tetuška
25.11.08,08:38
Dobrý deň všetkým. Minulý týždeň v stredu som mala dopravnu nehodu,v ktorej som ostala ako poškodená,kedže dotyčný vychádzal z vedľajšej cesty a nedal mi prednosť. Škoda auta bola vyčíslená na 201 000,či je vyššia suma ako cena auta. V poisťovni mi povedali,že to bude totálka,ale ja by som poprosila o radu. Auto sme kupili v apríli za 180 000 a v prípade,že mi z jeho poistky zaplatia iba nejakú časť,mám právo si od neho vymáhať zvyšnú sumu do tej sumy,čo sme za auto zaplatili?? Alebo nám niekto ohodnotí auto a na základe toho si to môžem od neho vymáhať?? Alebo mi prosím poradte ako postupovať v takomto prípade. Pri nehode bola aj polícia,je o tejto nehode aj spis a ja som momentálne na PN-ke. Za informácie Vám všetkým vopred ďakujem.
02Michaela
25.11.08,07:56
Dobrý deň všetkým. Minulý týždeň v stredu som mala dopravnu nehodu,v ktorej som ostala ako poškodená,kedže dotyčný vychádzal z vedľajšej cesty a nedal mi prednosť. Škoda auta bola vyčíslená na 201 000,či je vyššia suma ako cena auta. V poisťovni mi povedali,že to bude totálka,ale ja by som poprosila o radu. Auto sme kupili v apríli za 180 000 a v prípade,že mi z jeho poistky zaplatia iba nejakú časť,mám právo si od neho vymáhať zvyšnú sumu do tej sumy,čo sme za auto zaplatili?? Alebo nám niekto ohodnotí auto a na základe toho si to môžem od neho vymáhať?? Alebo mi prosím poradte ako postupovať v takomto prípade. Pri nehode bola aj polícia,je o tejto nehode aj spis a ja som momentálne na PN-ke. Za informácie Vám všetkým vopred ďakujem.


Ak bola pri nehode polícia, relácia bude odoslaná na poisťovne, nakoľko predpokladám, ste mali obaja poistenie vozidla. Ak Vaše vozidlo nebolo nové, čiže aj keby bolo nové, poisťováci rátajú amortizáciu vozidla, čiže od roku výroby... Takže aj keď policajti ohodnotili vozidlo vyššou sumou, poisťovňa na to nebude mať rovnaký názor, a tomu verte. Keďže predpokladám, že poisťovňa po odrátaní amortizácie Vám vyplatí menšiu sumu, môžte si od vinníka vymáhať zvyšnú Vám spôsobenú škodu v občiansko právnom konaní (súd). Alebo niekedy stačí sa dohodnúť s vinníkom (podotýkam mať to na papieri), že Vám zvyšnú sumu doplatí. Ale málokedy tomu tak je, tak asi Vám bude zostávať len ten súd. Ale ten tiež nemusí byť priklonený na Vašu stranu.
Taktiež ste nepísali, či ste vozidlo kúpili nové alebo jazdené, či ste mali aj havarijné poistenie... Toto všetko bude posudzovať poisťovňa.
VANUSKA
25.11.08,15:06
Ak bola pri nehode polícia, relácia bude odoslaná na poisťovne, nakoľko predpokladám, ste mali obaja poistenie vozidla. Ak Vaše vozidlo nebolo nové, čiže aj keby bolo nové, poisťováci rátajú amortizáciu vozidla, čiže od roku výroby... Takže aj keď policajti ohodnotili vozidlo vyššou sumou, poisťovňa na to nebude mať rovnaký názor, a tomu verte. Keďže predpokladám, že poisťovňa po odrátaní amortizácie Vám vyplatí menšiu sumu, môžte si od vinníka vymáhať zvyšnú Vám spôsobenú škodu v občiansko právnom konaní (súd). Alebo niekedy stačí sa dohodnúť s vinníkom (podotýkam mať to na papieri), že Vám zvyšnú sumu doplatí. Ale málokedy tomu tak je, tak asi Vám bude zostávať len ten súd. Ale ten tiež nemusí byť priklonený na Vašu stranu.
Taktiež ste nepísali, či ste vozidlo kúpili nové alebo jazdené, či ste mali aj havarijné poistenie... Toto všetko bude posudzovať poisťovňa.
Poviem moju skusenost. V auguste 2008 mi bola sposebena skoda na vozidle. Oprrotiiduce vozidlo preslo do protismeru a doslo k k totalnemu znehodnoteniu mojho vozidla. Nastastie ziaden mrtvy, ale traja stredne tazko zraneni. Vec riesi policia. Poistovna vec uzavrela ako totalku, oprava vozidla neekonomicka. Poistovna uhradila menej ako som dal za auto ja ked som ho kupil. Spojil som sa z vodicom , ktory nehodu zapricinil a vyargumentoval som mu, ze je pre neho najrozumnejsie mi vyrovnat rozdiel medzi vyplatenou sumou poistovne a mojou cenou za ktoru som kupil auto. Nal som stastie, zabralo to a vinnik dopravnej nehody mi dorovnal eozdiel medzi poistovnou a mojou kupnou cenou. Urcite mu tento jeho skutok zohladnim v mojej vypoverdi na sude, je stihany za ublizenie na zdravi. Trwba to skusit, mne to vyslo.
tetuška
25.11.08,19:12
Ďakujem pekne za odpovede,ešte sa chcem spýtať,stačí mi ako doklad o kupe kupno-predajná zmluva,ktorú mám,ked som kupila auto?? Auto je staršie,rok výroby 1997.
02Michaela
27.11.08,16:46
Ďakujem pekne za odpovede,ešte sa chcem spýtať,stačí mi ako doklad o kupe kupno-predajná zmluva,ktorú mám,ked som kupila auto?? Auto je staršie,rok výroby 1997.

