viliam.durina
22.11.08,14:31
Chceme kúpiť rodinný dom od príbuzných. Jeden zo súčasných spoluvlastníkov je však maloletá osoba. Našiel som, že na prevod od maloletého potrebujeme schválenie súdu.

Poplatok za notára sa mi zdá dosť vysoký (počul som, že 1% z ceny nehnuteľnosti), neobávam sa podvodov, preto by som si to chcel vybaviť sám. Je to však v tomto prípade možné? Ako mám požiadať súd o schválenie? Aké budú v tomto prípade poplatky? Sú na to nejaké tlačivá? Nič sa mi na internete nepodarilo nájsť...

Vopred ďakujem za radu.
monymon
24.11.08,13:23
Schvalenie sudu potrebne je. Mali by navrhnut zakonni zastupcovia maloleteho. Vzory by ste istotne v nejakej "prirucke" nasli. Konanie pred sudom by malo byt od sudneho poplatku oslobodene. Poplatky za ukony notarov su stanovene právnym predpisom (to 1% - ste asi mali na mysli poplatok za spisanie KZ). Ak si chcete robit KZ na kolene, zakazat vam to nikto nemoze, ale riziko, ze nebude platna si znasate sam.
viliam.durina
24.11.08,18:51
Ďakujem za odpoveď, no práve ten vzor sa mi nikde nepodarilo nájsť. Teda na internete nie, možno by som mal zájsť do kníhkupectva alebo knižnice...

U toho notára: predpokladám, že by to podanie na súd vybavil - alebo nie? Veď čo ešte od neho môžem chcieť, ak nie spísanie KZ? Overiť podpisy môžem aj na matrike... Nemám v tomto prehľad...
viliam.durina
02.12.08,19:15
Neviete mi ešte poradiť, či bude potrebný znalecký posudok? Alebo najprv podám návrh na schválenie súdu, a ten si posudok vyžiada, ak bude treba? Maloletý vlastní iba jednu desatinu, ide o malý starý dom, s ostatnými majiteľmi sme sa dohodli na cene 900 tis. Sk, čo je približne trhová cena.
zuzana.š.
02.12.08,19:34
Ahoj.
Je to dosť zložité, ale dá sa to.
Najprv musíš požiadať príslušný Okresný súd o: - Návrh na ustanovenie kolízneho opatrovníka na zastupovanie v právnom úkone - uzavretie kúpnej zmluvy.
Súd ustanoví kolízneho opatrovníka - vydá Rozsudok, kde uvedie kto je opatrovníkom maloletého a tá osoba potom vystupuje v kúpnej zmluve ako opatrovník maloletého a podpisuje kúpnu zmluvu za maloletého.
Taktiež podáva návrh na vklad do katastra.
Petra Nová
03.12.08,10:20
Ahoj.
Je to dosť zložité, ale dá sa to.
Najprv musíš požiadať príslušný Okresný súd o: - Návrh na ustanovenie kolízneho opatrovníka na zastupovanie v právnom úkone - uzavretie kúpnej zmluvy.
Súd ustanoví kolízneho opatrovníka - vydá Rozsudok, kde uvedie kto je opatrovníkom maloletého a tá osoba potom vystupuje v kúpnej zmluve ako opatrovník maloletého a podpisuje kúpnu zmluvu za maloletého.
Taktiež podáva návrh na vklad do katastra.
Áno je to presne tak, len netreba zabudnúť na to najdôležitejšie, že kúpnu zmluvu podpísanú opatrovníkom za maloletého musí schváliť súd rozsudkom. Inak právny úkon nie je perfektný. Právoplatný rozsudok (overená fotokópia) sa pripája ako príloha pri vklade do KN. A ešte jedna vec. To konanie o schválení právneho úkonu nie je samoúčelné. Jeho zmyslom je zabezpečenie a ochrana práv maloletého. A upozorňujem na to, že za normálnych okolností súd starostlivo skúma, či dohodnutá kúpna cena je obvyklá tržná cena. Ak tá kúpna cena je OK, tak kúpnu zmluvu schváli bez problémov vtedy, keď mu preložíte notársku zápisnicu o prijatí peňazí do úschovy. Teda, príslušnú časť kúpnej ceny, pripadajúcej na maloletého.
Petra Nová
03.12.08,10:29
Neviete mi ešte poradiť, či bude potrebný znalecký posudok? Alebo najprv podám návrh na schválenie súdu, a ten si posudok vyžiada, ak bude treba? Maloletý vlastní iba jednu desatinu, ide o malý starý dom, s ostatnými majiteľmi sme sa dohodli na cene 900 tis. Sk, čo je približne trhová cena.
Ja som sa stretla s tým, že nebol potrebný znalecký posudok, stačilo odborné posúdenie, resp. vyjadrenie realitnej kancelárie o tom, za čo sa predávajú obdobné nehnuteľnosti v danej lokalite. Ale nemusí to tak byť vždy. Dnes aj súd má dostatok svojich poznatkov o tom, či dohodnutá kúpna cena je primeraná. Ale nedá sa vylúčiť, že sa vyskytne sudca, ktorý bude chcieť ZP.
viliam.durina
03.12.08,11:10
Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede.

