ucb
24.05.05,08:16
Dobrý den všem,

asi to nepatří do debaty o DPH, ale nevím, kam s mým dotazem:

Mohu dát někomu jako firma dar - pohonné hmoty. Samozřejmě nedaňově.
Nevíte náhodou někdo, jestli existuje někde nějaké omezení, co mohu darovat a co ne?

Děkuji za odpovědi a přeji krásný den.
Monika1
24.05.05,09:58
Dary nie sú z pohľadu zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom. Zákon o dani z príjmov nijakým spôsobom neobmedzuje výšku ani predmet darovania, takže z pohľadu zákona o dani z príjmu môžte darovať čo chcete a komu chcete. Z pohľadu zákona o dani z pridanej hodnoty dar nie je predmetom dane z pridanej hodnoty.
lenkak
24.05.05,10:05
Tak ako píše Monika1.
Jana Gabíková
24.05.05,11:10
Ak je darcom platiteľ DPH, ktorý dodá tovar bezodplatne alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie (§ 8 ods.3 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH..), považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. To znamená, že darcovi-platiteľovi vyplýva z poskytnutého daru povinnosť odvodu DPH na výstupe.
Zita5
24.05.05,11:14
Ak je darcom platiteľ DPH, ktorý dodá tovar bezodplatne alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie (§ 8 ods.3 zákona č.222/2004 Z.z. o DPH..), považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. To znamená, že darcovi-platiteľovi vyplýva z poskytnutého daru povinnosť odvodu DPH na výstupe.

Súhlasím s Jankou a pripomínam , že len obchodné vzorky podľa menov.paragrafu sa nepovažujú za dodanie tovaru za protihodnotu .
Lucy
24.05.05,13:52
Presne tak, a aj pri reklamných predmetoch do 500 Sk/ks nevzniká daňová povinnosť.
ucb
25.05.05,07:11
Musím tedy odvést DPH, i když jsem si na vstupu neopočítala?

Děkuji za upřesnění.