostriedkami, ktore su v jeho uschove nic robit.

Otazka:
a) Vie mi niekto poradit ako sa z takejto situacie da dostat ?
b) Je to naozaj tak, ze ak clovek, ktory ma nejaku pohladavku voci povodnemu majitelovi bytu ale nijakym sposobom nekomunikuje, tak moze takto umelo zbytocne natahovat cas ?
c) Da sa proti takemuto postupu nejako zakrocit, pretoze tym, ze penazne prostriedky z notarskej uschovy neboli uvolnene vznika povodnemu majitelovi dalsia skoda - tie prostriedky by boli pouzite na splatenie dalsieho dlhu, ktory je uroceny vysokou sumou a uz rok sa teda platia uroky zo sumy, ktora mohla byt znizena uvolnenim prostriedkov z notarskej uschovy ?
d) Neexistuje nejaky institut premlcania, ktory by obmedzoval casovu platnost narokovatelnosti pohladavky zo strany majitela pohladavky?

Akakolvek pomoc a odpoved je vitana,

Dakujem,
riccado
22.11.08,11:03
dufam, ze zartujes, ze skutocne islo o drazbu v exekucii. ak by toto spravil nejaky exekutor, tak si pomaly moze zbalit svoje osobne veci a cakat, kedy mu vezmu urad... exekutor musi spravit rozvrh vytazku a po jeho splneni zvysok odovzdat povinnemu
Ajven
22.11.08,11:54
No, ak to je zart, tak potom o tom neviem. Na druhej strane som to mozno nepopisal uplne presne ako to prebiehalo, pretoze tento pripad poznam iba sprostredkovane.
- ale naozaj islo o drazbu v exekucii
- tiez viem, ze na danu nehnutelnost, teda zrejme na LV bolo zapisanych niekolko pohladavok
- podla toho co viem, tak bola realizovana drazba z ktorej vytazok splatil dlh voci bytovemu druzstvu a zvysok bol dany do uschovy notarovi, ktory sa drazby zucastnil - kedze este zostali nevysporiadane nejake dalsie pohladavky
- o presnom postupe akym mal exekutor postupovat moc neviem, nieje to sfera mojho zaujmu :(
- mojim umyslom ani tak nieje preverovat samotny postup exekucie (aj ked mozno ani to by nebolo uplne beznadejne) ale skor zistit, co s pohladavkou, ktoru si jej majitel nechce uplatnit a tym zdrzuje inu pohladavku, ktora zbytocne rastie kvoli urokom
Ajven
02.09.09,08:44
Naozaj neexistuje sposob ako odblokovat prostriedky z noterskej uschovy, pokial majitel skorsej pohladavky nekomunikuje s notarom ?