No, vyzerá to na dosť dlhý proces. Čoho sa najviac obávam sú poplatky s tým spojené. Sú nejaké poplatky za ustanovenie kolízneho opatrovníka a jeho úkony? Môžem si v tomto prípade napísať KZ sám? Ak nie, kto a približne za koľko ju napíše? Návrh na schválenie KZ podá opatrovník? Uvažujme trhovú cenu 900 tis., podiel maloletého je 1/10.

Ak by som dal záležitosť vybaviť notárovi, zariadi on všetky úkony? Aký môžem očakávať poplatok v tomto prípade?

Ešte uvažujem o núdzovej možnosti, že prevod odložíme o 6 rokov, keď maloletý bude plnoletý :). Je to v rámci rodiny, v predmetnom dome už bývame, máme tam trvalé bydlisko, aj sme doňho mierne investovali a budeme ďalej. Teraz sa vyrovnáme a potom dáme právne do poriadku.
zuzana.š.
03.12.08,11:59
Neodporúčala by som ti čakať 6 rokov, kým maloletý vyrastie, 6 rokov je dlhá doba, môže sa kadečo prihodiť, daj si veci doporiadku teraz, máš čas /Keď chceš čakať 6 rokov, môžeš čakať aj teraz/.

Vačšinu vecí si môžeš urobiť sám, krok za krokom, prídeš na to, čo ako napísať.

Ak budem mať čas, pošlem ti predlohy k jednotlivým úkonom.
Petra Nová
03.12.08,17:26
Zuzana sľúbila, že Ti pošle vzory návrhov, tak ja doplním tie možné výdavky:
1. Za návrh na stanovenie opatrovníka a návrh na schválenie právneho úkonu za maloletého – neplatia sa žiadne poplatky, tieto konania sú oslobodené podľa § 4 ods.1,pís.a) zák.č.71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch. Toto môžeš kľudne urobiť sám podľa vzorov. Vo veciach starostlivosti o maloletých totiž koná súd aj z úradnej povinnosti, preto ak by tie návrhy boli chybné alebo neúplné, súd by vyzval účastníkov na odstránenie nedostatkov návrhu, a ak by bol nesprávny žalobný petit, tak by z tohto dôvodu nemohol zamietnuť podaný návrh, ako je to v iných občiansko-právnych konaniach. Návrh na opatrovníka podávajú rodičia, KZ podpíše a návrh na schválenie PÚ podá opatrovník.
2. Vyhotovenie kúpnej zmluvy – nevyhotovuj zmluvu sám, ak to nevieš. Zver to právnikovi, pretože tam bude kopa účastníkov, môžeš urobiť chybu. U notára budeš platiť 1% z hodnoty úkonu, t.j kúpnej ceny z prvých 100 000 Sk základu, z presahujúcej sumy až do 1 000 000 Sk základu 0,5%, a zjednávať výšku odmeny sa nedá. U advokáta môžeš dohodnúť aj menej, ak bude advokát chcieť, ale kľudne môže pýtať aj viac, a bolo by to v súlade s vyhláškou o odmeňovaní advokátov. U právnikov sa aspoň môžeš spoľahnúť, že kúpnu zmluvu schváli súd, aj kataster.
3. Za návrh na vklad do KN zaplatíš správny poplatok 2000 Sk, ak to nepotrebuješ v skrátenom konaní.
4. Treba rátať s poplatkami za overenie podpisov a príloh , môže to byť niekoľko sto korún.
5. Notársky poplatok za prijatie do úschovy pri základe nepresahujúcom sumu 100 000 Sk je to 700 Sk, pri základe nad 100 000 Sk do 500 000 Sk je to 1 500 Sk. Tým základom bude časť kúpnej ceny pripadajúca na maloletého.

