slabikar
22.11.08,22:28
nie som uctovnik, ale hladam info(tu som ho akosi nenasiel), uplne po lopate, ze ako to funguje, ak mam fakturu z ČR s tovarom vycislenu bez DPH. zaujima ma hlavne to, co vsetko ja zaplatim, ak ten tovar predam.
teda mam nakupenu vec za 100 Kč bez DPH, ktore som neplatil, predam to za 200 Sk s DPH, cize zaplatim na Slovensku len tu nasu 19% DPH statu alebo este aj DPH za ten tovar co som kupil bez DPH, cize akoby dvakrat? ja sa do tych veci nerozumiem, len ma to zaujima
evuša
23.11.08,01:09
Ak nie si platca DPH, musíš na to upozorniť svojho dodávateľa a on ti opraví faktúru o DPH. Tú musíš tiež zaplatiť.
tinaM
23.11.08,06:08
Zahraničný dodávateľ nemôže vystaviť doklad bez DPH neplatiteľovi DPH.
To znamená, že ak sa nepreukážeš kartičkovu, že si platiteľom dane v SR, že máš pridelené IČ DPH, dodávateľ Ti nevystaví faktúru bez DPH.
Dáša_
23.11.08,06:59
Nakúpiš za 100 CZ bez dane. Kurz nech je 1,25.
Do danoveho priznanie na DPH ti vstupi dovoz. Vypocitas DPH ((100x1.25)x0,19) = 23,75. Tato suma ti vstupi do danoveho priznania na strane vstupu aj výstupu, takze celkový výsledok je 0

Ked predávaš za 200 Sk s DPH, dan z toho je cca 31.9. Tato suma sa ti v danovom priznani k DPH ukaze na strane vystupu. A túto aj po predaji odvedieš štátu.


Samozrejme ale cele je to len za predpokladu, ze si platcom DPH na sk, ceska firma je platcom dph v cechach.
slabikar
23.11.08,07:48
Nakúpiš za 100 CZ bez dane. Kurz nech je 1,25.
Do danoveho priznanie na DPH ti vstupi dovoz. Vypocitas DPH ((100x1.25)x0,19) = 23,75. Tato suma ti vstupi do danoveho priznania na strane vstupu aj výstupu, takze celkový výsledok je 0

Ked predávaš za 200 Sk s DPH, dan z toho je cca 31.9. Tato suma sa ti v danovom priznani k DPH ukaze na strane vystupu. A túto aj po predaji odvedieš štátu.


Samozrejme ale cele je to len za predpokladu, ze si platcom DPH na sk, ceska firma je platcom dph v cechach.

cize ja zaplatim DPH 23,75 + 31,90 ?
Dáša_
23.11.08,08:18
cize ja zaplatim DPH 23,75 + 31,90 ?

Nie, tých 23,75 máš na vstupe aj výstupe, tie sa vynulujú.

Štátu odvedieš iba 31,9. A ani tie neplatíš ty, ale tvoji zakaznici tebe a ty ich odvádzaš štátu. To nie su tvoje peniaze:) A opakujem, tieto odvadzaš (zjednodušene) iba pri predaji.
slabikar
23.11.08,08:22
Nie, tých 23,75 máš na vstupe aj výstupe, tie sa vynulujú.

Štátu odvedieš iba 31,9. A ani tie neplatíš ty, ale tvoji zakaznici tebe a ty ich odvádzaš štátu. To nie su tvoje peniaze:) A opakujem, tieto odvadzaš (zjednodušene) iba pri predaji.


cize tych 23,75 ja som ani nezaplatil a ani s nimi nic nemam, ak to chapem spravne.
cize de facto, je vyhoda kupovat zo zahranicia bez DPH, lebo doma to DPH neodvadzam. ved to je potom skvele, tak mozem znizit ceny nie?
ja som si totiz prepocitaval nakupnu cenu tak, ze ked som kupil za 100 Kč bez DPH v Čr, tak som to zmenil na Sk, potom dal na to rabat a pripocital 19% DPH.
rozumiem tomu vsetkemu tak spravne?
evina
23.11.08,09:25
cize tych 23,75 ja som ani nezaplatil a ani s nimi nic nemam, ak to chapem spravne.
cize de facto, je vyhoda kupovat zo zahranicia bez DPH, lebo doma to DPH neodvadzam. ved to je potom skvele, tak mozem znizit ceny nie?
ja som si totiz prepocitaval nakupnu cenu tak, ze ked som kupil za 100 Kč bez DPH v Čr, tak som to zmenil na Sk, potom dal na to rabat a pripocital 19% DPH.
rozumiem tomu vsetkemu tak spravne?

