janci19
24.11.08,22:14
Ahojte poraďáci:-) aj ked s úsmevom, mám problém:
Už tretí týžden prebieha v byte nado mnou rekonštrukcia.Všetci to poznáme-hluk, vŕtanie, búchanie.Problémy sú dva a čoskoro sa zdvojnásobia:
1. Nie som ochotný a som presvedčený že ani povinný toto znášať
2. Mám skromnú živnosť/učím doma/ a ako prevádzku mám moju adresu teda byt.
Samozrejme toto mi narušilo živnosť a prichádzam o peniaze.
Dnes som sa snažil KĽUDNE a s pokojom vysvetliť susede čo býva vedľa aký mám problém s tým že som chcel aby mi povedala KEDY s týmto mienia prestať./Byt hore patrí tiež jej/.Samozrejme ako to už na Slovensku chodí stretol som s a s aroganciou a tresla mi dvere s tým že idú rekonštruovať aj byt vedľa.Takže tipujem že mám na dva mesiace postarané.O tomto som sa bavil neraz so známymi na moje veľké počudovanie ľudia sa usmievajú že aj oni...a že každý má PRÁVO?!!!..
Aby som povedal presne o čo vás prosím.
1. Som presvedčený že toto sa oficiálne len tak robiť NESMIE už aj v domovom poriadku je odsek že svojím štýlom bývania nesmiem narúšať pokoj vo vchode.
2.KDE sa obrátiť /Stavebný úrad?pozn, som z Košíc/ aby som zistil či majú povolenie/určite nemajú/ a či ho musia mať.
3.Akého právnika osloviť a či je vôbec reálne žiadať jednak ušlý zisk a jednak kompenzáciu za hluk ktorý som povinný znášať proti svojej vôli.
Ak sa niektorí smejete tak dodám že ked som bol pred pár rokmi v Kanade rozprával som sa tam s kamošmi o tomto.Tam je absolútne NEMYSLITEĽNÉ aby ste takéto niečo/v podstate teror/ robili.Ak chcete bývať podľa svojich predstáv kúpte si dom.
Trochu som si privyrábal maľovaním v Toronte a verte mi že v 90% prípadoch MUSEL o nás vedieť domovník aj ked sme šli maľovať byt vo vlastníctve.Toto uvádzam len preto aby ste si nemysleli že požadujem niečo nenormálne.
PORADÍ mi niekto?
Je mi jasné že právnou a súdnou vestou sa toto môže ťahať roky a byty budú dávno urobené ale NIEČO sa tu predsa musí dať urobiť.
Na záver:Poznám dva prípady ked stará žena chodila s plačom vonku pretože nad nou 4 mesiace trieskali a vŕtali a druhý prípad je pán ťažko chorý na srdce ktorý chodieval asi mesiac sedávať do garáže pretože sa domanedalo vydržať.
Prajem všetkým krásny dníček aj ked je skoro polnoc:-)
Jano KE
m3151979
25.11.08,02:18
Dobre rano,
ak ma suseda povolenie zo stavebneho uradu(nie je potrebne vzdy,len ak su stavebne upravy narocnejsie-zasah do statiky, rozvodov atd), tak to znasat viac-menej povinny ste. Prestavba bytu sa zial potichu robit neda. Tak ako Vy mate pravo na kludne byvanie, ma suseda pravo na bytove upravy. Sam pisete, ze mate zivnost, ktoru prevadzkujete doma. Co by ste si mysleli o susedovi, ktoremu by vadilo napr., ze je kvoli Vasim studentom v spolocnych priestoroch vacsi hluk...alebo ze sa tam pohybuju pre neho cudzi ludia a tym padom je jeho pokoj vo vchode naruseny. Asi by ste sa nad tym zasmiali. Byvanie v panelaku je najma o tolerancii. V dnesnej dobe sa tych bytov asi prestavuje viac, nie len ten nad Vami. Viete si predstavit, ze by reagoval kazdy sused tak, ako Vy? Prestavba bytu nie je prijemna ani pre jeho majitela, tiez to chce mat co najskor z krku. Sam som tym presiel a som velmi rad, ze som sa s podobnymi problemami nestretol.
Alebo, ako sam pisete:
"Ak chcete bývať podľa svojich predstáv kúpte si dom."...tak preco sa tym neriadit?
Prajem pekny den a mozno by stalo za to sa nad svojim postojom zamysliet.
02Michaela
25.11.08,07:48
Smutná správa, že práve aj nad nami prerábajú byt a to už mesiac a nič stým nemôžem urobiť. totiž pred 2 rokmi sme aj v našom byte prerábali a susedia to museli strpieť. Lenže ja som u všetkých susedov zaklopala a ospravedlnila sa dopredu za buchot, ktorý budeme robiť.
