Alčalča
14.08.08,08:04
Chcela by som sa spýtať na odvody do ZP a SP pri dohode o VP. Ake odvody platí zamestnanec a aké zamestnávateľ? Ďakujem.
Zoltán Kovács
14.08.08,06:07
Chcela by som sa spýtať na odvody do ZP a SP pri dohode o VP. Ake odvody platí zamestnanec a aké zamestnávateľ? Ďakujem.

Zamestnanec neplatí odvody. A zamestnávateľ platí do SP garančné a úrazové poistenie.
Alčalča
14.08.08,06:22
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
mia127
29.09.08,09:18
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, mám zamestnanca na DoVP, jeho príjem je vyšší ako 5000,-Sk. Nie je mi jasný odvod dane (preddavková, zrážková?). Zamestnanec nepodpisal vyhlasenie, nakoľko má ešte aj riadny pracovný pomer u iného zamestnávateľa.
Ako sa to zobrazí vo štvrťročnom prehľade?
Ďakujem za radu.
tuta
29.09.08,09:46
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, mám zamestnanca na DoVP, jeho príjem je vyšší ako 5000,-Sk. Nie je mi jasný odvod dane (preddavková, zrážková?). preddavková
Zamestnanec nepodpisal vyhlasenie, nakoľko má ešte aj riadny pracovný pomer u iného zamestnávateľa. správne, môže mať podpísané vyhlásenie len u jedného zamestnávateľa
Ako sa to zobrazí vo štvrťročnom prehľade? budeš uvádzať v zrazených preddavkoch na daň zo zúčtovaných a vyplatených zdaniteľných miezd (vrátane príjmov zo sociálneho fondu) v peňažnej aj v nepeňažnej forme
Ďakujem za radu.


v texte
mia127
29.09.08,09:56
ďakujem
MartinkoK
01.10.08,06:07
Dobrý deň,
prosím Vás chcem Vás poprosiť o radu, môže stredoškolský pedagóg zamestnaný na plný úväzok vykonávať popri zamestnaní aj prácu na dohodu o vykonaní práce.
Veľmi súrne potrebujem vedieť. ĎAKUJEM.
Tweety
01.10.08,06:08
Dobrý deň,
prosím Vás chcem Vás poprosiť o radu, môže stredoškolský pedagóg zamestnaný na plný úväzok vykonávať popri zamestnaní aj prácu na dohodu o vykonaní práce.
Veľmi súrne potrebujem vedieť. ĎAKUJEM.
Môže.
MartinkoK
01.10.08,06:12
Môže.

Nezakazuje mu to žiaden zákon. Kedže ide vlastne o štátneho zamestnanca?
Viera Klimentová
07.10.08,04:58
Zamestnanec, má uzatvorenú DoVP s počtom 350 hodín. Odpracoval ich pred dátumom skončenia dohody. Môžem zamestnanca odhlásiť zo SP dňom, kedy odpracoval 350 hodín, alebo až v deň, kedy mu končí dohoda? Písomné upozornenie na odpracovaný počet hodín už dostal.



Zamestnanca som odhlásila dňom, kedy splnil podmienku z DoVP - teda odpracoval 350 hod. Otázka vznikla na základe rôznych názorov. Keďže nikto nereagoval, musela som sa rozhodnúť.
Vargová Katarína
22.10.08,08:49
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či dohodár potrebuje mať podpísané vyhlásenie na daň. Treba ho aj pred nástupom nahlasovať na SP cez RLFO? Ďakujem velmi pekne.
Pekný deň
Melnick
22.10.08,08:57
Dohodár môže mať podpísané vyhlásenie u vás ,za predpokladu, že ho nemá podpísané už u iného zamestnávateľa /nešpecifikujete či má aj iné zamestnanie/

