Mickya
24.05.05,08:34
Máme takýto postup:
1.) Vystavím zálohovú faktúru e-mailom. Keď nám ju zákazník uhradí, zadám ju aj do účtovníctva (programu). Do denníka zapíšem jej účtovanie ako príjem ovplyv. ZD. Hneď vystavím ostrú fa. Do denníka preúčtujem 19% do DPH.
2.) Ak k nám príde zálohová faktúra,po úhrade ju účtujem ako výdavok OVZD a keď príde ostrá fa, preúčtujem DPH.
*Môžem to tak robiť?
*A Ak by mi neprišiel v 2. prípade doklad do konca roka, úhradu preúčtujem ako výdavok neovplyvňujúci ZD?
Ako by ste to riešili vy?
ďakujem
Zita5
24.05.05,08:29
Máme takýto postup:
1.) Vystavím zálohovú faktúru e-mailom. Keď nám ju zákazník uhradí, zadám ju aj do účtovníctva (programu). Do denníka zapíšem jej účtovanie ako príjem ovplyv. ZD. Hneď vystavím ostrú fa. Do denníka preúčtujem 19% do DPH.
2.) Ak k nám príde zálohová faktúra,po úhrade ju účtujem ako výdavok OVZD a keď príde ostrá fa, preúčtujem DPH.
*Môžem to tak robiť?
*A Ak by mi neprišiel v 2. prípade doklad do konca roka, úhradu preúčtujem ako výdavok neovplyvňujúci ZD?
Ako by ste to riešili vy?
ďakujem
1/ Úhradu zálohovej faktúry účtujem do príjmu OVZD / členenie ,tovar,služby/, po obdržaní ostrej fa preúčtujem DPH na základe inetrného dokladu a priložím k ID kópiu ostrej fa a samozrejme s odvolávkou . Tým sa príjem OVZD zníži o DPH .

2/ robíš to tiež správne .

3/ No musíš preto spraviť všetko , aby Ti prišla ostrá fa . Já by som postupovala podľa § 21 odst.1/ VNZD -......... nie je vynaloženie výdavku dostatočne preukázané /

To riešenie je z mojej strany .
Mickya
24.05.05,08:42
1/ Úhradu zálohovej faktúry účtujem do príjmu OVZD / členenie ,tovar,služby/, po obdržaní ostrej fa preúčtujem DPH na základe inetrného dokladu a priložím k ID kópiu ostrej fa a samozrejme s odvolávkou . Tým sa príjem OVZD zníži o DPH .Je chyba, ak to nerobím cez ID? Doklad dávam výpis z účtu.
Zita5
24.05.05,08:49
Nie je jasné , že ako preúčtováš tú DPH . Já používam na to ID - v nulovom rozpise si zadám sumu mínusom a plusom zadám ešte raz sumu ,ale už s rozpisom DPH . Čiže ID automaticky uhradenú sumu rozúčtuje na sumu bez DPH a DPH .To robím v programe ALFA. DPH mi odmínusuje z príjmu OVZD .

Pokiaľ to máš odúčtované zápisom / predpokladám že v banke / , tak podľa mňa nemusíš používať ID . Malo by to byť jasné , že akého účtovného prípadu sa to týka .
Mickya
24.05.05,08:58
Nie je jasné , že ako preúčtováš tú DPH . V programe, keď dám zaúčtovať faktúru, tak sa mínusovým znamienkom odráta DPH , čiže dokladom je faktúra uhradená cez výpis. Neviem to napísať jasnejšie. Hlavná vec, že je to dobre. Ešte raz
ĎAKUJEM
Zita5
24.05.05,08:59
Už chápem .:)
Jankaaa
24.05.05,09:30
Ak mi príde ZF a ja ju uhradím je to VNZD alebo VOZD. Mala som to zaúčtované ako VOZD, ale tu na porade som sa dozvedela, že je to VNZD, tak som si to všetko pekne preúčtovala a potom keď mi došla FA, tak som si ten výdavok preúčtovala z VNZD na VOZD. Takže prosím všetkých ako to má vlastne byť?
Zita5
24.05.05,10:00
Ak mi príde ZF a ja ju uhradím je to VNZD alebo VOZD. Mala som to zaúčtované ako VOZD, ale tu na porade som sa dozvedela, že je to VNZD, tak som si to všetko pekne preúčtovala a potom keď mi došla FA, tak som si ten výdavok preúčtovala z VNZD na VOZD. Takže prosím všetkých ako to má vlastne byť?

