KATOR
24.11.08,10:27
Dobrý deň,

mám takýto problém. Dostal sa mi do ruky bločik z ERP za službu (umytie kamiona) na ktorom nie je rozpísaná cena na základ a DPH. Poskytovateľ služby však na bločku uvádza svoje IČ DPH a z toho mi vychádza, že zrejme je platcom DPH. My sme platci DPH a preto sa pýtam či si môžem urobiť odpočet dane z takéhoto dokladu.

Vopred Ďakujem za rady
evina
24.11.08,09:33
Dobrý deň,

mám takýto problém. Dostal sa mi do ruky bločik z ERP za službu (umytie kamiona) na ktorom nie je rozpísaná cena na základ a DPH. Poskytovateľ služby však na bločku uvádza svoje IČ DPH a z toho mi vychádza, že zrejme je platcom DPH. My sme platci DPH a preto sa pýtam či si môžem urobiť odpočet dane z takéhoto dokladu.

Vopred Ďakujem za rady

Nie, nakoľko nespĺňa náležitosti dokladu podľa predpisu....

"g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách."
Johanka
24.11.08,09:33
Skontroluj platnosť IČ DPH na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).
Aj je dodávateľ služby platiteľ a doklad nemá všetky náležitosti v zmysle § 71 Zákona o DPH, DPH odpočítať nemôžeš.
TatianaM
24.11.08,11:46
Ja si skontrolujem IČ DPH a pokiaľ je platiteľom DPH, tak si to rozpíšem na bločik sama perom. Kto mi dokáže či som to dopísala ja, alebo ten, čo bločik vystavil? V horeuvedenom paragrafe predsa nie je napísané, že to musí byť vytlačené. Ja viem že to nie je úplne správne, ale ....
evina
24.11.08,12:38
Ja si skontrolujem IČ DPH a pokiaľ je platiteľom DPH, tak si to rozpíšem na bločik sama perom. Kto mi dokáže či som to dopísala ja, alebo ten, čo bločik vystavil? V horeuvedenom paragrafe predsa nie je napísané, že to musí byť vytlačené. Ja viem že to nie je úplne správne, ale ....

No myslím, že o.i. Ti to dokáže stále platná Vyhláška 55/1994 o používaní ERP:



j) dokladom vyhotoveným pokladnicou doklad, ktorý obsahuje najmenej tieto údaje: 1. daňový kód pokladnice,
2. daňové identifikačné číslo, ak subjekt nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
3. poradové číslo dokladu od poslednej dennej uzávierky,
4. dátum vystavenia dokladu,
5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby,
6. cenu tovaru alebo služby,
7. identifikačné číslo pre daň, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
8. meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne subjektu, ktorý dodáva tovar alebo poskytuje službu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
9. základ dane, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
10. sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
11. výšku dane spolu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
12. celkovú cenu,


No a ERP asi nedokáže písať perom :rolleyes: Takúto zmenu nemôže urobiť podľa mojej mienky ani autor bločku :)
TatianaM
24.11.08,12:56
Ďakujem a zase som o niečo múdrejšia.
TatianaM
24.11.08,13:39
Skontroluj platnosť IČ DPH na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).
Aj je dodávateľ služby platiteľ a doklad nemá všetky náležitosti v zmysle § 71 Zákona o DPH, DPH odpočítať nemôžeš.
A keď to už tak rozoberáme, DPH si neodpočítam, ale môžem si to zahrnúť do nákladov? Ak áno, tak v akej výške? Len do výšky základu dane, alebo v celkovej?
evina
24.11.08,13:42
A keď to už tak rozoberáme, DPH si neodpočítam, ale môžem si to zahrnúť do nákladov? Ak áno, tak v akej výške? Len do výšky základu dane, alebo v celkovej?

ZD - daňové náklady
DPH - nedaňové
Zlata
25.11.08,20:27
ZD - daňové náklady
DPH - nedaňové
Ak ako vie, koľko je DPH, veď nie je na bločku rozpísaná, či je suma vr. DPH 19% alebo 10% ???
Paula
25.11.08,20:56
Ak ako vie, koľko je DPH, veď nie je na bločku rozpísaná, či je suma vr. DPH 19% alebo 10% ???


Asi podľa toho, aký tovar bol zakúpený:

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html

Príloha č.7...keď už by si niekto chcel dopisovať:)
Orsz
25.11.08,21:14
ZD - daňové náklady
DPH - nedaňové

Konzultovala som to s daňovou poradkyňou a povedala mi, že takéto bločky s nevyčíslenou DPH sú pre mňa v plnej výške daňovo uznané. Tento problém u týchto subjektov môže vznikať napr. v dôsledku v pokladni zadelených položiek oslobodených od dane, ktoré sú chybne zadané - stretávam sa s tým občas.... no našťastie nejde o vysoké sumy, ide len o malé položky.
evina
25.11.08,21:46
Konzultovala som to s daňovou poradkyňou a povedala mi, že takéto bločky s nevyčíslenou DPH sú pre mňa v plnej výške daňovo uznané. Tento problém u týchto subjektov môže vznikať napr. v dôsledku v pokladni zadelených položiek oslobodených od dane, ktoré sú chybne zadané - stretávam sa s tým občas.... no našťastie nejde o vysoké sumy, ide len o malé položky.

Otázku zadávateľky som pochopila tak, že na doklade nie je uvedená nnto cena ale DPH vyčíslená je-teda ako kedysi - btto a DPH a základ sme si na tzv. zjednodušenom doklade vypočítali sami. Predpokladám, že keby tam DPH nebola vyčíslená, tak by sa nepýtala na možnosť odpočtu-kde nie je DPH uvedená nemôže sa odpočítať nikdy...

Ak bloček nemá vyčíslenú DPH a dodávateľ je overený platiteľ DPH asi by som nad jej daňovou uznateľnosťou rozmýšľala, ale nie som celkom presvedčená o takom fakte, aby na mňa nenašili paragraf 69....
1/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
Priznám sa s takýmto prípadom /u platiteľa/ som sa ešte nestretla, že by nevyčíslil DPH .../aspoň niečo :D/.
Zlata
28.11.08,05:25
Asi podľa toho, aký tovar bol zakúpený:

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html

Príloha č.7...keď už by si niekto chcel dopisovať:)
Vďaka za iróniu.
Dopisovať si nepotrebujem.