Áno, máte povinnosť nahlásiť "dohodára" do SP pred jeho nastúpením do práce.:) /Zasa nevieme či je to váš kmeňový zamestnanec/

mimotemy V otázkach treba byť trochu presnejší a konkrétnejší, lebo odpoveď na základe dohadov zo strany odpovedajúceho, nemusí byť vždy správna.:o
veronikasad
22.10.08,08:57
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či dohodár potrebuje mať podpísané vyhlásenie na daň. Treba ho aj pred nástupom nahlasovať na SP cez RLFO? Ďakujem velmi pekne.
Pekný deň
Aj dohodára nahlasuješ pred začiatkom výkonu práce do SP. Nezabudni zaškrtnúť políčko "dohoda".
Ak nemá podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa - môže /nie je to povinnosť/, ho podpísať u Vás a uplatniť si nezd.časť základu dane, príp. aj daňový bonus, ak splňa podmienky.
Vargová Katarína
22.10.08,09:03
ďakujem za odpovede a prepacte mi tu chybu :-)
Vargová Katarína
22.10.08,09:12
Este sa vas opytam, ci treba nahlasit aj na zdravotku. Inak, je to zatial clovek vedeny na UPSVAR.
Melnick
22.10.08,09:27
Dohodára do ZP neprihlasuješ.