Taktiež (možno pomoc pre Vás) som vybavovala povolenie bytového družstva, ktoré nám bytovku spravuje, na prestavbu. V bytovke máme 48 bytov, z toho je asi polovica prerobených a poviem Vám, len ja som mala na prestvbu povolenie, ktoré musí byť. Ćiže správca mohol týchto nelegálnych prestavovateľov zažalovať. Ja som si radšej toto povolenie vybavila, pretože keby nejaký sused nebol spokojný a vadil by mu hluk (ako teraz Vám aj nám), mohol sa ísť sťažovať a pýtať sa, či mám na to povolenie.
Ak prerábajú nosné priečky, tak potrebujú povolenie staveb. úradu a tiež statika, ale to už niekto spomínal vyššie.
Takže rada k dobru: Majú povolenie na prestavbu?
Ale zase rada: Skúste to nejako vydržať, veď možno aj Vy raz budete chcieť prestavovať a tiež by sa to Vašim susedom nemuselo páčiť. :-)
bulnova
25.11.08,10:56
Či s povolením, alebo bez neho, je to treba naozaj len vydržať. Veď nikto to nerobí len tak, na truc susedom, ale preto, že je to už potrebné. Ak rekonštrukciu bytu už máte za sebou, spomeňte si koľko nervov vás to stálo a boli ste vďační susedom, že vám to nesťažujú sťažovaním sa na hluk. Ak vás to ešte len čaká (pravda ak nebývate v novom dome), o to trpezlivejšie znášajte, lebo všetko sa vracia. Chcem tým len povedať, že práve vtedy sa v plnej miere prejavia medziľudské vzťahy. Bývanie v bytovom dome počíta so vzájomnou trpezlivosťou a toleranciou susedov, lebo rekonštrukcie sa väčšinou robia svojpomocne, čiže dosť dlho.
janci19
25.11.08,11:22
No..tak toto ma teeda prekvapilo RIADNE.Prvý príspevok píše o tolerancii.Ja len že ja nikoho neruším ale rušia tí čo prestavujú.V našom vchode sa za cca 3 roky vymenilo asi tretina ľudí a každý prestavoval.Takže podľa všetkého TU na Slovensku je absolútne normálne prežiť niekoľko mesiacov do roka v hluku.Ako som napísal , vo svete /civilizovanom nie v Zimbabwe/ je to abslolútny NONSENS.Keďže Slovensko je ekonomikou a bohužiaľ aj myslením na periférii západnej teda vyspelej civilizácie, môže vás niekto niekoľko mesiacov terorizovať hlukom a mať vás v...
Ľutujem ľudí čo robia na nočné smeny pretože si neviem predstaviť prísť ráno o siedmej domov a o ôsmej ma zobudí vŕtačka..o pár dní by som bol schopný ublížiť...
A veľmi ľutujem starých a chorých ľudí ktorí musia byť TOLERANTNÍ a trpieť
Takže ste mi dali dobrú inšpiráciu na článok do novín čiste kvôli polemike pretože som naozaj zvedavý či JA som netolerantný čudák alebo či ma naozaj niekto môže terorizovať trebárs 4 mesiace.K tomu prvému príspevku..Toto so študentmi ktorí robia hluk ste nemohol myslieť vážne...
Paula
25.11.08,11:37
janci19.......buď rád, že teraz. Ja som si užila 4 roky po sebe hluk z bytov okolo seba a to vždy v najväčších fofroch pre účtovníka - február + marec. Dnes si vravím, ako dobre, že piaty byt rekonštruujú pre zmenu v novembri:)
andreaS
25.11.08,11:45
u nas prerabali byt pod nami, boli sme stastni ze sa byvali majitelia konecne odstahovali (lebo synacik zvykol byt doma sam a zvykol pravidelne vyhravat tak, ze sme sa doma nepoculi, ci uz rano alebo v noci alebo v nedelu na obed) a tito novi si zacali prerabat... poviete si ok, aj my sme prerabali... ale! tito zacali o 17.00, isli sme mimo byt, tak sme si povedali, kaslat nato... vratili sme sa o 21.00 a to vam bol taky hluk ze dovidenia... tak som rovno z vytahu isla dole a nevydrzala som to... stretla som sa na chodbe so susedom pod nimi, kt. ma dve male deti a samozrejme ze kvoli hluku ich este nemohli dat spat aj ked uz mali byt davno v posteli.... prestali... ale rano o 5.00 sa situacia zopakovala... stichlo to o 8.00 a znovu zacalo o tej 17.00 az do 22.00 .... islo ma z toho trafit a bola som doslova zufala... lebo v case prace ked sme neboli doma nic (mam nepravidelnu robotu, cize sem-tam som bola doma cely den) a ked sme prisli domov oddychnut si, vyvalit sa tak bud rachoty akoby burali cely barak.... ale najviac ma zabijalo to suchanie stien o 5.00.. .budete o tom case volat policajtov? aj keby prisli je to jedno, lebo aj tak som bola uz hore... (a nevolala by som aj tak, lebo este za cias toho sopliaka co vyhraval neprisli ani jediny krat a to bolo kolkokrat aj vnoci, ci nadranom)