No pokiaľ ste ho neukradli :D, tak určite áno, veď inak by sa neuskutočnil ani prepis na dopravnom inšpektoráte, kde sa určite pôvodný majiteľ vozidla odhlásil a prepísal vozidlo na Vás.
alusa783
08.08.11,06:46
ludia neviem kde mam položit moju otazku tak to šupnem sem
na firemnom aute bola dopravná nehoda ešte minulý rok
auto sme si opravili samy (s pomocou známych a rodiny)
až teraz sme konečne začali komunikovat s poistovnou vinníka alebo spoluvinníka (ešte sa to nedefinovalo) a chcú od nás fakturu za opravu nášho auta.
otázka znie:
čo im mám dat? mám vystavit fakturu teraz sama na seba?? :DDD či ako?
ja by som najradšej spravila len dáky zápis o vyčíslení nákladov ktoré boli nevyhnutne potrebné na opravu auta po havarii. dala by som to podpísat konatelovi s tým že tam bude čestné prehlásenie že vyčíslené náklady su realne a boli v skutočnosti použité na odstranenie poruch spôsobené dopravnou nehodou.

myslíte že mi to poistovna zobere?
Ice dive
08.08.11,07:01
otázkou je, či poisťovňa auto pred opravou videla alebo nie, ak nie tak asi ťažko takéto vyčíslenie budú akceptovať... a nahradia škodu rozpočtom čo sa nemusí vždy oplatiť...
anto
08.08.11,07:01
Spíšte záznam o oprave vozidla vo vlastnej réžií. Priložte doklady o nákupe náhradných dielov, hodiny práce, a tiež aj iné pridružené náklady a pošlite do poisťovne. Mala by vám to uznať, ak výška takto vyčíslenej škody nepresiahne ich výpočet, ktorý si urobia sami.
alusa783
08.08.11,07:06
fotky mame z nehody len čo sme si sami urobili, noo a doklady o nakupe nahradných dielov bude asi problem bolo to už pred rokom a predpokladam že večina boli bločky z pokladni.. a to hladat orpava sa mohla tahata aj par mesiacov... myslíte že nestačí len ten zapis o oprave vozidla vo vlastnej režii? so sumou celkom?
Ice dive
09.08.11,09:19
no to stačiť nebude, ešte je tu možnosť vyplatiť plnenie rozpočtom a tam nemusíte dokladovať ani rozsah prác ani nákup dielov, avšak ak poisťovňa nezdokumentovala stav vozidla po nehode pred opravou... asi len veľmi ťažko preukážete že nejaká nehoda bola t.j. aj s vyplácaním škody bude problém...