aničkamária
24.11.08,08:15
Zdravím, poprosím o informáciu, ohľadom úľav pri odvodoch,daniach a pod. Som v zamestnaneckom pomere a zároveň držiteľ preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím,vydaným Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave dňa 11.12.2002 bez časového obmedzenia.Daňový bonus je na manžela ( máme tri deti).Preukaz som doteraz používala len na zľavách pri cestovaní a niektorom vstupnom.ďakujem
ekopo
24.11.08,07:33
v daniach žiadna úľava, úľava je pri priznanom invalidnom dôchodku (pokles nad 40 a do 70%) v odvodoch do ZP, namiesto 4% z príjmu je to 2% z príjmu, a nad 70 % poklesu je to naviac neplatenie do poistenia v nezamestnanosti
Katy a R
24.11.08,13:18
Polovičné poistné do zdravotnej poisťovne platí aj osoba ZŤP (nemusí mať priznaný ID)...
A ešte môže mať úľavu na dani .... ale na dani z nehnuteľnosti. To ale závisí, či to miestni poslanci schvália (v každom meste je to inak). tiež môžu byť občania ZŤP zvýhodnení pri platení za KO, poplatok za psa ...
Úplne oslobodení sú od platenia koncesionárskych poplatkov...
... no a potom kultúrne podujatia, cestovné... napr tiež v Podhájskej je nejaká zľava..;)
aničkamária
25.11.08,10:00
Moc vám ďakujem za rady - skúsim obvolať príslušné orgány a čosi si vybaviť.Ak sa to podarí, dám vedieť....
wagner
25.11.08,17:47
Čo sa týka úľav na dani z nehnuteľnosti, komunálnom odpade, dani za psa, tá už príde do úvahy až na rok 2009, spätne Ti nikto nedá úľavu. Treba si pozrieť koncom roka schválené VZN mesta, aké sú v ňom úľavy a pre koho a podľa toho treba konať.
aničkamária
20.02.09,11:50
Zdravím, chcem sa ešte raz poďakovať poraďákom,ktorí mi odpovedali vlani v novembri ohľadom zliav pre občana so ZŤP.
Cez poštu som si vybavila vrátenie koncesionárskych poplatkov tri roky dozadu a stihla som to do Vianoc - tak ma to moc potešilo.
Mali ste pravdu aj s 2% zdravotného poistenia.Dokonca sa mi podarilo natrafiť v mojej zdravotn.poisťovni na pracovníčku, ktorá mi nielenže poradila vraj mám nárok na vrátenie peňazí tiež 3 roky dozadu, ale vytlačila mi všetky potrebné tlačivá za roky 2006,2007 a 2008 na ročné vyúčtovanie zdravotného poistenia,vyplnila ich so mnou priamo v poisťovni, vyrátala preplatky,vytlačila mi tlačivá pre bývalých zamestnávateľov ( mala som v tejto dobe dvoch) a s úsmevom mi zaželala všetko dobré.
Vraj do mesiaca budem mať preplatky na účte, za rok 2008 až niekedy v lete.
U nás na obecnom úrade to už tak ružové nebolo (žijem v obci s cca 2000 obyvateľmi).Pracovníčka mi telefonicky oznámila, vraj si môžem dať žiadosť, ale posudzovať ju budú až niekedy na jar na zasadnutí obecného zastupiteľstva.K žiadosti musím priložiť potvrdený môj a manželov ročný príjem potvrdený zamestnávateľom.Spýtala som sa, či majú stanovené nejaké záväzné nariadenie alebo smernicu, podľa ktorej postupujú.Nič také nemajú a vraj pravdepodobne to schvália podľa výšky príjmu.
Čo však pre nich bude nízky,stredný, či vysoký príjem ani sýkorky netušia.
Dala mi priateľskú radu:"chcete zverejniť váš príjem pred obecným zastupiteľstvom a riskovať, že vám nič neschvália?!"
No povedzte, stojí mi to zato?
Cestovné využívam málo - chodím zväčša autom.
S tými vstupmi - to na Slovensku funguje(jaskyne,kúpka,kiná), parkovné bohužiaľ nie.
Tak ešte raz vďaka.
wagner
20.02.09,16:43
Na Obecnom úrade si pýtaj VZN obce o dani z nehnuteľnosti a o poplatkoch. Prečítaj si, či sú tam nejaké úľavy pre ŤZP. Ak nie, tak si ani žiadosť dávať nemusíš, pretože zákon hovorí len o možnosti úľav vo VZN a nie o možnosti úľav mimo VZN. Teda úľavy rovnaké pre všetkých ŤZP bez ohľadu na výšku príjmu. Pracovníčka určite nepozná zákon. To VZN Ti musia dať a keď ho budeš chcieť, tak Ti ho musia aj prefotiť - za prefotenie ale musíš zaplatiť. Nemajú VZN zverejnené na ich stránke? Ak áno, stačí naštudovať. To VZN musia mať zo zákona, ak ho nemajú, treba napísať sťažnosť na Okresnú prokuratúru a potom nemôžu vyberať žiadne poplatky. Ani dane z nehnuteľnosti ak nemajú platné VZN. Ukladá im to zákon.