prajem pevne nervy, lebo bohuzial to inak nepojde ako vydrzat... jedine snad ak by nemali to povolenie, tak skusit nieco tym smerom...
skaspa
25.11.08,13:05
1. Som presvedčený že toto sa oficiálne len tak robiť NESMIE už aj v domovom poriadku je odsek že svojím štýlom bývania nesmiem narúšať pokoj vo vchode.
2.KDE sa obrátiť /Stavebný úrad?pozn, som z Košíc/ aby som zistil či majú povolenie/určite nemajú/ a či ho musia mať.
3.Akého právnika osloviť a či je vôbec reálne žiadať jednak ušlý zisk a jednak kompenzáciu za hluk ktorý som povinný znášať proti svojej vôli.


vzhľadom na to, že momentálne aj ja prerábam, tak asi nebudem nezaujatý

1. oficiálne sa to robiť samozrejme smie ak ti to povolí stavebný úrad - spravidla stavebný úrad uvedie, že, okrem iného, musíš dodržiavať domový poriadok - čiže neprerábať v hodinách kedy je nočný kľud, udržiavať poriadok apod
prerábka nie je štýl bývania
2. povolenie, ak myslíš stavebné, mať nemusia ak prerábajú napr. bytové jadro, stačí oznámenie na stavebný úrad, ktorý vydá súhlasné stavisko (pozri si stavebný zákon a zistíš, kedy stačí oznámenie a kedy treba stavebné povolenie)
3. ak konajú v súlade so zákonom a prerábku oznámili a úrad ju povolil/súhlasil s ňou asi by ti nemali prečo uhrádzať tvoj ušlí zisk

Možno je to v civilizovanom svete nonsens, ale prerábky sa robia práve preto, aby sme sa tomu civilizovanému svetu (a zvýšej životnej úrovni) priblížili. Hádam si nemyslíš, že niekto nebude prerábať staré prehnité umakartové jadro len preto, aby boli susedia spokojní. Skôr či neskôr bude prerábať každý/väčšina.



Ak sa niektorí smejete tak dodám že ked som bol pred pár rokmi v Kanade rozprával som sa tam s kamošmi o tomto.Tam je absolútne NEMYSLITEĽNÉ aby ste takéto niečo/v podstate teror/ robili.Ak chcete bývať podľa svojich predstáv kúpte si dom.


áno, nepochybne to tam nemysliteľné je, rovnako ako je to nemysliteľné v dnešných novostavbách u nás, kde nemáš drevené okná, cez ktoré ti fučí a zateká, kde nemáš WC a kúpeľňu z umakartu...