Janka viem , že sa tu na porade veľa popísalo o zálohových faktúrach . To ako s nimi naloží a ako ich účtuje , je každého osobný problém . Ak príde zálohová fa o ktorej viem čoho sa týka , kedy bude plnenie uskutočnené a ostatné náležitosti a hlavne byť informovaná o priebehu celej problematiky tak spravím nasledovné :

Prijatá zálohová faktúra - / dôležitá pre mňa ...nie je to poradca atď./ zaevidujem ju do záväzkov / hovorím o JÚ / . Keď príde na rad úhrada a sú peniažky uhradím a na základe bankového výpisu zaúčtujem do VOZD . Po prijatí ostrej faktúry / ktorá je vystavená v deň prijatia mojej platby od dodávateľa/ vysporiadam v peňažnom denníku len DPH , aby mi nenavyšovala príjem ovplyvňujúci ZD , ale ju preúčtujem na DPH - príjem NZD .

Takto isto spracovávam aj vyúčtovaciu fa . Samozrejme , že si píšem poznámky , čoho sa týka a aj ktorá zálohová fa je súčasťou účtovného prípadu .

Samozrejme , že som opatrná hlavne na konci roka , tam rozlišujem zálohové fa .
Toto je môj postup a nepíšem ho preto , aby sa toho niekto pridržiaval , ale len pre informáciu . Kto a ako bude postupovať je jeho rozhodnutie . Som presvedčená o tom , že mojim postupom nič neporušujem , ale samozrejme ešte raz sa opakujem , že beriem zreteľ hlavne prechod december-január .
evina
24.05.05,10:08
Ak mi príde ZF a ja ju uhradím je to VNZD alebo VOZD. Mala som to zaúčtované ako VOZD, ale tu na porade som sa dozvedela, že je to VNZD, tak som si to všetko pekne preúčtovala a potom keď mi došla FA, tak som si ten výdavok preúčtovala z VNZD na VOZD. Takže prosím všetkých ako to má vlastne byť?Ja účtujem
ZF = VNZD
ostrá faktúra = preúčtovanie do VOZD

Je to najmä aj s prihliadnutím na § 17 odst. 12 zákona 595/2003 v znení neskorších predpisov, ktorý o.i. hovorí, že súčasťou ZD je poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Takýmto účtovaním sa nemôže stať, že nezúčtovaná záloha v danom roku mi ostane vo VOZD.
Jana Acsová
24.05.05,10:24
Evina sa príliš upla na ZDP - ten je podstatný pre vyčíslenie základu dane z príjmu, t.j. nie je smerodatný pre účtovanie.

V jednoduchom účtovníctve je úprava hospodárskeho výsledku na základ dane z príjmov závierkovou operáciou a teda správny postup je:
- zálohy účtovať do daňových výdavkov a príjmov a v závere roka vylúčiť cez uzávierkové operácie zostatok nevyúčtovaných záloh.

Predmetom uzávierkových operácií sú všetky zápisy, ktoré boli zahrnuté do účtovníctva (teda nejedná sa o absolútne všetky úpravy daňového základu) a o zálohách účtujeme priebežne.
Jankaaa
24.05.05,10:25
Evina, preúčtovanie robíš cez ID? Ja to robím cez ID: odúčtujem VNZD+zaúčtujem
VOZD s rozúčtovaním, takže mi zostane O,-Sk.
evina
24.05.05,12:50
[QUOTE=AVO]Evina sa príliš upla na ZDP - ten je podstatný pre vyčíslenie základu dane z príjmu, t.j. nie je smerodatný pre účtovanie.