Prihlasuješ seba ako zamestnávateľa, ak nie si prihlásená do : SP,ZP,DÚ
Klimentová Viera
23.10.08,08:31
Prosím o vyjadrenie, či som povinná pýtať od dohodára potvrdenie, že je evidovaný na úrade práce. Ja potvrdenie nepýtam, ale vždy sa opýtam, či je evidovaný a to z dôvodu, aby som dodržala počet odpracovaných hodín a odmenu za prácu. Ak je evidovaný na ÚP môže odpracovať najviac 64 hod. do mesiaca za odmenu max. 3.200.- Sk. Kontrola požaduje aj spomínané potvrdenia o evidencii na ÚP, čo ja nevyžadujem.
Tweety
23.10.08,08:38
Prosím o vyjadrenie, či som povinná pýtať od dohodára potvrdenie, že je evidovaný na úrade práce. Ja potvrdenie nepýtam, ale vždy sa opýtam, či je evidovaný a to z dôvodu, aby som dodržala počet odpracovaných hodín a odmenu za prácu. Ak je evidovaný na ÚP môže odpracovať najviac 64 hod. do mesiaca za odmenu max. 3.200.- Sk. Kontrola požaduje aj spomínané potvrdenia o evidencii na ÚP, čo ja nevyžadujem.
Toto už neplatí. Pretože jeho odmena môže byť vyššia.
Citujem z draka: Môže zarobiť 65 % zo sumy životného minima + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 3504 + 474 + 0 = 3978 Sk
Uchádzača o zamestnanie môžeme od 1.5.08 zamestnať - na D alebo v pracovnom pomere na kratší pracovný čas - s podmienkou, že jeho úhrnná hrubá mzda (odmena) nepresiahne každý mesiac sumu 3978 Sk. Počet odpracovaných hodín pritom nie je podstatný.
Klimentová Viera
23.10.08,08:41
Veľmi pekne ďakujem za túto informáciu. Ale ešte som potrebovala vedieť, či musím pýtať aj potvrdenie, že je evidovaný na úrade práce.
Tweety
23.10.08,08:43
Veľmi pekne ďakujem za túto informáciu. Ale ešte som potrebovala vedieť, či musím pýtať aj potvrdenie, že je evidovaný na úrade práce.
Je to na jeho zodpovednosti, či to predloží. AK áno, založíš ho k dohode.
Klimentová Viera
23.10.08,08:56
Ďakujem.
Klimentová Viera
23.10.08,11:05
Aj keď som už poďakovala za presné odpovede, ale mám ešte jednu otázku. Snažím sa najsť vyhlášku alebo smernicu, kde je uvedená suma - 3.978.- Sk pre dohodára zverejnená. Môžete ma usmerniť. Idem si oči vyočiť, ale nikde to neviem najsť.
Vopred ďakujem.
Tweety
23.10.08,11:16
Je to v tu:
č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanostim, konkrétne§ 6 ods. 2 písm. d).
Klimentová Viera
23.10.08,11:32
Ešte raz ďakujem. Ten zákon som už dnes prešla aspoň 3x, potom som hľadala predpisy a vyhlášky. Veľmi si vážim vašu ochotu.
tkt
28.10.08,08:03
Može mať starobný dôchodca viac zmlúv-dohôd o vykonaní práce u viacerých zamestnávateľov?
Iwett
28.10.08,08:10
Može mať starobný dôchodca viac zmlúv-dohôd o vykonaní práce u viacerých zamestnávateľov?
Môže:)
Iwett
28.10.08,08:14
Doplním: akk bude príjem dôchodcu zo všetkých dohôd za rok nižší ako 1/2 nezdanitelnej časti ZD, zrazenú daň mu DU celú vráti.
tkt
28.10.08,08:18
dakujem
j.u.l.i.a
06.11.08,12:21
zamestnanec u nás pracoval do 4.9. na HPP. Od 5-8.9. mal u nás DOVP. Má u nás podpísané vyhlásenie o dani. Keď som mu nezdaniteľnú čiastku uplatnila v mzde za HPP, v dohode už nemôžem dať -8208 SK?
Tweety
06.11.08,17:26
zamestnanec u nás pracoval do 4.9. na HPP. Od 5-8.9. mal u nás DOVP. Má u nás podpísané vyhlásenie o dani. Keď som mu nezdaniteľnú čiastku uplatnila v mzde za HPP, v dohode už nemôžem dať -8208 SK?
Mzdu a odmenu na dohodu zdaňujeme spolu, takže NČ uplatníme v mesiaci len raz.
j.u.l.i.a
07.11.08,07:08
veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázka:
táto dohoda bola uzavretá tak, že zamestnanec dostane odmenu až po splnení podmienok, ktoré boli splnené teraz 1.11. V ZP bol ale prihlásený ako DOVP v mesiaci september. Ako mu vytvorím odmenu teraz v októbrových mzdách? Na HPP už u nás nepracuje.
Tweety
07.11.08,07:13
veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázka:
táto dohoda bola uzavretá tak, že zamestnanec dostane odmenu až po splnení podmienok, ktoré boli splnené teraz 1.11. V ZP bol ale prihlásený ako DOVP v mesiaci september. Ako mu vytvorím odmenu teraz v októbrových mzdách? Na HPP už u nás nepracuje.
Nerozumiem celkom tomu, ako teraz 1.11, keď si písala, že dohoda bola len v septembri od 5.-8.9. Prosím, ako to vlastne je?
j.u.l.i.a
07.11.08,07:25
za dohodu, ktorú mal v septembri doteraz nedostal zaplatené. So zamestnávateľom sa dohodli, že odmena za DOVP mu bude vyplatená až po získaní certifikátu, na ktorom v septembri pracoval. A certifikát bol získaný až teraz 1.11. Takže výplatu za DOVP by mal mať teraz v októbrovej výplate, len neviem ako to mám spraviť... :-(((
Tweety
07.11.08,07:27
za dohodu, ktorú mal v septembri doteraz nedostal zaplatené. So zamestnávateľom sa dohodli, že odmena za DOVP mu bude vyplatená až po získaní certifikátu, na ktorom v septembri pracoval. A certifikát bol získaný až teraz 1.11. Takže výplatu za DOVP by mal mať teraz v októbrovej výplate, len neviem ako to mám spraviť... :-(((
No dobre, klasicky mu urobíš odmenu, ak mal podpísané vyhlásenie, uplatníš NČ a daň odvedieš ( ak mu vyjde nejaká, nepíšeš nič o výške odmeny). Zamestnáv. odvedie do SP G a ÚP.
ruci
18.11.08,10:42
zdravim,
prosim Vas, moze dohodar (DoVP - revizie v sklade) odpracovat denne aj 13 hod.?
viem ze v Zakonniku prace nie je obmedzenie denne, ale iba rocne (350h/k.rok), pytam sa z dovodu, ci je to ok z hladiska bezpecnosti a ochrany zdravia pri praci
dakujem
pytala som sa uz, ale v nespravnej teme :-) pardon tweety
petkasla
25.11.08,05:38
Prosím vás, keď si chcem zarobiť na dohodu čím som obmedzená? Mám normálny pracovný pomer a u iného zamestnávateľa si chcem privyrobiť. Viem, že môžem odpracovať najviac 350 hodín, ale je to obmedzené aj nejakou sumou? Alebo je jedno či na dohodu za mesiac zarobím dvadsať či stotisíc? A čo ročné zúčtovanie zdravotného poistného? Budem mať povinnosť si ho spraviť? V akom prípade? V mojom pracovno pomere nezarobím mesačne toľko aby som mala túto povinnosť. Ďakujem.
ZDENIELA
25.11.08,05:57
Zárobok na dohodu nie je zákonom nijak obmedzený ani minimom a ani maximom. Predpokladám, že nie si dôchodca ani študent keď pracuješ - takže sa ročnému zúčtovania zdravotného nevyhneš.
Infarkt
25.11.08,06:48
PETKASLA - čo tak využiť pred zadaním otázky funkciu VYHĽADÁVANIE, hm :confused:

Presúvam...
polis1
25.11.08,07:45
Dobrý den

chcem sa spýtat je potrebné zasielať evidencný list na Soc.poisťovňu aj az dohodárov?