Ver tomu, že nikto nebude šťastnejší ako ten čo prerába, keď sa mu prerábka skončí. Ak tam aj vŕtajú asi ti to nerobia natruc, aby si nezarobil, ale preto, že je to pre prerábku nevyhnutné.
janci19
25.11.08,13:37
Inými slovami...treba trpieť a byť tolerantný..starí ľudia, malé deti ktoré aj cez den spať MUSIA!!! chorí ľudia ODCHOD!V práve sú tí čo si urobia z paneláku stavenisko.Super.Presné uvažovanie a la Slovakia.
Zbohom zdravý rozum
skaspa
25.11.08,13:44
Inými slovami...treba trpieť a byť tolerantný..starí ľudia, malé deti ktoré aj cez den spať MUSIA!!! chorí ľudia ODCHOD!V práve sú tí čo si urobia z paneláku stavenisko.Super.Presné uvažovanie a la Slovakia.
Zbohom zdravý rozum
neprerába sa každý deň, ani každý mesiac, ani každý rok, prerába sa možno raz za 25 rokov, ak nie raz za život a to musia všetci zniesť; rovnako ako musíš zniesť, že starí ľudia majú nahlas televízor a teba to ruší, lebo steny panelu sú tenké, rovnako ako musíš zniesť keď sa niekomu narodí malé dieťa a každú noc plače, rovnako ako musíš zniesť, keď deti nad tebou behajú a dupú celý víkend... o tom je chlapče panelák, nie je to len o tej jednorázovej prerábke. Ak sa ti nepáči... nech sa páči - rodinný dom

ja som napríklad kvôli susedom musel zvukovo zaizolovať steny, aby nebolo počuť ako vedľa starý sused chrápe, a čo si myslíš, preplatil mi to, aby som ja mohol kľudne späť?
Ingrid Ondruskova
25.11.08,14:47
Inými slovami...treba trpieť a byť tolerantný..starí ľudia, malé deti ktoré aj cez den spať MUSIA!!! chorí ľudia ODCHOD!V práve sú tí čo si urobia z paneláku stavenisko.Super.Presné uvažovanie a la Slovakia.
Zbohom zdravý rozum
Maximálne súhlasím, že je to nepríjemné. Ja som bývala na činžiaku 12 rokov...bolo počuť každý pardón "prd" a o prerábkach ani nehovorím. Uvažovanie susedov "nulové", tak sme sa jedného dňa naštvali a kúpili sme
si domček-malý, ale náš. Poviem Ti...na NEZAPLATENIE!!!!
mona091
25.11.08,15:53
Janci 19, uplne Ta chapem, mam znameho v NY, ktory sa zivi rekonstrukciou a zariadovabnim bytov, apartmanov, naozaj nemoze ist ani len vymalovat bez povolenia,
no a u nas? Mam tiez tu smolu, ze uz druhy rok mi niektory zo susedov preraba byt, je to strasne, obcas uteciem z domu, ale niekedy, ked sa utahana vratim zo sluzobky, hodim sa do postele a je mi zo zufalstva do placu, alebo ked som chora, no najviac som zlostna, ak je chora moja dcera,
ako by sa dalo tomu zabranit?
neviem, ale aspon ten cas by mohli stavebnici dodrziavat, to znamena, ja by som navrhla od 8.00 do 19.00, aby som si mohla pozriet televizne noviny a cez vikend pospat aspon do 8.mej,
aj ja som prerabala byt, ale bola som ohladuplna k susedom,
mona
Marína
25.11.08,16:11
Inými slovami...treba trpieť a byť tolerantný..starí ľudia, malé deti ktoré aj cez den spať MUSIA!!! chorí ľudia ODCHOD!V práve sú tí čo si urobia z paneláku stavenisko.Super.Presné uvažovanie a la Slovakia.
Zbohom zdravý rozum
Prezraď mi, prosím, ako sa zachováš, keď príde čas na inováciu tvojho bytu. Alebo to už máš za sebou?
Nikomu to nie je príjemné, ale raz to predsa skončí. Horšie je, ak máš dlhoročných susedov, ktorých určitá činnosť ťa obťažuje a nemá konca.