Určite nečakaj a pusť sa do toho, keď už prerábate dom. Vôbec to nemusí dlho trvať, pretože vo veciach starostlivosti o maloletých súdy konajú promptne a záleží od toho, ako kvalitné návrhy a podklady im predložíš.
zuzana.š.
03.12.08,18:27
[Prikladám sľúbené dokumenty, ja som to napísala tak, ako to prikladám, uprav si to podľa potreby. Prajem veľa šťastia a trpezlivosti pri vybavovaní, ale určite si to daj do poriadku.
viliam.durina
03.12.08,18:56
Ďakujem pekne za odpovede, veľmi mi pomohli. Chcel som to odložiť na tých 6 rokov, len ak by tom to nevedel, ale teraz to už asi dotiahnem.

KZ som mal podľa vzoru pripravenú ako prvú ešte na jar, až kým som nezistil, že treba schválenie súdu - tak som to odložil na teraz, minulý týždeň iný spoluvlastník dosiahol plnoletosť.

Toho notára ešte zvážim - ak by som to dal vypracovať jemu, je súčasťou vypracovania zmluvy aj overenie podpisov? Lebo ich bude dosť, šesť predávajúcich, dvaja nadobúdatelia, t.j. 10 zmlúv, a celkovo 60 podpisov, ak sa nemýlim...
Petra Nová
03.12.08,19:10
Nie, nie je. Za overenie podpisov zaplatíte notárovi zvlášť.
zuzana.š.
03.12.08,19:21
Skús si to urobiť sám, aspoň tie návrhy na súd, ušetríš. Neboj sa nie je to nič ťažké ani nenapraviteľné, ak by si urobil nejakú chybičku. Všetko sa dá. Ak zvládneš zmluvu sám, bude dobre, ak nie daj to niekomu urobiť, alebo aspoň skontrolovať.
branislavp
04.12.08,04:58
Ďakujem pekne za odpovede, veľmi mi pomohli. Chcel som to odložiť na tých 6 rokov, len ak by tom to nevedel, ale teraz to už asi dotiahnem.

KZ som mal podľa vzoru pripravenú ako prvú ešte na jar, až kým som nezistil, že treba schválenie súdu - tak som to odložil na teraz, minulý týždeň iný spoluvlastník dosiahol plnoletosť.

