vrablicka
24.05.05,10:46
Prosim o radu !
Zamestnanec ma mimopracovný uraz pod vplyvom alkoholu!
Má mu zamestnávateľ preplatiť prvých 10 dní nahrady príjmu ??
Darana
24.05.05,09:00
Pozri si zákon číslo 462/2003
"Zamestnanec má nárok na náhradu príjmu vo výške polovice náhrady od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti,ak sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku stavu, ktorý si privodil sám požitím alkoholu ..., najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.

§ 8, odst. 3
Mirininu
24.05.05,09:55
No my máme podobný problém a zatiaľ neviem čo s tým? Zamestnanec prišiel k úrazu mimo pracovného času ako sa priznal na fuške. Momentálne je už 3 mesiac na PN a pre našu firmu bude pravdepodobne ďalej "nepoužiteľný" - čo s ním? Neviete mi poradiť - ostáva mi iba výpoveď zo strany zamestnávateľa s odstupným?
Evaman
24.05.05,10:55
Počas PN zamestnancovi nemôže dať zamestnávateľ výpoveď § 64 ZP. Jedine , že by ste mu to vedeli dokázať, PN si zavinil sám z vlastnej viny a stratil tak predpoklady na vykonávanie dohodnutej práce u vás. § 64 (3) a)..d). Ináč vám asi len ostáva čakať kedy sa vráti z PN. Čo to znamená, že bude "nepoužiteľný"? Takže ak by mal po ukončení PN zmenený zdravotný stav tak , že by nemohol vykonávať doterajšiu prácu u vás treba postupovať podľa § 63 ale to musí mať najprv posudok od lekára a posúdiť či ho nemôžte preradiť na inú prácu .. alebo ako s ním vlastne chcete "naložiť".
Jara
24.05.05,10:57
Nepoužiteľný pre alkoholizmus? Konkretizuj...
Mirininu
24.05.05,11:02
S tým, že sa musí vrátiť z PN je mi jasné. Lenže poranil si chrbticu a pravdepodobne nebude môcť dvíhať ťažšie veci - pracujeme napr. s kartónmi papiera, .... a preradiť na inú prácu ho nemám kde.
Bionda
24.05.05,11:11
Podľa mňa, ak aj fušku (čierna práca??, keď by ste chceli robiť zle? dá sa dokázať??) robil po pracovnej dobe, s tým nič neurobíte, mohol kľudne padnúť doma s postele a s tými istými následkami. Buď to budete riešiť prevedením na vhodnú prácu, alebo §63 ods.1 písm c) alebo sa s ním slušne dohodnete a odíde §60 .