Ak sa niektorí smejete tak dodám že ked som bol pred pár rokmi v Kanade rozprával som sa tam s kamošmi o tomto.Tam je absolútne NEMYSLITEĽNÉ aby ste takéto niečo/v podstate teror/ robili.Ak chcete bývať podľa svojich predstáv kúpte si dom.
Trochu som si privyrábal maľovaním v Toronte a verte mi že v 90% prípadoch MUSEL o nás vedieť domovník aj ked sme šli maľovať byt vo vlastníctve.Toto uvádzam len preto aby ste si nemysleli že požadujem niečo nenormálne.

A ako to robia? Úprimne ma zaujíma, ako to riešia za mlákou. Raz predsa aj tam musia ten-ktorý byt rekonštruovať a neverím, že to ide bez hluku. Rekonštrukciou nemyslím len maľovanie, ktoré spomínaš.
Manual
25.11.08,16:16
... A ako to robia? Úprimne ma zaujíma, ako to riešia za mlákou. Raz predsa aj tam musia ten-ktorý byt rekonštruovať a neverím, že to ide bez hluku. Rekonštrukciou nemyslím len maľovanie, ktoré spomínaš.
Evi, za mlákou im zrekonštruuje byty nejaký hurikán a na sťažovanie nemajú čas.:D
Marína
25.11.08,16:17
neviem, ale aspon ten cas by mohli stavebnici dodrziavat, to znamena, ja by som navrhla od 8.00 do 19.00, aby som si mohla pozriet televizne noviny a cez vikend pospat aspon do 8.mej,
aj ja som prerabala byt, ale bola som ohladuplna k susedom,
mona
Janci nepíše, že nedodržujú primeraný čas. Malo by byť samozrejmosťou, že vo večerných hodinách a cez víkend sa má dodržiavať kľud.
m3151979
25.11.08,23:34
No..tak toto ma teeda prekvapilo RIADNE.Prvý príspevok píše o tolerancii.Ja len že ja nikoho neruším ale rušia tí čo prestavujú.V našom vchode sa za cca 3 roky vymenilo asi tretina ľudí a každý prestavoval.Takže podľa všetkého TU na Slovensku je absolútne normálne prežiť niekoľko mesiacov do roka v hluku.Ako som napísal , vo svete /civilizovanom nie v Zimbabwe/ je to abslolútny NONSENS.Keďže Slovensko je ekonomikou a bohužiaľ aj myslením na periférii západnej teda vyspelej civilizácie, môže vás niekto niekoľko mesiacov terorizovať hlukom a mať vás v...
Ľutujem ľudí čo robia na nočné smeny pretože si neviem predstaviť prísť ráno o siedmej domov a o ôsmej ma zobudí vŕtačka..o pár dní by som bol schopný ublížiť...
A veľmi ľutujem starých a chorých ľudí ktorí musia byť TOLERANTNÍ a trpieť
Takže ste mi dali dobrú inšpiráciu na článok do novín čiste kvôli polemike pretože som naozaj zvedavý či JA som netolerantný čudák alebo či ma naozaj niekto môže terorizovať trebárs 4 mesiace.K tomu prvému príspevku..Toto so študentmi ktorí robia hluk ste nemohol myslieť vážne...

