kajab
22.11.08,13:12
Prosím o radu všetkých poraďákov. V § 9 písm. b sa píše, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku,.... Ja sa chcem len opýtať, od akého dátumu mám počítať 5 rokov. Od dátumu zapísania na katastri alebo kedy bola podpísaná zmluva o kúpe a zaplatená 1. splátka za nehnuteľnosť? Ďakujem
Mária.K.
22.11.08,18:26
Prosím o radu všetkých poraďákov. V § 9 písm. b sa píše, že od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku,.... Ja sa chcem len opýtať, od akého dátumu mám počítať 5 rokov. Od dátumu zapísania na katastri alebo kedy bola podpísaná zmluva o kúpe a zaplatená 1. splátka za nehnuteľnosť? Ďakujem
Odpoveď je v § 9 ods. 4 ZDP:
(4) Oslobodenie príjmov z predaja alebo prevodu nehnuteľností podľa odseku 1 písm. a) až c) alebo z prevodu uvedeného v odseku 1 písm. i) u predávajúceho alebo prevodcu sa posudzuje podľa dňa prijatia prvej platby alebo preddavku alebo podľa dňa uzavretia zmluvy o prevode, a to podľa toho, ktorý deň nastal skôr, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období kupujúci alebo nadobúdateľ nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti alebo právo spojené s členským podielom.
kajab
24.11.08,07:54
Čiže v roku som zaplatila v decembri 1. splátku za kúpu nehnuteľnosti a v roku 2004 to bolo prevedené na katastri. Dôležitý dátum je december 2003 a 5 rokov od vtedy je do decembra 2008? Ak sa zmluva podpíše v januári 2009 tak to bude oslobodené?
Mária.K.
24.11.08,08:25
Čiže v roku som zaplatila v decembri 1. splátku za kúpu nehnuteľnosti a v roku 2004 to bolo prevedené na katastri. Dôležitý dátum je december 2003 a 5 rokov od vtedy je do decembra 2008? Ak sa zmluva podpíše v januári 2009 tak to bude oslobodené?
Doba vlastníctva sa počíta odo dňa, keď bol zápis do katastra nehnuteľností. Následne od tohto dňa bude príjem z predaja oslobodený od dane z príjmu po piatich rokoch odo dňa prijatia prvej platby, prvého preddavku, alebo uzavretia zmluvy o prevode (čo nastane skôr).