sanm
24.11.08,18:46
Dobry den Chcela by som Vás poprosit o pomoc. Dna 10.09.2008 som nastupila do noveho zamestnania a na plate som sa dohodla na minimalnej mzde pocas doby urcitej s tym ze ak bude moja sefka spokojna tak mi zmluvu predlzi a zvysi aj plat. V oktobri som otehotnela a sefke som to oznamila aby vedela co ako je. Ona tvrdi ze je s mojou pracou spokojna a chce mi zmluvu predlzit ale momentalne mi plati na vyplatnej paske minimalnu mzdu ale dava mi este nejake peniaze na ruku. Odbody mi vsak idu z minimalnej mzdy. Pred tym som zarabala okolo 11 000 sk .Chcem sa opytat ak by som isla teraz na pn pretoze mam rizikove tehotenstvo s ktoreho platu sa mi bude vyratavat materska??? Dobrovolne pripoistenie nestiham vzhladom na 9 mesiacov platenia.
Katy a R
24.11.08,19:21
Vyzerá to tak, že tvoja zamestnávateľka je "priateľská"..;)
Mohla by si sa skúsiť dohodnúť s ňou a uzvrieť nový PP ... napr od decembra.. v témach o materskej nájdeš presný návod - ako na to. (Nie vždy musí byť plat 30 tisíc;)) Ak plánuješ ísť na PNku (z dôvodu rizikového tehotenstva) - tak ešte predtým.
Inak sa ti dávky budú počítať z min VZ. Z predchádzajúceho zamestnania sa VZ nepočíta.
sanm
30.12.08,14:36
Chcela by som Vas poprosit o pomoc. Do novej prace som nastupila 10.09.2008 a od 1.1.2009 idem na pn kvoli rizikovemu tehotenstvu.
Moja veduca mi vsak oznamila ze nemam narok na dovolenku , lebo som neodpracovala nejake obdobie a mam zmluvu na dobu urcitu na 6 mesiacov takze 10.03.2009 mi zmluva konci a chce pracovny pomer vtedy ukoncit.Mne to tiez vyhovuje ale chcem sa opytat ci mozme ukoncit zmluvu pocas pn alebo mame pockat?Ak pockame zmluva sa automaticky predlzi na dobu neurcitu? A chcem sa opytat aj nato ze ci to zmeni nieco na vyske mojej materskej ak mi zmluva skonci 10.09.2008 a mne materska zacina az v aprili.Dostanem matersku ak budem nezamestnana? Ak mi ukonci zmluvu 10.03.2009 ale ja budem stale na pn tak co robit aby som neprisla o matersku.Bude moju zamestnavatelku nieco stat moja materska???
veronikasad
30.12.08,14:41
Chcela by som Vas poprosit o pomoc. Do novej prace som nastupila 10.09.2008 a od 1.1.2009 idem na pn kvoli rizikovemu tehotenstvu.
Moja veduca mi vsak oznamila ze nemam narok na dovolenku , lebo som neodpracovala nejake obdobie a mam zmluvu na dobu urcitu na 6 mesiacov takze 10.03.2009 mi zmluva konci a chce pracovny pomer vtedy ukoncit.Mne to tiez vyhovuje ale chcem sa opytat ci mozme ukoncit zmluvu pocas pn alebo mame pockat?Ak pockame zmluva sa automaticky predlzi na dobu neurcitu? A chcem sa opytat aj nato ze ci to zmeni nieco na vyske mojej materskej ak mi zmluva skonci 10.09.2008 a mne materska zacina az v aprili.Dostanem matersku ak budem nezamestnana? Ak mi ukonci zmluvu 10.03.2009 ale ja budem stale na pn tak co robit aby som neprisla o matersku.Bude moju zamestnavatelku nieco stat moja materska???
odpracovala si do konca roka 2008 60 dní ? Ak nie - kolko ?
brčko
30.12.08,18:53
Chcela by som Vas poprosit o pomoc. Do novej prace som nastupila 10.09.2008 a od 1.1.2009 idem na pn kvoli rizikovemu tehotenstvu.