Toho notára ešte zvážim - ak by som to dal vypracovať jemu, je súčasťou vypracovania zmluvy aj overenie podpisov? Lebo ich bude dosť, šesť predávajúcich, dvaja nadobúdatelia, t.j. 10 zmlúv, a celkovo 60 podpisov, ak sa nemýlim...
Ja sa pripájam svojim príspevkom k tým desiatim zmluvám. POdľa mojich skúseností viem, že v jednej kúpnej zmluve môže byť na jednej strane, t.j. ako predávajúci viacero zmluvných strán, v tomto prípade na jednej zmluvnej strane tejto kúpnej zmluvy bude šesť účastníkov ako predávajúci, ktorí ti to predávajú, a ako kupujúci v tejto jednej kúpnej zmluve budete dvaja, neviem prečo. Návrh na vklad na zápis do katastra nehnuteľností tejto kúpy tiež môže byť jeden, za návrh na vklad sa platí. Notár vypracuje kúpnu zmluvu podľa dokumentov, listín, ktoré mu predložíš, t.j. musíš mať všetky náležitosti vo vzťahu ku predávajúcim vybavené v takom stave, aby si to mal právne podložené. To znamená musíš podstúpiť všetky tie peripétie v súvislosti s maloletosťou , aby ti to všetci mohli odpredať. Podpisy predávajúcich musia byť overené notárom, preto sa podpisy uskutočňujú pred notárom aj za overenie podpisov sa platí. Doporučujem Ti poraď sa s týmto prípadom u notára.
viliam.durina
04.12.08,05:43
Dvaja kupujúci preto, lebo sme manželia. 10 zmlúv preto, lebo na kataster treba toľko kópií, koľko je účastníkov konania + 2. Niekde som našiel aj +3, ale hádam, keď to tam pôjdem zaniesť, tak mi povedia, ako sa vysvetľuje zákon v našom okrese :). Inak, predpokladám, že kataster tých 8 zmlúv po ukončení konania vráti...
svetlik
04.12.08,08:01
Nikde som nenasiel dôvod pre to, aby sa ustanovoval opatrovník? Spoluvlastníkmi okrem maloletého sú aj jeho rodičia? Ak nie, tak načo opatrovníka, keď maloletého budú v konaní o schválenie právneho úkonu zastupovať jeho zákonní zástupcovia - § 26, 27 a 28 OZ ? Alebo sa mýlim......:confused:
zuzana.š.
04.12.08,09:28
maloletého nemôžu zastupovať jeho právni zástupcovia, aby nedošlo k stretu záujmov. Na škodu maloletého. Napr. rodič, resp. právny zástupca môže žiadať predať nehnuteľnosť v prospech vlastného záujmu a maloletému neostane nič. to je len príklad.
Petra Nová
04.12.08,09:54
Nikde som nenasiel dôvod pre to, aby sa ustanovoval opatrovník? Spoluvlastníkmi okrem maloletého sú aj jeho rodičia? Ak nie, tak načo opatrovníka, keď maloletého budú v konaní o schválenie právneho úkonu zastupovať jeho zákonní zástupcovia - § 26, 27 a 28 OZ ? Alebo sa mýlim......:confused:
Kolízneho opatrovníka je potrebné ustanoviť podľa § 31 ods.2 zákona č.36/2005 Z.z. o rodine. Pri predaji nehnuteľnosti, keď na strane kupujúcich alebo predávajúcich sú rodičia aj maloletí , môže dôjsť ku konfliktu záujmov medzi rodičmi a maloletými deťmi. Preto ten kolízny opatrovník. Ak by rodičia neboli účastníkmi kúpnej zmluvy, potom zastupuje maloletého pri predaji rodič, ako zákonný zástupca.
viliam.durina
04.12.08,10:43
V mojom prípade je spoluvlastník rodič aj dieťa - dedičstvo po otcovi.
viliam.durina
04.12.08,10:55
Inak, myslel som, že opatrovníka vyberie súd, a že to bude právnik... Mohla by to byť v našom prípade sestra zosnulého otca? Vlastníci sú manželka 1/2 a deti druhá polovica.
Petra Nová
04.12.08,11:09
V mojom prípade je spoluvlastník rodič aj dieťa - dedičstvo po otcovi.


