IVEB
23.11.08,15:29
V súvislosti s prechodom na EURO by ma zaujímalo , ako sa pripravujú SVB, bytové družstvá na tento krok.Akým spôsobom a kedy budete oznamovať vlastníkom bytov prepočet zálohových platieb ? Zaujíma ma vlastne kedy budete zasielať vlastníkom bytov nové zálohové predpisy s rozpisom jednotlivých položiek v eurách , nakoľko preddavky platíme mesiac vopred , takže poplatky spojené s bývaním za január 2009 platíme už v decembri 2008?
Elena Navrátilová
23.11.08,14:50
Keby sa už v decembri vedelo aké ceny budú schválené ÚRSO-m za GJ pre CDT, tak nevidím problém vystaviť evidenčné listy už v decembri tohto roku. Je bezpredmetné vystaviť evidenčné listy v decembri a možno v priebehu januára prídu nové ceny za GJ od CDT. Nie je predsa problém doplatiť prípadnú zvýšenú zálohovú platbu aj pár dní pozadu. Takisto nie je problém prípadné zameškané zvýšenie zálohových platieb rozrátať na ostatné zálohové platby. Euro predsa banky automaticky na účtoch premenia. V decembri aj tak zálohové platby v eurách platiť nebude možné.
svojar
23.11.08,14:58
My sme mali k prechodu na EUR zhromaždenie vlastníkov. Platby za 1.2009 splatné v 12.2008 sme nechali tak ako boli. Nakoľko platíme cez SIPO na účet nám prídu 5.1. už v EUR. Pre jednotlivých vlastníkov si to prerátame. V januári už budeme platiť podľa nových zálohových predpisov na ktorých sme sa dohodli. Zároveň sme si upravili aj výšku príspevku do FÚO a na správu. Všetko sme sa dohodli platiť v celých eurách bez použitia centov. Tie sa použijú až pri ročnom zúčtovaní. Všetky naše návrhy na úpravy a celkový systém vlastníci prijali jednomyselne, teda tí prítomní, ale to postačovalo na schválenie. Nové platby sme už SIPO oznámili, vlastníci dostanú predpisy v decembri, tí čo boli na zhromaždení sa na to už "kukli" aby sa vedeli pripraviť.
Mária27
23.11.08,22:42
Nie je ani problém prepočítať si zálohovú platbu na eurokalkulačke.
sthruska
24.11.08,05:44
Pri platbe SIPOM uzatvárala pošta nové zmluvy, kde táto otázka bola riešená. Bolo možné si vybrať, či platbu realizovanú v januári jej nahlási zákazník v SK ale eur. Predpis (šek) príde vždy v eur.
majkii
24.11.08,06:41
..... , nakoľko preddavky platíme mesiac vopred , takže poplatky spojené s bývaním za január 2009 platíme už v decembri 2008?

Zálohové platby sa síce platia mesiac vopred, ale euro bude oficiálne platidlo až po novom roku. V decembri sa zaplatí január v Sk, ba do 16 môžete stále platiť v Sk.
Halli
24.11.08,08:40
Všetko sme sa dohodli platiť v celých eurách bez použitia centov..

Presne takto si to predstavujem aj ja a mesačné predpisy budu bez zbytočných centov. Už desať rokov stanovujem mesačné predpisy zaokruhlené na stovky, čiže 3400,4200,5100 atď...načo predpis 3254??
Je to predsa len záloha a takto sa s tým pracuje oveľa oveľa jednoduchšie či už v nahadzovaní do denníka, hladaní chýb, kontrolovaní mesačných úhrad, učtov atď.;) A pre ľudí je to oveľa zapamatateľnejšie, keď chodia osobne do banky.

pridávam...a teraz to už budú ozaj jednoduché počty, za byt 126 €, je pekné...horšie to bude s výplatnými páskami :rolleyes:
svojar
24.11.08,10:03
[quote=slavica;877575]
Je to predsa len záloha a takto sa s tým pracuje oveľa oveľa jednoduchšie či už v nahadzovaní do denníka, hladaní chýb, kontrolovaní mesačných úhrad, učtov atď.

My sme taktiež aj doposiaľ mali tie zálohy "gulaté" presne z dôvodov o ktorých píšeš.
Halli
24.11.08,10:10
[quote=slavica;877575]
Je to predsa len záloha a takto sa s tým pracuje oveľa oveľa jednoduchšie či už v nahadzovaní do denníka, hladaní chýb, kontrolovaní mesačných úhrad, učtov atď.

My sme taktiež aj doposiaľ mali tie zálohy "gulaté" presne z dôvodov o ktorých píšeš.


