hafnium
24.11.08,16:03
prosila by som Vas o radu. Vo firme som musela ukoncit pracu ako zamestnanec a pracujem pre tu istu firmu na zivnost. Popri inych cinnostiach mam aj colnu deklaraciu. Ked budem teraz vystupovat na CU ako "deklarant" tak musim zaplatit colny dlh "ja- deklarant" alebo to mozem zaplatit aj v mene firmy pre ktoru idem preclit tovar (konatel firmy zaplati v banke a ja to len prinesiem colnikovi kvoli prepusteniu tovaru)?:confused: Da sa zaplatit colny dlh aj postovou poukazkou alebo len cez banku? Dakujem
JANA71
24.11.08,15:41
Ak pracujete pre firmu na živnosť, musíte mať od firmy splnomocnenie na zastupovanie v colnom konaní a vystupujete v mene deklaranta. Deklarant je vlastne firma, pre ktorú robíte. Vy síce vystavujete prem firmu doklady, aj ich zastupujete, ale vždy na základe splnomocnenia, na ktorom musí byť jasne uvedené, na ktoré činnosti sa vzťahuje. Colný dlh platí zásadne deklarant - teda firma. Môže sa platiť aj poštovou poukážkou. Na colnici Vám po spracovaní dovozu alebo vývozu vypočítajú výšku colného dlhu, ktorú môžete zaplatiť cez poštu. Na JCD treba v tom prípade uvádzať spôsob úhrady hotovosť. Poštovú poukážku Vám dajú na colnici a s tým môžete ísť na poštu. Ale neplatíte to z vlastných zdrojov, ale z firemných.
hafnium
24.11.08,15:55
Dakujem bleskurychlu za odpoved. Moja otazka teda znie, ze do kolonky 14 "deklarant" neuvadzam seba svoje DIC ale firmu, pre ktoru to preclievam? Mam od nich splnomocnenie a vlastne to robim len pre nich. Dakuje este raz.
JANA71
24.11.08,16:17
Uvádza sa tam firma, pre ktorú preclievate. Treba to vypísať podľa predpisu o vypĺňaní JCD.