Inak, myslel som, že opatrovníka vyberie súd, a že to bude právnik... Mohla by to byť v našom prípade sestra zosnulého otca? Vlastníci sú manželka 1/2 a deti druhá polovica.
Tak celkom určite bude musieť byť ustanovený kolízny opatrovník. Môže to byť sestra zosnulého, ak je spôsobilá na právne úkony a nie je účastníčkou zmluvy. Už do návrhu na ustanovenie opatrovníka na uzavretie kúpnej zmluvy, budú musieť zák.zást. označiť osobu, ktorá opatrovníctvo aj musí prijať , alebo požiadať súd, aby ho ustanovil, napr. z radov svojich zamestnancov.
branislavp
07.12.08,06:51
Dvaja kupujúci preto, lebo sme manželia. 10 zmlúv preto, lebo na kataster treba toľko kópií, koľko je účastníkov konania + 2. Niekde som našiel aj +3, ale hádam, keď to tam pôjdem zaniesť, tak mi povedia, ako sa vysvetľuje zákon v našom okrese :). Inak, predpokladám, že kataster tých 8 zmlúv po ukončení konania vráti...
Súhlasím, koľko je účastníkov, toľko musí byť aj vyhotovení zmlúv.
viliam.durina
03.01.09,19:28
Chcel by som sa opýtať, či je možné vyhnúť sa notárskej úschove s tým, že peniaze v plnej výške v hotovosti zložím do niekoho rúk pri podpise zmluvy. Peniaze za podiel maloletej sa majú vyplatiť kolíznemu opatrovníkovi, zákonnému zástupcovi alebo dokonca maloletej? Predpokladám, že zákonnému zástupcovi...
mona091
03.01.09,20:21
pokial vypracuje notar KZ formou notarskej zapisnice, vtedy sa overovane podpisy nespoplatnuju zvlast, pretoze je to v cene, notari maju cennik presne urceny, kolko stoji vypracovanie KZ sa da najst aj na internete, najlepsie je zajst do notarskej kancelarie a presne sa na cenu spytat, naposledy v 2008 roku porovnatelna zmluva stala cca 15000,-sk, advokat nie je notar, preto vtedy sa plati zvlast za zmluvy a potom zvlast za overenie podpisov, takze odporucam porovnat ceny, pravdepodpbne lacnejsie vyjde sluzba od notara,
notarska uschova chrani aj teba, tu by som nesetrila tych cca 1500,-sk, no a pravdepodobne za maloleteho bude urceny zakonny zastupca na zaklade rozsudku,
viliam.durina
08.01.09,13:04
Ešte som narazil na iný problém - chcel som k návrhu na schválenie KZ priložiť prehlásenie RK o cene obdobnej nehnuteľnosti, ale RK takú službu buď neposkytujú alebo pýtajú dosť vysokú sumu (>1000). Ako som pochopil, to, čo bude potrebné ako dôkaz primeranosti kúpnej ceny, záleží od vôle sudcu. Môžem podať návrh bez akéhokoľvek dôkazu primeranosti kúpnej ceny a počkať, čo si súd vyžiada?

Inak, ak si vyžiada znalecký posudok, zrejme návrh stiahneme a prevod odložíme až do dospelosti maloletého, lebo by sa to predražilo (pokiaľ viem, znalecký posudok vyjde aj na 10000, keďže k domu nie je takmer žiadna dokumentácia, aj vek len odhadujem, že kedy sa asi také domy stavali). Bude vôbec možné návrh stiahnuť? :)

Ďakujem veľmi pekne ešte raz za všetky rady :).
Petra Nová
10.01.09,13:21
Ešte som narazil na iný problém - chcel som k návrhu na schválenie KZ priložiť prehlásenie RK o cene obdobnej nehnuteľnosti ....
Môžem podať návrh bez akéhokoľvek dôkazu primeranosti kúpnej ceny a počkať, čo si súd vyžiada?
Nebojte sa a podajte tie návrhy. Doporučovala by som Vám, aby ste ešte skôr išli na súd na oddelenie starostlivosti o maloletých. Tam sú spravidla veľmi ochotné pracovníčky a určite Vás zorientujú, aby Vaše návrhy hladko prešli súdom. Tam zistíte, aké dôkazy okrem kúpnej zmluvy potrebujete. Rady v právnych veciach na Porade slúžia na hrubú orientáciu v problematike, detaily Vám vyplynú z konkrétneho riešenia danej veci.:)
Michaela M.
26.05.10,07:34
Ahojte, zaujala ma porada na túto tému vzhľadom k tomu, že v rodine riešime identickú situáciu. Strašne by mi pomohlo, ak by mi Petra zaslala vzor návrhu na ustanovenie opatrovníka pre maloletého, resp. iné potrebné podklady. Ak aj je nejaká vhodná príručka, poprosím o názov a zakúpim si ju.
Ďakujem zatiaľ veľmi pekne, čakám na odpoveď.
viliam.durina
26.05.10,09:01
Viď príspevok č. 11.
doktor23
26.05.10,09:59
ak ja vypracúvam kúpnu zmluvu, za návrh na súd si nežiadam peniaze navyše ...
s tým kolíznym opatrovníkom by som tak úplne nesúhlasil, pretože ak je spoluvlastníkom jeden z rodičov, môže maloletého zastupovať druhý z rodičov.
Pri notárskej zápisnici s kúpnou cenou cca 30 000,--EUR je poplatok u notára cca cca. 250 - 260 EUR

Otázka pre zadávateľa ... ako ste dopadli?
viliam.durina
26.05.10,10:21
Keďže ide o polosirotu, žije len jeden rodič a ten je spoluvlastníkom...
doktor23
26.05.10,10:30
Taraz mi je to jasné .... a ako ste dopadli?
viliam.durina
27.05.10,02:30
Ako? Odložili sme to do 18-tky... Peniaze sme vyplatili, podpísali zmluvu (hoci bez scvhálenia neplatnú), v dome bývame, rekonštruujeme ako vlastný, a po dovŕšení veku prevedieme (za cca 4 roky).