AVO nemôžem s Tebou celkom súhlasiť. Neupla som sa na ZDP. Ja vychádzam z toho, že JÚ je daňové účtovníctvo,
a teda ak nezúčtovaná záloha nemôže byť uznaná do VOZD tak ju účtujem do VNOZD. Mám prípady, kedy prijatá záloha v septembri nie je dokonca roka zúčtovaná a postupom, ktorý som zvolila ja som určite viac chránená, aby som náhodou takúto záloha ponechala vo VOZD.

nemôžem súhlasiť ani s Tvojím tvrdením "a teda správny postup je"... Principiálne sú správne obidva postupy /súhlasím so ZITOU, že je na každom, pre ktorý posup sa rozhodne/ , ak bude dodržaný zákon 595/2003 v znení neskorších predpisov. JA už s prihliadnutím na to, čo som uviedla vyššie, že JÚ je daňové účtovníctvo považujem za správnejší tento spôsob, t.j. záloha VNOZD, ostrá fa VOZD.
Jana Acsová
24.05.05,13:36
Áno, mohlo by sa o tejto téme polemizovať dookola. Je to dané tým, že účtovníkov je veľa a koľko hláv, toľko názorov. Ja sa však vo svojej praxi tam, kde je to jednoznačné držím predpisov, bez ohľadu na rôznorodosť názorov. V tomto prípade metodika vychádza zo Zákona o účtovníctve a jeho vykonávacích predpisov, ktorým v tomto prípade je opatrenie MF SR 21 378/2003-92 v platnom znení a tam je § 4 ods. 2, ktorý o týchto skutočnostiach hovorí jednoznačne.
Takže ten, kto chce mať oporu v postupoch, nech sa drží mnou naznačeného postupu a ten, kto si to vie inak obhájiť pred daniarmi, nech si robí po svojom.
Nakoniec, v účtovníctve je to vždy tak. Ale malo by?
evina
24.05.05,14:07
Nechcem viac polemizovať na túto tému, lebo už sme diskutovali o tom skutočne veľa (stačí na lište hľadaj dať tému zálohové faktúry), ale prikladám §, ktorý spomína AVO /nie je z posledného znenia, ale myslím, že tu sa nič nemenilo/. Posúďte sami, či tento paragraf hovorí tak presne o spôsobe účtovania záloh podľa postupu, ktorý opisuje AVO, alebo nie:


2/ Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) zisťujú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov podľa členenia v peňažnom denníku,
b) zaúčtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1. zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov do položky príjmy celkom a do položiek podľa ich druhového členenia,
2. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky príjmov celkom a príjmov podľa ich druhového členenia,
3. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov do položky výdavky celkom a podľa ich druhového členenia,
4. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky výdavkov celkom a výdavkov podľa ich druhového členenia
Jana Acsová
24.05.05,14:25
2. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky príjmov celkom a príjmov podľa ich druhového členenia,
4. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky výdavkov celkom a výdavkov podľa ich druhového členenia

Toto je podľa mňa ono - t.j. 2 - zálohy prijaté, 4 - zálohy vydané.
evina
24.05.05,14:57
2. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky príjmov celkom a príjmov podľa ich druhového členenia,
4. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov do položky výdavkov celkom a výdavkov podľa ich druhového členenia

Toto je podľa mňa ono - t.j. 2 - zálohy prijaté, 4 - zálohy vydané.

AVO a v tom je práve ten problém, že ja to v týchto bodoch tak nevidím. Prečo?:

1. JÚ je založené na hotovostnom princípe a zachováva si daňovú orientáciu na ZDP. Vyplýva to z § 15 zákona o účtovníctve, ktorý ustanovuje účtovné knihy a skutočnosť, že v JÚ sa účtuje v prvom rade v peňažnom denníku. Z neho sa zisťuje základ dane potrebný k výpočtu DP podnikateľa.