Slovensko je ekonomikou a bohužiaľ aj myslením na periférii západnej teda vyspelej civilizácie....zial z dedicstvom z cias komunizmu, medzi ktore patria aj panelove bytove domy, ani zdaleka nevyhovujuce potrebam dnesneho byvania. Dalsim faktorom je priepastny rozdiel medzi prijmom obyvatelstva a cenami realit. Tym "stastnejsim" sa niekedy podari nasporit aspon na prerabku napr. bytoveho jadra(verte mi, ze nie kazdemu vyhovuje umakartove, kde je spina zazrana tak, ze sa proste vycistit neda), vymeny absolutne okien, elektro rozvodov atd. Vy sa citite byt obmedzeny hlukom pri prestavbe, zarovan sa vsak cudujete, ze Slovenska legislativa umozni obcanovi prestavit si ten svoj byt v ramci svojich akych takych moznosti. Netvrdim, ze tie zakony su nastavene uplne optimalne. Sam by som nebol proti casovemu obmedzeniu napr. medzi 8-18 hodinou, ale zamietat jednu ziadost za druhou je proste nemyslitelne.
Co sa tyka Kanadskych bytov, myslim, ze porovnavate neporovnatelne. Sam som prezil niekolko rokov v Irsku a v USA. Viem, ze na sidliskach POROVNATELNYCH s tymi na Slovensku je uplne odlisna socialna struktura obyvatelstva(z toho, co som videl mi napr. Petrzalku po stranke technickej kvality budov najviac pripominal Bronx). Nehovorim o novopostavenych rezidencnych komplexoch, alebo apartmanoch v centrach miest, ale o sidliskach kvalitou podobnym tym nasim-casto zial technicky lepsie riesenych, kedze vystavba prebiehala v konkurencnom prostredi. Obyvatelmi tyhto sidlisk su socialne najslabsie skupiny bez akychkolvek ambiciii nieco prestavovat, kedze tie byty im vacsinou ani nepatria. Zatial co na Slovensku zije znacna cast strednej vrstvy na sidliskach, v USA, Kanade ci v Europe si moze priemerne zarabajuci clovek dovolit kvalitnejsie byvanie....a preto sa v tych nasich panelakoch tolko prestavuje...ci s povolenim, alebo bez....pocut to stale rovnako. Co uz..Kanada je Kanada, lenze tu sme doma a vo vlastnom zaujme by sme sa mali snazit adaptovat sa co najviac, pretoze si myslim, ze v konecnom dosledku si myslim, ze dobre susedske vztahy za tych par tyzdnov trieskania asi stoja.

.....to so studentami, ktori robia hluk som samozrejme nemyslel vazne,pisal som to ako extremny priklad.....lenze by to mohol vazne mysliet starcek, ktory mozno byva v byte na prizemi, cely den travi pozeranim do kukatka, potom si pozrie spravy, kde mu takmer denne nalozia na hlavu nejaky pripad o velmi slusne vyzerajucom podvodnikovi, co okradol dochodcu vo vlastnom byte....pocul som, ze aj taki ludia ziju v panelakoch.

...inak asi som trosku odisiel od temy, za co sa ospravedlnujem..zelam pevne nervy.
andreaS
26.11.08,11:38
a co s takymi susedmi, kt. nas doslova terorizuju hlasnou hudbou?

Keby islo len zcasu-nacas o daky hodinovy prejav, tak ok, cert to ber... ale uz druhy tyzden pravidelne cele poobedie ide zhora tuc-tuc-tuc ... a dookola to iste.... vecer to konecne stichne a na rad pride decko, kt. ma velku pardubicku este aj o 23.00 ...vrrrrrr alebo si obuje asi mamine topanky a beha aj v opatkoch... to je uz na slaktrafenie...
janci19
15.12.08,16:35
už iba toľko..v našom vchode sa za cca 7 rokov vymennila asi 3/4nájomníkov a každý prerábal..teda je tu každý rok hluk...a špina...firma oprie okná o stenu..ostanú škrabance špina...nikoho nič neserie...
Ked mse maľovali v tom Toronte v byte bol pri odchode niekedy väčší poriadok ako ked sme tam prišli.
Všetko čo lemn trošičku poškodíte MUSÍTE okamžite dať do poriadku alebo ZAPLATIT.O chodbách teda spol priestoroch nehovoriac...nesmie ostať centimetrový škrabanec
Ale toto je stret západnej cicilizácie a MYSLENÍM primitívneho a zaostalého Slovenska./Vid príspevok pani čo spomína NY...
ok už tu nebudem písať je mi jasné že podľa vás má v podstate KTOKOĽVEK, KEDYKOĽVEK as NA AKÚKOĽVEK dlhú dobu PRÁVO urobiť si z bytu stavenisko a hlukom vŕtaním a špinou TERORIZOVAŤ susedov.
Ak som to napísal nesprávne opravte ma.
Chobot
15.12.08,20:39
už iba toľko..v našom vchode sa za cca 7 rokov vymennila asi 3/4nájomníkov a každý prerábal..teda je tu každý rok hluk...a špina...firma oprie okná o stenu..ostanú škrabance špina...nikoho nič neserie...
Ked mse maľovali v tom Toronte v byte bol pri odchode niekedy väčší poriadok ako ked sme tam prišli.
Všetko čo lemn trošičku poškodíte MUSÍTE okamžite dať do poriadku alebo ZAPLATIT.O chodbách teda spol priestoroch nehovoriac...nesmie ostať centimetrový škrabanec
Ale toto je stret západnej cicilizácie a MYSLENÍM primitívneho a zaostalého Slovenska./Vid príspevok pani čo spomína NY...
ok už tu nebudem písať je mi jasné že podľa vás má v podstate KTOKOĽVEK,