Dakujem
VERONIKA6
25.11.08,07:50
Dobrý den

chcem sa spýtat je potrebné zasielať evidencný list na Soc.poisťovňu aj az dohodárov?

Dakujem
Evidenčný list za dohodárov s a nezasiela. Iba ich prihlasuješ pred nástupom a po skončení výkonu práce RL FO.
Aňuška
25.11.08,07:50
Nie. U dohodárov na neplatí dôchodkové poistenie.
VERONIKA6
25.11.08,12:04
U dohodárov je to iba odvod zamestnávateľa na garančné 0,25% a úrazové positenie 0,8%.
wagner
02.12.08,19:52
Chcela by som poprosiť o názor. V decembri uzatvorím dohodu o vykonaní práce. Dnes mi volali, či mi ju môžu vyplatiť na dva krát - t.j. polovicu finančných prostriedkov za december v januári a druhú polovicu vo februári. Ako mám uzatvoriť túto dohodu? Na celú sumu s tým, že splatnosť mzdy bude rozdelená na dva krát? Dá sa to uviesť do dohody? Lebo nemám záujem podpisovať na pár korún dve dohody.
durisovad
02.12.08,20:40
Snad by bolo mozne platbu v januari uctovat ako zalohu a vo februari vyuctovanie-doplatok. Ale malo by to byt v zmluve takto uvedene.
badyno
03.12.08,08:54
Dobrý deň, chcem sa opýtať, môže pri Dohode o vykonaní práce vypomáhať zamestnancovi aj rodinný príslušník, ako je to uvedené v tlačive o Dohode o vykonaní práce, ale to považujú za čiernu prácu? Ďakujem.
wagner
03.12.08,19:53
Ďakujem, dám si to tam napísať
tinaM
17.12.08,13:35
Dnes som sa v Soc.poisťovni dozvedela, že pokiaľ má zamestnávateľ zamestnancov na dohodu o VP, musí ich k 31.12.2008 odhlásiť a následne, pokiaľ ho ešte potrebuje, 1.1.2009 znovu prihlásiť.
Vraj to bude Úrad práce soc.vecí a rodiny kontrolovať, a udeľovať pokuty.
/Zase jedna volovina:cool:./

Dlhšie som nemala čas zájsť na Poradu, tak ak to tu už bolo spomínané, tak sa ospravedľňujem.
veronikasad
17.12.08,13:56
Dnes som sa v Soc.poisťovni dozvedela, že pokiaľ má zamestnávateľ zamestnancov na dohodu o VP, musí ich k 31.12.2008 odhlásiť a následne, pokiaľ ho ešte potrebuje, 1.1.2009 znovu prihlásiť.
Vraj to bude Úrad práce soc.vecí a rodiny kontrolovať, a udeľovať pokuty.
/Zase jedna volovina:cool:./

Dlhšie som nemala čas zájsť na Poradu, tak ak to tu už bolo spomínané, tak sa ospravedľňujem.
Neviem, či to bude kontrolovať UPSVaR, ale dohoda o vykonaní práce je limitovaná počtom odpracovaných hodín v roku /350/... Takže vo väčšine prípadov to budeš robiť nie pre úrad práce.
tinaM
17.12.08,15:15
Neviem, či to bude kontrolovať UPSVaR, ale dohoda o vykonaní práce je limitovaná počtom odpracovaných hodín v roku /350/... Takže vo väčšine prípadov to budeš robiť nie pre úrad práce.
Veď práve, preto sa mi to zdá nelogické.
Ak mám dohodu napr.od 15.12.2008 do 15.1.2009, lebo práve v tom období to potrebujem v rozsahu 250 hodín?