ajty
24.11.08,10:22
Ahojte,
potrebujem poradit v tomto probleme:
s byvalou priatelkou sme vlastnikmi 50/50 domu + pozemok. Ja som sa odtial odstahoval cca pred piatimi rokmi, pricom ona tam ostala byvat a plati vsetky naklady s tym spojene. Pri vystavbe brala na dom uver zo SFRB (600.000,- Sk) - na jej meno, ja z PSS (200.000,-Sk) - na moje meno. Ostatne veci sa platili zo spolocnych - zarobenych penazi + nejaka hotovost od pribuznych (v podstate nic zdokumentovane). Na dom a pozemok je urobeny znalecky posudok cca z roku 2005.
Ake su moje moznosti na vysporiadanie?
Dakujem
Ajty
chandler
24.11.08,09:26
a co by si chcel dosiahnut?
ajty
24.11.08,09:39
netvrdim, ze svoju polovicu, vzhladom na okolnosti suvisiace so stavbou (vyrazna pomoc jej rodicov...), mozno nieco okolo 40% by "potesilo". Samozrejme, bude zalezat aj od toho ako sa postavi k tomu ona.
ajty
24.11.08,09:40
este pre upresnenie... neboli sme zobrati.
chandler
24.11.08,09:40
40% z ceny teraz alebo vtedy?
ajty
24.11.08,09:50
neviem... asi z terajsej ceny. Vychadza sa zo znaleckeho posudku alebo z trhovej ceny?
chandler
24.11.08,10:09
hmm staviate s frajerkou dom, ty sa na nu vykasles odides, a ked dom stupne na cene tak chces viac ako vas povodne stalo postavenie, nezda sa mi to velmi ferove.
bud sa dohodnete alebo sa obratis na sud, ten bude ale aj skumat ako sa dom financoval... a kedze ty si mal uver iba na 1/4 celej sumy sotva ti daju 40%...
vychadza sa z trhovej ceny, znalecky posudok z roku 2005 je bezpedmetny.
ale pocitam ze je aj taka moznost ze to ich pravnik postavi tak ze dom stavala ona s rodinou a tebe vyplatia to co si dal + uroky (ale na kolko je to realne to neviem)
ajty
24.11.08,10:32
to nie je o tom, ze som sa na nu vykaslal... boli tam rozne problemy z oboch stran (mohli sme ostat zit spolu a navzajom sa zrat, ale to je uz o vztahoch). To ze sme s uvermi v pomere 1:4 este ale nehovori o tom, kto kolko do stavby vlozil. Pracoval som aj ja, rovnako ako ona. A v podstate je tazko urcit kolko z ktoreho prijmu islo do stavby a kolko sme prejedli, uzivali si... a rovnako som pisal, ze nie je ziadna evidencia o tom, ze jej rodicia nam pomohli takou sumou alebo v takom pomere.
Nechcem z toho vytlct peniaze, len chcem dat veci do poriadku, aby sme sa s tym nenatahovali o nejakych desat rokov. To mi pripada dost logicke. Ja som z toho domu odisiel o jednej taske, ona tam ostala byvat so vsetkym vybavenim, ktore v dome bolo. Takze je tazko polemizovat o mojej neferovosti.... od nej som nikdy nepytal ziadne peniaze.
Hladam radu, ako postupovat. Mam jej navrhnut sumu, ktoru chcem aby vyplatila a ak s nou nebude suhlasit az potom sa obratit na sud??? Ide mi o postup...
jaja99
24.11.08,10:53
Skús si spísať, čo si investoval:
- peniaze z úveru
- úroky zo splátok
- vlastnú prácu
- hnuteľné veci, čo zostali v dome
Keď Ti vyjde suma, ktorá by Ťa uspokojila, tak jej navrhni mimosúdne vyrovnanie vlastníctva a súčasne jej povedz, že to chceš ukončiť ....
Ak by si chcel viac alebo sa nebude chcieť dohodnúť, tak jedine súd.
Máš nárok aj na nájomné počas doby, keď užívala dom - môže vzniesť námietku premlčania (3 roky spätne máš nárok).
Myslím, že pre ňu nebude problém obstarať si doklady, že mala od rodičov požičané na výstavbu....... takže veľmi netlač na pílu.
Myslím, že sa vychádza z dnešnej ceny nehnuteľnosti a v podstate trhová cena=znalecká cena. Dnes neoceníš byt v BA za 300.000.
chandler
24.11.08,11:33
jasne ze tu nie sme na to aby sme riesili ako ste sa rozisli :)
ale tie uvery su podla mna dost dolezite, lebo ich splacate teraz a kazdy zo svojich penazi.
kazdopadne postup je taky, ze jej navrhnes sumu ktoru chces za svoju cast. a ked sa nedohodnete tak sa obratis na sud, ten moze navrhnut aj to ze sa dom preda a peniaze si rozdelite.
problem je v tom, ze vy ste to postavili aj s pozemkom tak za 1.5mil (to len tak hadzem z brucha) a teraz je cena tak 4mil. takze aj keby si chcel 40% tak je to viac ako vas stal cely dom a s tym asi suhlasit nebude... kedze ste to nestavali na kseft ale na byvanie. takze neviem ako to bude s tou dohodou. preto som sa pytal ze co chces. keby si napisal ze to ci si do toho dal plus uroky tak by s tym asi suhlasila.... ale ak budes chciet 40% z terajsej ceny tak poredpokladam ze ani nebude mat z coho to zaplatit.
ozaj a dolezita vec je pozemok, lebo ten stupol najviac. ten ste kupovali spolu alebo ako to bolo?
ajty
24.11.08,19:13
vsetko sme kupovali spolu... nemam chut sa snou natahovat, pripadne na tom "zarabat", ale jednoducho nechcem urobit to, ze budem suhlasit so smiesnou sumou a ona po dohode, vyplateni a prepisanu podielu na nu dom preda za trhovu cenu...
co sa tyka navrhu sudu na predaj domu... ak ho ona nechce predat, pretoze tam byva, co potom moze sud navrhnut ako riesenie?
Este sa vratim k tomu co by som chcel dostat...moje vlozene + uroky, to by bola asi schodna cesta. Vidim to ako najrozumnejsi sposob komunikacie a urcite aj urcita ustretovost z mojej strany... :)
chandler
24.11.08,19:20
no to by bola ustretovost s ktorou by mala suhlasit.
ak ho ona nechce predat tak sud urci sumu aku ti ma vyplatit.