camelia
24.11.08,22:19
Prosím o radu:
Som živnostník, účtujem v JU. Pri svojej práci používam software v hodnote niekoľko sto tis. Sk. Ide teda o nehmotný investičný majetok, t.č. už odpísaný. Ešte tento rok si chcem zakúpiť k tomuto softvare ročný predplatiteľský servis (ďalej len RPS). Vrámci RPS mám nárok jednak na dodanie najnovšej verzie software (všetky upgrade, update, service-packy počas roka), ale aj na telefonickú hot-line a technickú podporu priamo u mňa vo firme. Cena tohto RPS je cca 80 000 Sk.
Ako to mám zaúčtovať?
A./ Ide o službu a teda celý výdavok zahrniem do nákladov v tomto roku.
B./ Alebo sa to považuje za zhodnotenie nehmotného investičného majetku. A keďže je cena vyššia ako 30 tis. Sk musí sa odpisovať.
Vopred ďakujem za odpovede.
Ester plus
25.11.08,14:00
Podľa môjho názoru správne je A/. Nech sa vyjadria aj ďalší.
camelia
26.11.08,19:17
Ďakujem za opoveď. Tiež sa viac prikláňam k A/, ale nie som si celkom istý.
betka
26.11.08,19:53
Postupy účtovania v JU:

(8) Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje softvér bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je
a) kúpený samostatne, a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia,
b) vytvorený vlastnou činnosťou za účelom používania pre potreby účtovnej jednotky alebo na účely obchodovania s ním, ak nejde o softvér na zákazku alebo o súčasť dodávky hardvéru.

Ak si kúpim iba servis, bez software nemá význam.
A teda: Abgrade je služba, kt. nepredstavuje TZ software. Môj software môže existovať a fungovať bez tohto abgrade, ale je pre moju UJ potrebný a nevyhnutný.

V JU: účtujeme ako VOZD-prevádzková réžia. Časovo by sme rozlišovali v PU.