Okrem tých starostí s opatrovníkom, súdom, možno znalcom by bolo treba peniaze uložiť na blokovaný účet, tak sme sa na to vykašlali...
Petra Nová
27.05.10,09:46
Ako? Odložili sme to do 18-tky... Peniaze sme vyplatili, podpísali zmluvu (hoci bez scvhálenia neplatnú), v dome bývame, rekonštruujeme ako vlastný, a po dovŕšení veku prevedieme (za cca 4 roky).

Okrem tých starostí s opatrovníkom, súdom, možno znalcom by bolo treba peniaze uložiť na blokovaný účet, tak sme sa na to vykašlali...

Však za 4 roky uvidíš , ako tá "svojpomoc" dopadne.:rolleyes:;):) Lebo plnenie z neplatnej zmluvy je bezdôvodným obohatením, ktoré sa za tri roky premlčí.
Michaela M.
27.05.10,09:52
Dobry den,
chceme predat nehnutelnost, kde spoluvlastnikmi su aj 2 maloleté deti (surodenci). Ak budem pisat navrh na sud aby im ustanovil opatrovníka, staci podat jeden a navrhnut v nom 2 osoby? Musia mat deti kazde zvlast opatrovnika alebo ich moze zastupovat pri predaji nehnutelnosti jeden? (Deti su polsiroty, pričom matka je tiez spoluvlastnikom).
Ak sud navrhnutych opatrovnikov schvali, mozu podpisat v buducnosti akukolvek kupnu zmluvu? Neviem, ci je v navrhu povinne vymedzit uz konkretnych buducich kupujucich a kupnu cenu. Obavame sa, ze tito sucasni nebudu chciet tak dlho cakat kym cely proces prebehne. Potom by to znamenalo, ze pri dalsich potencialnych zaujemcoch o kupu bude potrebne podat novy navrh???
Dakujem za pomoc
Petra Nová
27.05.10,11:22
Dobry den,
chceme predat nehnutelnost, kde spoluvlastnikmi su aj 2 maloleté deti (surodenci). Ak budem pisat navrh na sud aby im ustanovil opatrovníka, staci podat jeden a navrhnut v nom 2 osoby? Musia mat deti kazde zvlast opatrovnika alebo ich moze zastupovat pri predaji nehnutelnosti jeden? (Deti su polsiroty, pričom matka je tiez spoluvlastnikom).
Ak sud navrhnutych opatrovnikov schvali, mozu podpisat v buducnosti akukolvek kupnu zmluvu? Neviem, ci je v navrhu povinne vymedzit uz konkretnych buducich kupujucich a kupnu cenu. Obavame sa, ze tito sucasni nebudu chciet tak dlho cakat kym cely proces prebehne. Potom by to znamenalo, ze pri dalsich potencialnych zaujemcoch o kupu bude potrebne podat novy navrh???
Dakujem za pomoc
Myslím, že bude stačiť jeden opatrovník, ak nie, súd Ťa iste vyzve, aby si oznámila ďalšieho. Ten opatrovník bude ustanovený len pre prípad predaja spoluvlastníckeho predaja ku konkrétnej nehnuteľnosti. Bez mena budúceho kupujúceho. A koľko máš nehnuteľností v spoluvlastníctve s maloletými? Ak ich máš viac, tak žiadaj stanovenie opatrovníka aj pre tie ostatné.
Aj zmluvu uzatvorenú opatrovníkom(za maloletých) musí schváliť súd, aby bola platná. To stanovenie opatrovníka netrvá veľmi dlho. A ak je predaj kóšer, tak ani schválenie právneho úkonu. Netreba sa toho báť.
Michaela M.
27.05.10,15:59
Tak radsej navrhnem pre kazdeho zvlast, myslim ze tym by sa nemalo uskodit a usetrim cas, keby nas sud mal vyzvat. Maloleti su spoluvlastnikmi len k jednej nehnutelnosti. A dokedy bude potrebne zlozit do notarskej uschovy cast penazi pripadajucu na maloletych? To by malo byt potom sucastou prilohy ako dokaz ked budeme podavat sudu na schvalenie KZ? Ci bude to treba ulozit az na poziadanie sudu?
Dakujem velmi pekne!
doktor23
27.05.10,17:30
Závisí to od prípadu k prípadu, od sudcu k sudcovi. Niekedy to stačí ošetriť v zmluve a až následne ukázať napr. vkladnú knižku súdu.
Petra Nová
27.05.10,17:55
Tak radsej navrhnem pre kazdeho zvlast, myslim ze tym by sa nemalo uskodit a usetrim cas, keby nas sud mal vyzvat. Maloleti su spoluvlastnikmi len k jednej nehnutelnosti. A dokedy bude potrebne zlozit do notarskej uschovy cast penazi pripadajucu na maloletych? To by malo byt potom sucastou prilohy ako dokaz ked budeme podavat sudu na schvalenie KZ? Ci bude to treba ulozit az na poziadanie sudu?
Dakujem velmi pekne!
Ja by som Ti doporučila takýto postup:
Choď na príslušný súd a v informačnom centre im vysvetli , čo potrebuješ. Oni Ťa odtiaľ posunú na súdne oddelenie starostlivosti pre maloletých. A tam Ti to presne vyložia , čo máš urobiť. Na mieru podľa zvyklostí na tom súde. A budú celkom ochotní, pretože súd musí konať vo veciach starostlivosti o maloletých z úradnej povinnosti. Podľa toho to napíšeš. Nebudeš platiť žiadne poplatky za konanie. Netreba sa hanbiť, a len tak máš istotu, že to prejde veľmi rýchlo, bez odročenia pojednávania.
doktor23
27.05.10,18:10
inak, je to oddelenie P
Michaela M.
29.05.10,07:51
Ďakujem veľmi pekne.
viliam.durina
09.06.10,03:35
Však za 4 roky uvidíš , ako tá "svojpomoc" dopadne.:rolleyes:;):) Lebo plnenie z neplatnej zmluvy je bezdôvodným obohatením, ktoré sa za tri roky premlčí.