iba majiteľ bytu


KEDYKOĽVEK

len v dennom čase pri dodržiavaní nočného kľudu


as NA AKÚKOĽVEK dlhú dobu

na dobu rekonštrukcie


PRÁVO urobiť si z bytu stavenisko

každý má právo niečo v byte si prerobiť či ho rekonštruovať


a hlukom vŕtaním a špinou TERORIZOVAŤ susedov.
Ak som to napísal nesprávne opravte ma.
Zitulda
15.12.08,22:48
Tibor mám iba takú otázku k tomu času rekonštrukcie. Čo robiť ak rekonštrukčné práce trvajú neúmerne dlho?! Ako má v takom prípade reagovať výbor Č.S. U nás v bloku mal jeden nový vlastník bytu podľa stanoviska správcu rekonštrukciu ukončiť do 21 dní. Čas nebol dodržaný, prach a špina všade po schodisku,poškodený výťah a to všetko ľudia museli znášať od 6.8.2008 až do 21.11. Stažnosti u majiteľa bytu,u správcu, ba aj na stavebnom úrade nemali žiadnu odozvu. Dokonca spôsobil touto rekonštrukciou značné škody na majetku iných osôb ba aj na statike budovy - na to nám ako členskej samospráve bolo povedané, že nech si to každý rieši u poisťovni prípadne nech zaistí nezávislého statika a dá sa to na súd-súd to vyrieši.O tom ale, ak sa dobre pamätám som už písala v inej téme, a moja otázka na začiatku je otázkou ako postupovať v budúcnosti.
Chobot
16.12.08,07:39
Tibor mám iba takú otázku k tomu času rekonštrukcie. Čo robiť ak rekonštrukčné práce trvajú neúmerne dlho?! Ako má v takom prípade reagovať výbor Č.S. U nás v bloku mal jeden nový vlastník bytu podľa stanoviska správcu rekonštrukciu ukončiť do 21 dní. Čas nebol dodržaný, prach a špina všade po schodisku,poškodený výťah a to všetko ľudia museli znášať od 6.8.2008 až do 21.11. Stažnosti u majiteľa bytu,u správcu, ba aj na stavebnom úrade nemali žiadnu odozvu. Dokonca spôsobil touto rekonštrukciou značné škody na majetku iných osôb ba aj na statike budovy - na to nám ako členskej samospráve bolo povedané, že nech si to každý rieši u poisťovni prípadne nech zaistí nezávislého statika a dá sa to na súd-súd to vyrieši.O tom ale, ak sa dobre pamätám som už písala v inej téme, a moja otázka na začiatku je otázkou ako postupovať v budúcnosti.

Na dobu rekonštrukcie, pokiaľ bola stavba ohlásená, môže dohliadať stavebný úrad. Prakticky ale o takéto veci sa veľmi nezaujímajú, nemajú na to kapacity ani čas.

Pokiaľ je to rekonštrukcia, ktorú nie je potrebné ani ohlásiť, tak bohužiaľ, môže rekonštruovať aj 5 rokov. Teoreticky môže niekto každý deň navŕtať do steny 10 dier a tým znepríjemňovať život ostatným. Tu už nejde o zákony, ale o slušné správanie a udržanie dobrých medziľudských (medzisusedských) vzťahov. Ak je niekto netolerantný, tak je len málo zákonných možností, ako mu v tom zabrániť. A pokiaľ neprekročí zákonnú hranicu, tak voči nemu nič nezmôžete.
Zitulda
16.12.08,13:32
Na dobu rekonštrukcie, pokiaľ bola stavba ohlásená, môže dohliadať stavebný úrad. Prakticky ale o takéto veci sa veľmi nezaujímajú, nemajú na to kapacity ani čas.

