souhait
22.11.08,16:50
Nemám velmi skúsenosti s uvermi a preto by som chcela poradit. Mätú ma viaceré otázky na ktoré by som rada zistila odpoved. napríklad, ak si vezmem bezúčelový uver napr. na 100-tisíc a budem ho splácat mesacne po 2000..je to ekonomické? je dobré taká téza, že viaziat si úver na auto a mesačne si stanovit tie najmenšie splátky? v prípade, že prídem k peniazom to následne jednorazovo splatit? a čo v prípade ak banka zbankrotuje? ako budú vymáhat peniaze odomna? dakujem za odpoved..
Lianka
22.11.08,16:25
..je to ekonomické?

Pri cerpani uveru (predpokladam, ze bankoveho) by som odporucila zistit si RPMN (rocnu percentualnu mieru nakladov), t. j. nielen kolko zaplatis na urokoch, ale kolko % rocne zaplatis banke navyse - uroky a vsetky poplatky suvisiace s cerpanim uveru. Porovnala by som vysledok s inou alternativou, ak taka existuje.

Ak ide o kupu automobilu, uvazovala by som napr. aj o leasingu a na zaklade vyssie uvedeneho (RMPN uveru a RMPN leasingu) by som porovnala oba sposoby financovania a rozhodla sa pre ten, kde preplatim menej.


...v prípade, že prídem k peniazom to následne jednorazovo splatit?

Zalezi od toho, ci ti to umoznuje uverova zmluva a za akych podmienok. V pripade, ze to zmluva nepovoluje, banka si moze uctovat sankcie z predcasneho splatenia uveru a je otazne, ci je pre teba vyhodne uver jednorazovo splatit skor. Odporucala by som pri rokovani s bankou ziskat odpovede na tieto otazky a preverit, ci su tak aj zakompovane v zmluve.