2. podľa § 17 odst. 12 písm b: zákona o DzP:

12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je
a/.....
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Dodržujúc tieto §§ účtujem zálohu ako VNOZD. Ináč ja som to aj tak čítala a videla vo viacerých odborných publikáciách. Podľa môjho názoru body, ktoré Ty uvádzaš nemožno striktne brať na preddavky. Uvidíme, či sa niekto pridá so svojím názorom.
Jana Acsová
24.05.05,15:19
Evina, všetko je vecou názoru. Každá šikovná účtovníčka si svoj postup obháji. Dôležitý je výsledok.
Ale všimni si v predchádzajúcom príspevku, ako veľmi sa snažíš hľadať oporu v daňovom zákone. ZDP hovorí iba, že východiskom pre vyčíslenie základu dane je rozdiel medzi príjmami a výdavkami vyčíslený v jednoduchom účtovníctve, teda odvoláva sa v plnej miere na účtovníctvo a nie naopak.
Keď sa venujem problému všeobecne s tým, že chcem poradiť tak, aby som si bola bezpodmienečne istá, že sa nemýlim, dávam presnú odpoveď. Avšak tiež v praxi postupujem inak, napr. mám analytiku (aj v jednoduchom účtovníctve) na zálohy, ktoré sú v daňovo uznaných výdavkoch aj príjmoch. Pri ostrej faktúre si ich vystornujem a preúčtujem na ostré plnenie. T.j. v priebehu roka mám vlastne zálohy sledované podrobne podľa stavu vyúčtovania, nakoľko na analytike mi ostávajú iba nevyúčtované. Na konci roka ich zostatok vylúčim z daňovo uznaných príjmov a výdavkov. Ale je na mne, aby som si tento postup obhájila a určite ho nebudem radiť, keď neviem, aký kto používa softvér, do akej miery mi rozumie a pod. Z nesprávne cielenej rady môže byť nakoniec nepríjemné prekvapenie a tie ja nemám rada, ani ich nerada spôsobujem.
andrej_rv
24.05.05,15:30
Tiež sa mi nie celkom pozdáva tvrdenie Avo "..správny postup je..", pretože nikde v zákone som nenatrafil na presnú definíciu, ako sa má primárne preddavok zaúčtovať - či ako daňový alebo nedaňový. V predošlom zákone to bolo jasné - všetko šlo do položiek ovplyvňujúcich daň. Súhlasím s Evinou v tom, že v JÚ je rozhodujúci daňový aspekt, a nie je dôležité, či ku konečnému výsledku dôjdeme sprava alebo zľava. Pretože v súlade so zákonom sú podľa mňa oba postupy, dôležité je to, ktorý komu viac vyhovuje. Ja napríklad (asi zo zotrvačnosti) dávam všetky preddavky ako ovplyvňujúce daň. Ak viem, že nebudú uhradené, tak ich zaúčtujem do nedaňových položiek, resp. u neuhradených pri ročnej uzávierke zmením spätne kód pre ich zaúčtovanie z daňových do nedaňových (aj keď metodicky korektnejšia by bola ich úprava v rámci uzávierkových operácií tak, ako píše Avo).
evina
24.05.05,15:38
Evina, všetko je vecou názoru. Každá šikovná účtovníčka si svoj postup obháji. Dôležitý je výsledok.
Ale všimni si v predchádzajúcom príspevku, ako veľmi sa snažíš hľadať oporu v daňovom zákone. ZDP hovorí iba, že východiskom pre vyčíslenie základu dane je rozdiel medzi príjmami a výdavkami vyčíslený v jednoduchom účtovníctve, teda odvoláva sa v plnej miere na účtovníctvo a nie naopak.
Keď sa venujem problému všeobecne s tým, že chcem poradiť tak, aby som si bola bezpodmienečne istá, že sa nemýlim, dávam presnú odpoveď. Avšak tiež v praxi postupujem inak, napr. mám analytiku (aj v jednoduchom účtovníctve) na zálohy, ktoré sú v daňovo uznaných výdavkoch aj príjmoch. Pri ostrej faktúre si ich vystornujem a preúčtujem na ostré plnenie. T.j. v priebehu roka mám vlastne zálohy sledované podrobne podľa stavu vyúčtovania, nakoľko na analytike mi ostávajú iba nevyúčtované. Na konci roka ich zostatok vylúčim z daňovo uznaných príjmov a výdavkov. Ale je na mne, aby som si tento postup obhájila a určite ho nebudem radiť, keď neviem, aký kto používa softvér, do akej miery mi rozumie a pod. Z nesprávne cielenej rady môže byť nakoniec nepríjemné prekvapenie a tie ja nemám rada, ani ich nerada spôsobujem.
Snažím sa hľadať oporu aj v zákone o DzP lebo veď stále tvrdím, že JÚ je daňové účtovníctvo, a uviedla som oporu aj v zákone o účtovníctve /uvádzam to v bode 1/.
AVO ja som práve na začiatku nikomu neradila - napísala som ako to robím ja a priznám sa Ti, že celú polemiku vo mne práve vyvolal Tvoj postoj "a teda správny postup je "... lebo práve v tomto prípade si myslím a píšem to aj vyššie, že principiálne sú dobré oba spôsoby a dôležitý je záver, aby sa Ti nedostala nezúčtovaná záloha do základu DzP. A nemám pocit, že tu niekto dal zle cielenú radu.
Porada je podľa mojej mienky práve cenná, že je tu možnosť polemiky rozdielnych názorov a dopracovania sa k event. spoločnému cieľu.