Moja veduca mi vsak oznamila ze nemam narok na dovolenku , lebo som neodpracovala nejake obdobie vid otázka od veroniky, (bola si PN, očr, mala nepl.volno ...? v r.2008 a mam zmluvu na dobu urcitu na 6 mesiacov takze 10.03.2009 mi zmluva konci a chce pracovny pomer vtedy ukoncit.Mne to tiez vyhovuje ale chcem sa opytat ci mozme ukoncit zmluvu pocas pn alebo mame pockat? môže, no samozrejme pre teba je lepšie aby PP trval Ak pockame zmluva sa automaticky predlzi na dobu neurcitu? PP sa zmení na PP na dobu neurčitú, ak by si pokračovala s vedomím zamestnávatela vo výkone práce aj po uplynutí dohodnutej doby (čo sa však pri PN predpokladám nedá), preto bude lepšie sa dohodnúť písomne, ak by PP trval nadalej alebo napr. dodatkom PP predlžte na čas určity (teda ak je to možné vid ZP § 48) A chcem sa opytat aj nato ze ci to zmeni nieco na vyske mojej materskej ak mi zmluva skonci 10.09.2008 a mne materska zacina az v aprili. výška tvojej materskej bude rovnaká či skončí PP 10.3.09 alebo bude tento PP trvať k nástupu na MD (ak ovšem neuvažuješ nad druhým PP). Materské sa ti bude rátať z obdobia 10.9.-31.12.08. No či budeš mať vôbec nárok na materské záleží od toho, či máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Dostanem matersku ak budem nezamestnana? ak bude splnená podmienka aspon 270 dní ... , tak áno. TAkže záleží, či si bola aj pred týmto PP nemocensky poistená/zamestnaná na PP, ako dlho, a kedy porodíš Ak mi ukonci zmluvu 10.03.2009 ale ja budem stale na pn tak co robit aby som neprisla o matersku. netreba nič, len si od zamestnávatela vypýtaj potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nem.dávku, budeš ho potrebovať dať do SP zamestnávatela so žiadosťou o materské (a mimo materského bude treba zájsť na zdr.poistovnu) Bude moju zamestnavatelku nieco stat moja materska??? nie
.
sanm
01.01.09,09:51
Pracujem neustale od roku 2004 a na pn som bola asi mesiac v juli 2008.Od 10.09.2008 od kedy pracujem u novej zamestnavatelky som na pn nebola.
veronikasad
01.01.09,10:02
Pracujem neustale od roku 2004 a na pn som bola asi mesiac v juli 2008.Od 10.09.2008 od kedy pracujem u novej zamestnavatelky som na pn nebola.
V tomto prípade máš v roku 2008 nárok na dovolenku za kal. rok - 3/12 ročného nároku, lebo si odpracovala viac ako 60 dní. /ak si ju pre PN-ku do konca roka nestihneš vyčerpať, zamestnávateľ ti ju musí preplatiť pri skončení prac.pomeru/.
Pokial ukončíš PP 10.3.09 a dovtedy budeš na PN-ke, nárok na dovolenku za rok 2009 ti nevznikne. Pri pracovnom pomere na dobu určitú, tento končí dňom uvedeným v pracovnej zmluve. Nemocenské naďalej vypláca soc.poisťovňa.
sanm
03.01.09,08:58
Chcem sa este opytat.Od 01.09.2008 do 10.09.2008 cize 10 dni som bola nezamestnana a znama ekonomka mi poradila zaplatit si za tie dni zdavotnu positovnu ale ze socialne nemusim platit. Nevadi ak tych 10 dni nemam zaplatených ? Dostanem matersku alebo si ich mam radsej doplatit.
veronikasad
03.01.09,10:22
Chcem sa este opytat.Od 01.09.2008 do 10.09.2008 cize 10 dni som bola nezamestnana a znama ekonomka mi poradila zaplatit si za tie dni zdavotnu positovnu ale ze socialne nemusim platit. Nevadi ak tych 10 dni nemam zaplatených ? Dostanem matersku alebo si ich mam radsej doplatit.
Ak si bola evidovaná na úrade práce, nemusíš doplácať zdr.poistenie ako samoplatitel.Za evidovaných nezamestnaných je platitelom zdr.poistenia štát. Ak si nebola, daj si to do poriadku v ZP.
Nem.poistenie doplácať nemusíš, podmienku 270 dní pre nárok na materské máš splnenú.
lucilla8
03.01.09,14:27
Ahojte poraďáci, mám jednu otázku. Môžu mi zobrať meterskú, ked mi zamestnávateľ v decembri vyplatil ročné odmeny. Ja si myslím, že by nemali, len si to chcem potvrdiť. Ďakujem za odpoveď.
sanm
03.01.09,17:17
Dakujem pekne za pomoc.
Jozef Mihál
03.01.09,17:53
Ahojte poraďáci, mám jednu otázku. Môžu mi zobrať meterskú, ked mi zamestnávateľ v decembri vyplatil ročné odmeny. Ja si myslím, že by nemali, len si to chcem potvrdiť. Ďakujem za odpoveď.
Nemajte najmenšiu obavu, v uvedenom prípade Vám nemôžu zobrať materskú. Zobrali by ju vtedy, keby ste počas materskej aktívne chodila do práce.