Teraz to bude troška pestrejšie, lebo na stovky to už nepôjde, ale snáď to bude ľahšie počítanie. Inak dávam do pozornosti mojim domom, že nebudem brať peniaze do pokladne...kto by to kontroloval, toľko krajín a bankoviek, takže všetko výlučne cez banku. Bude to oveľa nebezpečnejšie z dôvodu ochrany brať peniaze cez pokladňu :rolleyes:
sthruska
24.11.08,14:01
Ja mám platby na koruny. A vôbec to nevadí. Či píšem 0 alebo iné číslo je mi úplne jedno. A ak majiteľ nepamätá presnú cifru, tak platbu zaokrúhli. Akurát ja mám trocha viac roboty - to mi nevadí.
A vo vyúčtovaní to je jedno. To robí PC :D
Halli
24.11.08,14:06
Ja mám platby na koruny. A vôbec to nevadí. Či píšem 0 alebo iné číslo je mi úplne jedno. A ak majiteľ nepamätá presnú cifru, tak platbu zaokrúhli. Akurát ja mám trocha viac roboty - to mi nevadí.
A vo vyúčtovaní to je jedno. To robí PC :D

No jasne , že to nevadí, ale je rozdiel ak máš 20 bytov a keď 200 bytov :D
Jozef I
24.11.08,14:11
No jasne , že to nevadí, ale je rozdiel ak máš 20 bytov a keď 200 bytov :D
No v každom prípade ti skončili zlaté časy zaokruhlenia na stovky.. pekne na jednotky od januára budeš nahadzovať. ;) :D
uzivatel2
25.11.08,08:48
[quote=svojar;877702]


Teraz to bude troška pestrejšie, lebo na stovky to už nepôjde, ale snáď to bude ľahšie počítanie. Inak dávam do pozornosti mojim domom, že nebudem brať peniaze do pokladne...kto by to kontroloval, toľko krajín a bankoviek, takže všetko výlučne cez banku. Bude to oveľa nebezpečnejšie z dôvodu ochrany brať peniaze cez pokladňu :rolleyes:
Slavica, čo myslíš pod kontrolou toľkých krajín a bankoviek? € bankovky sú rovnaké, € mince májú síce v každej krajine iný rub, platia však vo všetkých krajinách používajúcich €, bez ohľadu na rubovú stranu.
Halli
25.11.08,08:57
[quote=slavica;877708]
Slavica, čo myslíš pod kontrolou toľkých krajín a bankoviek? € bankovky sú rovnaké, € mince májú síce v každej krajine iný rub, platia však vo všetkých krajinách používajúcich €, bez ohľadu na rubovú stranu.

Myslím tým samozrejme ochranné prvky, ako vyzerajú to nieje problém...;) Keď niekto nakúpi niekde na trhoch a dostane falošné peniaze, tak mne môže s nimi kľudne zaplatiť za byt.
Jozef I
27.11.08,06:09
Ja osobne hotovostné platby neberiem... ľudom som vysvetlil že sa to takto nedá robiť a majú možnosť použiť účet alebo šek na pošte, ktorý som im doniesol (a dokonca aj vypísal aby vedeli ako) a ten aj začali používať.. hlavne tí starší. A funguje to. Hotovosť vezmem výnimočne a to len od neplatiča alebo nejaký starší dlh, ktorý som rád že dotyčný zaplatí.
Elena Navrátilová
27.11.08,06:27
§6 zákona 182/1993 citácia:
(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome

a) prevádzku, údržbu, opravy a udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, priľahlého pozemku a príslušenstva,
b) služby spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru,
c) vedenie účtu domu v banke,
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e) iné činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku jednotlivými vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome.

Je jednoznačne zákonom určené aby sa peniaze zhromažďovali v banke na účte. Ja som to uvítala nakoľko ľudia chodili platiť cez soboty, nedela,... ráno, na obed alebo večer. Cez vianočné alebo iné sviatky. Pritom dnes držať doma hotovosť je priveľké riziko. V prípade krádeže človek aby platil okrem svojej škody ešte aj pre SVB a nehovoriac o tom, že ako dokáže koľko finančných prostriedkov mu vlastne ukradli zo zdrojov SVB. Nepríjemnosti, zbytočné.
Halli
27.11.08,08:11
Účet je samozrejmý od vzniku SVB, ale aj ja som občas zobrala do pokladne peniaze od starších ľudí, ktorí prišli ku mne skôr ako do banky...ale už som ich naučila chodiť iba tam , lebo som mala na pokladni veľa koruniek a musela som ich tam aj tak zaniesť. Teraz je to už len výnimočne , že zoberiem , lebo potrebujem malý obnos na prípadne preplatenie bločkov za žiarovky, metly , fabky a podobne. Takže to bolo len upozornenie pre tých, čo berú väčšie hotovosti, lebo viem o domoch kde to ešte tak chodí, že vyberaju do pokladne. Takže bacha na falošné €-rače :)
jurcakova
29.11.08,16:45
V zmysle platnych zakonnych ustanoveni ste povinni v spolocenstvach v decembri vydat zalohove predpisy pri ktorych musi byt vysledna suma uvedena v eurach.
Ak v januari 2009 dochadza k zmene zalohoveho predpisu mesacnych platieb spojenych s uzivanim bytu musia byt aj jednotlive polozky zalohoveho predpisu uvedene pre vlastnikov bytov v eurach.
zivan
30.11.08,14:27
V zmysle platnych zakonnych ustanoveni ste povinni v spolocenstvach v decembri vydat zalohove predpisy pri ktorych musi byt vysledna suma uvedena v eurach.
Ak v januari 2009 dochadza k zmene zalohoveho predpisu mesacnych platieb spojenych s uzivanim bytu musia byt aj jednotlive polozky zalohoveho predpisu uvedene pre vlastnikov bytov v eurach.
Pri vydaní nového predpisu v decembri však nikto znás nebude poznať nové ceny tepla pre rok 2009. S akou cenou tepla potom počítať? So súčasnou alebo s odhadovou?
Nové ceny tepla sa dozvieme možno niekedy koncom januára 2009. To bude znamenať vydať znovu nové predpisy?
Je potrebné tieto zálohové platby odsúhlasovať na schodzi vlastníkov - viď už moju otázku #11# v inom vlákne : http://www.porada.sk/t93369-p2-pouzitie-fondu-oprav-a-udrzby.html
Halli
30.11.08,16:40
Pri vydaní nového predpisu v decembri však nikto znás nebude poznať nové ceny tepla pre rok 2009. S akou cenou tepla potom počítať? So súčasnou alebo s odhadovou?
Nové ceny tepla sa dozvieme možno niekedy koncom januára 2009. To bude znamenať vydať znovu nové predpisy?
Je potrebné tieto zálohové platby odsúhlasovať na schodzi vlastníkov - viď už moju otázku #11# v inom vlákne : http://www.porada.sk/t93369-p2-pouzitie-fondu-oprav-a-udrzby.html