No, to je dobre... Takže aj keď je tá zmluva neplatná, za tri roky sa neplatnosť premlčí a stáva sa de facto platná, a môžeme si ju dať prepísať na nás?
Michaela M.
14.06.10,12:36
Ahojte!
Prosim Vas ako by ste nam odporucili postupovat v pripade, ak buduci kupujuci si berie na kupu nehnutelnosti uver. Navrh na ustanovenie kolizneho opatrovnika som podala zaciatkom juna, kedze na strane kupujuceho su dvaja maloletí a taktiež matka.Cakame teraz na rozhodnutie. Napisali sme zmluvu o buducej kupnej zmluve, v ktorej sme sa dohodli, ze KZ uzavrieme do štrnástich dní od nadobudnutia pravoplatnosti rozhodnutia o ustanovení kol. opatrovnika. Je mi jasne, ze i zmluvu o buducej KZ musia podpisat az opatrovnici. Zvolili sme tento krok preto, ze je vyhodnejsie dat zapisat zalozne pravo na nehnutelnost v prospech banky na zaklade tejto zmluvy a nie samotnej kupnej zmluvy. Nie sme si vsak isty, ci aj zalozna zmluva nebude musiet byt schvalena sudom, kedze sa vklada do katastra a podpisuje ju predavajuci. Alebo je to tak, ze by sme mohli na schvalenie zaslat zmluvu o buducej kupnej zmluve a malo by to rovnake ucinky ako schvalenie KZ? Zasla som aj na sud ako mi Petra poradila, no neziskala som ziadne info, neboli takí ochotní ako ludia tu.
Dakujem velmi pekne za pomoc.
vladík
21.02.11,08:33
ahoj,
ja som to pochopil tak, že Petra Nová ti v príspevku 34 avizuje nebezpečenstvo toho, že po troch rokoch stratíš aj prípadný nárok na vrátenie vyplatených peňazí za kúpenú nehnuteľnosť
a budeš musieť spoliehať na korektnosť predávajúcich, aby si o dom neprišiel, lebo tvoja zmluva je stále neplatná.

samo, verím, že k tomu nedôjde.....