Uvažuješ ako platiteľ DPH alebo neplatiteľ DPH? Len platiteľ nakupuje tovar z ČR bez DPH.
P.s. To DPH si odpočítavaš a aj odvádzaš, čiže výsledok je nula - je to tzv. samozdanenie spomínané tu na POrade. Tento popísaný režim v príspevku od Dáši je pre platiteľa, aj Ťa na to upozorňuje. Ak sa povznesiem na terminológiu :) tak v princípe je to tak....
slabikar
23.11.08,09:28
Uvažuješ ako platiteľ DPH alebo neplatiteľ DPH? Len platiteľ nakupuje tovar z ČR bez DPH.
P.s. To DPH si odpočítavaš a aj odvádzaš, čiže výsledok je nula - je to tzv. samozdanenie spomínané tu na POrade. Tento popísaný režim v príspevku od Dáši je pre platiteľa, aj Ťa na to upozorňuje. Ak sa povznesiem na terminológiu :) tak v princípe je to tak....

som platca DPH a nakupujem v Čr bez DPH. cize de facto ceny znizit mozem?
Iwett
23.11.08,09:30
Dobre si to rátal, a je to rovnako z Čiech aj zo Slovenska. Len na SK keď nakúpiš tovar, zaplatíš cenu s DPH a v DP si ju odrátaš od celkovej daň.povinnosti. A CZ nakúpiš hneď bez DPH. Takže výsledok je ten istý. Teda ak si platca DPH samozrejme:)
slabikar
23.11.08,09:34
teda je to jedno, ci nakupim rovno bez DPH, cenotvorbu to nemeni
Iwett
23.11.08,09:36
teda je to jedno, ci nakupim rovno bez DPH, cenotvorbu to nemeni
Presne tak, výsledok je rovnaký. V CZ nakúpiš bez dane, a v SK nakúpiš s DPH a odrátaš si ju v DP. To je len tak ako v názve - po lopate....lebo ešte treba študovať možnosti odpočtu ... a všetko ostatné okolo DPH.
evina
23.11.08,10:34
som platca DPH a nakupujem v Čr bez DPH. cize de facto ceny znizit mozem?

Pre istotu Ti zopakujem, lebo vyššie si počítal správne:

cena z Čiech bez DPH = 100 CZK krát kurz 1,25 = 125 SK plus rabat plus DPH. ˇčiže Tvoj výpočet bol bez DPH/. V tomto prípade môžeš pracovať pri znížení len so svojím rabatom.
Dáša_
23.11.08,12:01
Výhoda pri nákupe zo zahraničia je pre mňa hlavne v tom, že za rovnakú cenu v zahraničí nakúpim viac, lebo DPH nemusím zaplatiť, iba samozdaním. Na sk musím nakúpiť aj s dph a tú si potom uplatním v danovom priznaní.
Ale to je trochu špecifický problém, lebo nakupujem na sklad, aby som mohla viac predávať:D
fizzy
15.12.08,10:02
Sa chcem este opytat, tovar ktory nakupim z CZ ale nepredavam ho dalej, ide o rezije. Aj vtedy nam dodavatel ma fakturovat bez DPH? A na SVK urobit samozdanenie?
Cesky dodavatel platitelom DPH v CZ
My sme platitelom DPH na SVK
Tweety
15.12.08,10:22
Sa chcem este opytat, tovar ktory nakupim z CZ ale nepredavam ho dalej, ide o rezije. Aj vtedy nam dodavatel ma fakturovat bez DPH? A na SVK urobit samozdanenie?
Cesky dodavatel platitelom DPH v CZ
My sme platitelom DPH na SVK
Áno, takto to v dodávkach tovaru medzi platiteľmi dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) v rámci Únie funguje.
fizzy
15.12.08,10:56
Dakujem, len som si nebol isty ci to nieje len pri dalsom predaji do tuzemska.
Johanka
15.12.08,11:00
Je dôležité si uvedomiť, čo sa považuje za tovar v Zákona o DPH. Definícia tovaru nie je zúžená iba na tovar, ktorý sa predáva ďalej v nezmenenom stave - tak ako je to v účtovníctve.
V Zákone o DPH pri "samozdanení" ide o to, že nakúpený tovar v krajine EÚ je spotrebovaný v SR a daňová povinnosť je prenesená do krajiny spotreby.