A na záver by som rada podotkla, že uzávierkové práce sa vykonávajú práve s cieľom vyčíslenia správneho základu dane :)
Jana Acsová
24.05.05,15:43
To už nie je na poradu, ale možno besedu.
O.K. tou radou som myslela seba, t.j. ja som nechcela uviesť niečo, za čím by som si nestála.
Ospravedlňujem sa za "teda správny postup je" a mením ho na "podľa môjho subjektívneho názoru".
evina
24.05.05,15:47
To už nie je na poradu, ale možno besedu.
O.K. tou radou som myslela seba, t.j. ja som nechcela uviesť niečo, za čím by som si nestála.
Ospravedlňujem sa za "teda správny postup je" a mením ho na "podľa môjho subjektívneho názoru".O.K. AVO nie je to veru beseda, je to porada :), veď vidíš asi sme sa zhodli, aj za podpory Andreja, že môžme použiť oba spôsoby. Vedela som, že myslíš seba tou radou a preto som to aj napísala, lebo aj Tvoja rada bola správna cesta /nie však jediná/. Príjemný večer
S21
12.01.06,08:37
Prosím o radu - účtujem v JU

Zálohová faktúra na práce vystavená: 24.11.2005, uhradená: 29.11.2005, danový doklad na vyúčtovanie dph vystavený: 2.12.05, s dátumom dodania: 29.11.05.

Práce boli vykonané v 12/05. Súpis o vykonaní prác je podpísaný dátumom 30.12.05, bol faxom doručený 10.1.2006. Potrebujem vystaviť faktúry, v ktorých zúčtujem zálohu. Akým dátumom? V ktorom roku mi pôjde prijatá záloha do základu dane?

Ďakujem
liba2
12.01.06,08:41
Prosím o radu - účtujem v JU

Zálohová faktúra na práce vystavená: 24.11.2005, uhradená: 29.11.2005, danový doklad na vyúčtovanie dph vystavený: 2.12.05, s dátumom dodania: 29.11.05.