Vobec sa tým netráp, zálohy sú nastavené a ak začnú "nedajboh" 20 stupňové mrazy aj tak ti to nepomože. Takže ak zdvihneš málo kôli zvyšeniu ceny energie aj tak ti stačiť nemusí pri tuhej zime. Čiže všetko je to relatívne a ak bude málo... budú nedoplatky... no inak to ani byť nemôže. Nebudeme predsa prerábať mesačné prepisy 5 krát za rok :rolleyes:
Elena Navrátilová
30.11.08,16:59
V zmysle platnych zakonnych ustanoveni ste povinni v spolocenstvach v decembri vydat zalohove predpisy pri ktorych musi byt vysledna suma uvedena v eurach.
Ak v januari 2009 dochadza k zmene zalohoveho predpisu mesacnych platieb spojenych s uzivanim bytu musia byt aj jednotlive polozky zalohoveho predpisu uvedene pre vlastnikov bytov v eurach.

Toto ma zaujalo... v zmysle akých zákonných ustanovení? Takže podľa nich by sa každý zálohový predpis už v decembri udával v eurách aj keď v eurách sa ešte platiť nedá a ani výplaty nie sú v eurách vyplatené. Uznám, že ak sú zmeny a urobí sa nový zálohový predpis už má byť uvedený v eurách (zmena majiteľa, atď.) ale inak neviem prečo by sa mali dávať nové zálohové predpisy na rok 2009 v decembri. Po oznámení nových cien od CVT zas nové evidenčné listy a tiež uznám že už s cenami uvedenými v eurách, nakoľko sa mení aj výška zálohových platieb. Niečo som nepostrehla v zmene v legislatíve? Ďakujem.
Halli
30.11.08,17:09
Bodaj by tie zákonné ustanovenia boli konečne dané v normálnej podobe a nerobili zbytočný zmätok v celom zákone 182 a jeho n-tými novelizáciami. Takže poriadok treba v prvom rade začať robiť úplne niekde inde ...O platby v spoločenstvách sa tam na ministerstve môžu starať najmenej :rolleyes:
Elena Navrátilová
30.11.08,17:15
Bodaj by tie zákonné ustanovenia boli konečne dané v normálnej podobe a nerobili zbytočný zmätok v celom zákone 182 a jeho n-tými novelizáciami. Takže poriadok treba v prvom rade začať úplne niekde inde ...O platby v spoločenstvách sa tam na ministrstve môžu starať najmenej :rolleyes:

Slávka, to že ak vystavuješ z dôvodu nejakej zmeny nový ev. list je už samozrejmé od neviem presne ktorého augusta (myslím 24.) povinnosť zobraziť duálne ceny (teda SK/Euro) ale že už v 12/2008 musia byť ev. listy na zálohové platby roku 2009 položkovite zobrazené čisto len v Eurách... :rolleyes: veru som nikde nepodchytila. Ak niekto vie v ktorom zákone, resp. vyhláške to je legislatívne dané prosím o uvedenie. Ďakujem.
svojar
01.12.08,10:05
My budeme nové predpisy vydávať v decembri v Eurách, ale platby podľa nich budú v januári formou SIPO na február. V decembri sa zaplatí podľa starého predpisu v Sk na január. Ked nám 5.1. dôjde platba zo SIPO, tak to každému prerátáme na EUR a zapíšeme po jednotlivých položkách do ev.listu.