Krakonoš
23.11.08,21:46
Dobrý deň,
chcem vás požiadať o radu ohľadom predaja podniku (podnik predáva fyzická osoba, JU, platca DPH). Kupujúci je novovytvorená sro.
Viem, že je tu viac tém ohľadom predaja podniku, ale nenašla som v nich potrebné informácie o pohľadávkach.
Musí byť súčasťou predaja podniku aj predaj pohľadávok? Aj tých, o ktorých viem, že ich nezaplatia?
Napríklad predávam pohľadávku v menovitej hodnote 119,-. Keď táto pohľadávka vznikala bola vytvorená ako základ DPH 100,- + DPH 19,-. Predaj podniku síce nie je predmetom DPH. Ale pohľadávky sa predávajú v menovitej hodnote, čiže 119,-?
Kupujúca sro zaúčtuje 119,- 311/372 ?
Predávajúca fyzická osoba upraví základ dane podľa par. 17. odst. 11 - zvýši základ dane o predajnú cenu podniku. Súčasťou predajnej ceny podniku je pohľadávka v menovitej hodnote 119,-. Zvýši táto pohľadávka základ dane o 119,- Sk ? Alebo len o 100,-?
Poraďte mi, prosím.
Dav
24.11.08,04:24
V akom vzťahu je podnikateľ -FO, JÚ a novovzniknutá s.r.o. ? Nejde o blízku osobu,alebo jednoosobovú s.r.o. vzniknutú z FO?
Krakonoš
24.11.08,07:46
ano, ide o jednoosobovú sro vzniknutú z FO
Dav
24.11.08,15:15
ano, ide o jednoosobovú sro vzniknutú z FO

http://www.porada.sk/t92766-szco-na-s-r-o.html
Pozri príspevky v pripojenom linku.
evuša
24.11.08,15:41
Daj si do vyhľadávania Predaj podniku - podvojné účtovníctvo. Máš tam podrobne rozpísaný predaj podniku aj v podvojnom aj v jednoduchom účtovníctve, taktiež aj účtovanie vo firme, ktorá podnik kupuje. Ak sú pohľadávky v zmysle občianskeho zákonníka súčasťou zmluvy o predaji podniku, sú od DPH oslobodené. Vzhľadom k tomu, že ide o pohľadávku, dph si odviedla štátu. Ak v živote nebude uhradená, tak prečo ju vlastne predávaš? Pokiaľ ide o malú pohľadávku, odporúčam radšej zaevidovať úhradu príjmovým dokladom. Ak vysokú, predať v zmluve o predaji podniku, potom v sro po čase vytvoriť opravnú položku a následne opravnú položku zrušiť - odúčtovať pohľadávku v zmysle postupoch účtovania. Samozrejme, že musíš podnik predávať platcovi DPH. Ak podnik predávaš neplatcovi, postup bude iný.
Krakonoš
24.11.08,19:16
Pozrela som znova príspevky v pripojenom linku, ale nanašla som tam jednoznačnú odpoveď ohľadom pohľadávok.
Par.17 ods. 11 priamo pohľadávky nerieši, takže treba postupovať podľa par. 17 ods. 12 ?
Tam mi z odstavca A vyplýva, že základ dane sa zvýši o menovitú hodnotu pohľadávky - teda 119,- Sk. Je to tak?
Alebo zvýši ZD len o 100,- a 19,- bude príjem neopvl. daň?

Myslela som, že pri predaji podniku musím predať všetko - teda aj nedobytné pohľadávky. Alebo tie, o ktorých viem, že ich nezaplatia, nemusím predať?
Cila
24.11.08,20:39
Pozrela som znova príspevky v pripojenom linku, ale nanašla som tam jednoznačnú odpoveď ohľadom pohľadávok.
Par.17 ods. 11 priamo pohľadávky nerieši, takže treba postupovať podľa par. 17 ods. 12 ?
Tam mi z odstavca A vyplýva, že základ dane sa zvýši o menovitú hodnotu pohľadávky - teda 119,- Sk. Je to tak?
Alebo zvýši ZD len o 100,- a 19,- bude príjem neopvl. daň?

Myslela som, že pri predaji podniku musím predať všetko - teda aj nedobytné pohľadávky. Alebo tie, o ktorých viem, že ich nezaplatia, nemusím predať?
Predaj podniku rieši § 17 ods 11, pohľadávky musíš rozlíšiť či sú vlastné, alebo postúpené. K vlastným nemôžeš priradiť žiadnu hodnotu /tak isto sú zásoby/ lebo už boli v nákladoch vo forme miezd, odvodov,materiálu atd.
Pohľadávky v JÚ do konca roka 2007 upravovali ZD len pri skončení podnikania. Teraz je to možné použitím § 17 ods 12 písm a až d. ale pred predajom podniku. Pri predaji podniku ako celku to podľa mňa nevieš použiť.
Skús vyčistiť Majetok a záväzky pred predajom podniku - aj tak musíš spraviť inventúru a posúď čo sa s tými pohľadávkami dá spraviť.
Doporučujem PORADCU 4/2007 účtovanie predaja podniku
Cila