silviad
25.11.08,07:58
Dobrý deň !
Už som začala uvažovať o daňovom priznaní, viem, že je ešte skoro ale napadla ma takáto vec.
Manžel SZČO celý rok, manželka 3 mesiace poberala rodičovský príspevok, potom začala pracovať na čiastočný pracovný úväzok. Úhrn príjmov cca 67.000. Ako bude s odpočítateľnou položkou na manželku? Asi len na tie 3 mesiace? Ostatné rieši manželka už samostatne u zamestnávateľa?

Ďakujem za odpoveď!
Anja111
25.11.08,07:08
Dobrý deň !
Už som začala uvažovať o daňovom priznaní, viem, že je ešte skoro ale napadla ma takáto vec.
Manžel SZČO celý rok, manželka 3 mesiace poberala rodičovský príspevok, potom začala pracovať na čiastočný pracovný úväzok. Úhrn príjmov cca 67.000. Ako bude s odpočítateľnou položkou na manželku? Asi len na tie 3 mesiace? Ostatné rieši manželka už samostatne u zamestnávateľa?

Ďakujem za odpoveď!
Záleží od výšky príjmu manželky, ale aj manžela...
ZDP
§ 11

Nezdaniteľné časti základu dane


(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4.
(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.
(3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane
a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku platného životného minima,
2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19, 2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),
3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19, 2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176, 8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období
1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63, 4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.
ZDENIELA
25.11.08,07:32
Dobrý deň !
Už som začala uvažovať o daňovom priznaní, viem, že je ešte skoro ale napadla ma takáto vec.
Manžel SZČO celý rok, manželka 3 mesiace poberala rodičovský príspevok, potom začala pracovať na čiastočný pracovný úväzok. Úhrn príjmov cca 67.000. Ako bude s odpočítateľnou položkou na manželku? Asi len na tie 3 mesiace? Ostatné rieši manželka už samostatne u zamestnávateľa?

Ďakujem za odpoveď!
Ak boli manželia celý rok, odpočítaľná položka na manželku je celoročná znížená o jej príjmy (tých 67.000,-- lebo rodičovský príspevok sa do tohto príjmu neráta)
erika_H
29.12.08,18:32
Prosím Vás,neviete aká bude odpoč.položka na daňovníka na rok 2009?
Viem že 19, 2-násobku sumy platného životného minima,ale neviem životné minumum na r.2009..:confused:
Ďakujem moc
Tweety
29.12.08,18:37
Prosím Vás,neviete aká bude odpoč.položka na daňovníka na rok 2009?

Ďakujem moc

3435,27 €/ročne. ŽM 178,92 €
betka
29.12.08,19:19
3435,27 €/ročne. ŽM 178,92 €

mimotemy, to fakt? :D:D Už sa tu normálne plieskajú EUR. Ja si nezvyknem.:confused:
Orsz
29.12.08,19:31
mimotemy, to fakt? :D:D Už sa tu normálne plieskajú EUR. Ja si nezvyknem.:confused:

No aj ja mám obavy, ale keď EUR :confused::confused::confused: tak EUR :D:D:D.