Pokiaľ je to rekonštrukcia, ktorú nie je potrebné ani ohlásiť, tak bohužiaľ, môže rekonštruovať aj 5 rokov. Teoreticky môže niekto každý deň navŕtať do steny 10 dier a tým znepríjemňovať život ostatným. Tu už nejde o zákony, ale o slušné správanie a udržanie dobrých medziľudských (medzisusedských) vzťahov. Ak je niekto netolerantný, tak je len málo zákonných možností, ako mu v tom zabrániť. A pokiaľ neprekročí zákonnú hranicu, tak voči nemu nič nezmôžete.
Oznamovacia povinnosť bola, aj vyjadreni statika, (vyjadril sa bez predchádzajúceho sa presvedčenia na tvare miesta. Nad týmto bytom pred rokmi bol zásah do nosných stien-odstránenie väčšej časti steny. a nehovoriac o značných škodách na majetku iných a zároveň aj na statike objektu.(trhliny v stenách nad dverami a opadané obklady v bytoch pod)Nájomca bytu čo odstraňoval nosnú priečku mal súhlas od spodného a vrchného súseda, že už žiadne úpravy takého rázu oni robiť nebudú. Byt pod ním zmenil vlastníka, ten robil veľké zásahy do železobetónových síce nenosných priečok.Žiaľ neodstraňoval titanovou brúskou, dokonca úpravy robila neodborná firma, ale flexo brúskou napílil výztuž v priečke a potom kladivom-"20 kg puckou" búral celé železobetónové jádro, aj časť priečky medzi obyvačkou a stenou výťahových šachiet.ysekávali sa do panelu zaliaté zárubne.Všade sa do želbet. stien vysekávali drážky pre nové elektrické rozvody, zásuvky a svietidlá. V dôsledku týchto a takýmto spôsobom prevádzaných úprav (nevypustili systém kúrenia )v kúpelni sa uvolnili rúry a následne byty pod týmto(ten je na 9.posch.) až po druhé poschodie boli vytopené. V susediacom byte padali obrazy a luster, na 11 a 12,p. v bytoch vznikli trhliny pri styku "zaveseného" obvodového plášťa s nosnými stenami. Tak fakt ak aj na takéto úpravy a hlavne škody napáchané a je to prípustné hlavne ak má na to peniaze a známosti si môže robiť čo chce. Tak potom zbohom zdravý rozum
Halli
18.12.08,15:10
Tak to je ozaj sila...na to nemám slov :(.

len doplním, v paneláku mám dva byty, kde si jadro postavili namiesto umakartu z betonových kvádrov,....boli predsa ľahko dostupné v zamestnaní, kde pracovali. Spodný panel v pivnici sa časom posunul, je odtrhnutý a držia ho len železá vo vnútri ...no hlavne že jadro bolo lacné...
buchač
03.07.09,09:33
Objavil som zatiaľ najlepší spôsob ...:

Musí sa to ale pozrieť komplet ..:---:D

http://www.youtube.com/watch?v=68hl5sH5Rbs
Xanti
03.07.09,09:41
Tak to by som už sedela v base na 20 rokov, takého suseda zabiť je málo :D
tutiola
03.07.09,15:49
[QUOTE=buchač;1090702]Objavil som zatiaľ najlepší spôsob ...:

Musí sa to ale pozrieť komplet ..:---:D


No téééda. Som šťastná, že som nikdy takéhoto suseda nemala a to som bývala v piatich rôzných bytoch.
Chobot
03.07.09,19:50
Objavil som zatiaľ najlepší spôsob ...:

Musí sa to ale pozrieť komplet ..:---:D

http://www.youtube.com/watch?v=68hl5sH5Rbs


:D:D:D .. našťastie to nie sú skutočné príbehy, je to reklama spoločnosti direct pojišťovna. Ale inak dobré...:D