Práce boli vykonané v 12/05. Súpis o vykonaní prác je podpísaný dátumom 30.12.05, bol faxom doručený 10.1.2006. Potrebujem vystaviť faktúry, v ktorých zúčtujem zálohu. Akým dátumom? V ktorom roku mi pôjde prijatá záloha do základu dane?

ĎakujemPráce boli dodané v r.2005, tak aj prijatá záloha by mala byť v tomto roku v základe dane.
Vyúčt.fa môže byť vystavená ešte s dátumom 30.12.05 (?) ale aj v r. 2006, len dátum dodania bude 30.12.05. Máš nato 15 dní.
S21
12.01.06,09:33
druhý prípad:

Zálohová faktúra na práce vystavená: 24.11.2005, uhradená: 29.11.2005, danový doklad na vyúčtovanie dph vystavený: 2.12.05, s dátumom dodania: 29.11.05.

Práce boli vykonané v 12/05. Súpis o vykonaní prác je podpísaný dátumom 30.12.05, bol faxom doručený 12.1.2006. Tu bude len čiastkové zúčtovanie zálohy, nakoľko práce budú pokračovať aj v roku 2006. Do ktorého roku pôjde dph a príjem zo zúčtovanej zálohy?
ZuzanaP
16.02.06,10:51
Dúfam, že som túto tému dobre pochopila.

Máme zálohovú fa, k nej nám prišla ostrá fa, ale len na zúčtovanie (uplatnenie) DPH, tovar nebol dodaný. Môžem tú fa k zúčt. DPH - jej úhradu hneď zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, keďže viem, že tovar nebude dodaný do konca roka?

A v tomto roku keď nám príde fa za dodanie tovaru, tak si ju uhradím cez ID ako výdavok ovplyvňujúci základ dane?
Najka
30.03.06,03:57
Ahojte,v r. 2005 sme zaplatili zálohu. Vystavili nám na ňu daňový doklad, kt. som zaúčtovala ako výdavok neovpl. ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH.
V tomto roku nám došla riadna faktúra na vyššiu čiastku a je na nej odpočítaný preddavok z r. 2005. Ako mám teraz zaúčtovať v peň.denníku preddavok z r. 2005? V rámci uzáv.operácií ako výdavok ovpl.ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH?
Najka
30.03.06,06:25
Poradí niekto?
Najka
30.03.06,09:57
Nikto sa dnes nenájde?
Zita5
30.03.06,10:00
Ahojte,v r. 2005 sme zaplatili zálohu. Vystavili nám na ňu daňový doklad, kt. som zaúčtovala ako výdavok neovpl. ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH.
V tomto roku nám došla riadna faktúra na vyššiu čiastku a je na nej odpočítaný preddavok z r. 2005. Ako mám teraz zaúčtovať v peň.denníku preddavok z r. 2005? V rámci uzáv.operácií ako výdavok ovpl.ZD, rozdelený na sumu bez DPH a DPH?

Áno zálohu zapíšeš v rámci UUO cez ID do výdavkov OVZ , ale už bez rozpisu , pretože DPH si účtovala v roku 2005 .Čiže len sumu bez DPH .
Zita5
30.03.06,10:09
Dúfam, že som túto tému dobre pochopila.

Máme zálohovú fa, k nej nám prišla ostrá fa, ale len na zúčtovanie (uplatnenie) DPH, tovar nebol dodaný. Môžem tú fa k zúčt. DPH - jej úhradu hneď zaúčtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane, keďže viem, že tovar nebude dodaný do konca roka?

A v tomto roku keď nám príde fa za dodanie tovaru, tak si ju uhradím cez ID ako výdavok ovplyvňujúci základ dane?

Áno ale aj u Teba platí , že DPH zaúčtuješ v roku 2005 .
Najka
30.03.06,10:18
Vďaka za odpoveď. No tento preddavok som uviedla v ostatných záväzkoch aj s DPH, takže teraz ho mám len zrušiť a bude to o.k.?
Zita5
30.03.06,10:24
Vďaka za odpoveď. No tento preddavok som uviedla v ostatných záväzkoch aj s DPH, takže teraz ho mám len zrušiť a bude to o.k.?

Preddavok zo zálohy zaplatenej v roku 2005 neuvádzaš do záväzkov , ale do evidencie pohľadávok a to z dôvodu , lebo v roku 2006 sa preddavok bude ešte zúčtovávať s ostrou fa .Vo výkaze uviesť v cene bez DPH .
hupka
12.05.06,03:54
Janka viem , že sa tu na porade veľa popísalo o zálohových faktúrach . To ako s nimi naloží a ako ich účtuje , je každého osobný problém . Ak príde zálohová fa o ktorej viem čoho sa týka , kedy bude plnenie uskutočnené a ostatné náležitosti a hlavne byť informovaná o priebehu celej problematiky tak spravím nasledovné :

Prijatá zálohová faktúra - / dôležitá pre mňa ...nie je to poradca atď./ zaevidujem ju do záväzkov / hovorím o JÚ / . Keď príde na rad úhrada a sú peniažky uhradím a na základe bankového výpisu zaúčtujem do VOZD . Po prijatí ostrej faktúry / ktorá je vystavená v deň prijatia mojej platby od dodávateľa/ vysporiadam v peňažnom denníku len DPH , aby mi nenavyšovala príjem ovplyvňujúci ZD , ale ju preúčtujem na DPH - príjem NZD .

Takto isto spracovávam aj vyúčtovaciu fa . Samozrejme , že si píšem poznámky , čoho sa týka a aj ktorá zálohová fa je súčasťou účtovného prípadu .

Samozrejme , že som opatrná hlavne na konci roka , tam rozlišujem zálohové fa .
Toto je môj postup a nepíšem ho preto , aby sa toho niekto pridržiaval , ale len pre informáciu . Kto a ako bude postupovať je jeho rozhodnutie . Som presvedčená o tom , že mojim postupom nič neporušujem , ale samozrejme ešte raz sa opakujem , že beriem zreteľ hlavne prechod december-január .
Zita, prosím Ťa, ako je to na konci roka ? Ide mi konkrétne o takýto prípad:Jedná sa o JÚ.
- V 12/2005 prišla zalohová faktúra. Bola zaplatená v 12/2005. Dátum dodania je 12/2005. Konečná faktúra bola vystavená v 1/2006 - teda do 14 dni od dodania služby. Ako je to s účtovaním v denníku v 12/2005 a v 1/2006 a kedy je nárok na odpočet DPH? Ďakujem.
evina
12.05.06,05:06
Zita, prosím Ťa, ako je to na konci roka ? Ide mi konkrétne o takýto prípad:Jedná sa o JÚ.
- V 12/2005 prišla zalohová faktúra. Bola zaplatená v 12/2005. Dátum dodania je 12/2005. Konečná faktúra bola vystavená v 1/2006 - teda do 14 dni od dodania služby. Ako je to s účtovaním v denníku v 12/2005 a v 1/2006 a kedy je nárok na odpočet DPH? Ďakujem.
Obávam sa, že pojem "konečná faktúra" asi nie je v Tvojom prípade presný, resp. celá otázka nie je presná.

1. Ak máš na mysli, že zálohová faktúra bola uhradená v 12/2005 a na základe teto platby bol vystavený doklad, kde deň dodania je vlastne dňom prijatia platby a dodanie nastalo až v januári, tak potom DPH si nárokuješ v 12/2005 a v roku 2005 je to VNOZ , v roku 2006 1/2006 je to VOZD.
1. Ak sa všetko uskutočnilo v 12/2005, len faktúra bola vystavená v januári a mala si ju do podania DP na DPH za 12/2005 všetko ide do 12/2005, t.j. DPH , aj VOZD.