Barbarka
25.11.08,08:53
Caute, mam na Vas otazku: Dovazame tovar z tretich krajin. Preclenie nam robi spedicka. Maju vlastny colny sklad. Tovar nam preclili, prislo nam aj oznamenie o vyske colneho dlhu. Predtym ako sme ho uhradili (este stale ne neuhradene), tovar zhorel. Jedna dodavka uplne, jedna je poskodena (latky velmi smrdiaod dymu). Mam otazku, ci vobec mame platit tu DPH (teda colny dlh), ak ano, potom si ju narokovat na odpocet od statu, alebo uplatnit v ramci poistnej udalosti u poistovne tej spedicky? Alebo ju nemame platit vobec a prilozit si do uctovnictva nejaky skodovy zapis? Tie smradlave latky maju hodnotu 10% z ich povodnej ceny, ostatne zhoreli uplne...
Dakujem za skoru odpoved :o)))
Vladimír Ozimý
25.11.08,08:45
osobne si myslím že ak máte JCD kde máte vymeraný colný dlh t.j. clo a DPH potom tovar bol prepustený do voľného obehu v tuzemsku. Spráca dane, colný orgán ďalej neskúma čo sa stalo s tovarom. T.j. ak vám vznikol colný dlh máte povinnosť ho vyrovnať bez ohľadu na to čo sa s tovarom stane. Vy si to môžte nárokovať v rámci škody voči poisťovni alebo samotnému prepravcovi, ktorý vám tu škodu spôsobil.
nárok na odpočítanie dane vidím problém, pretože je podmienkou aby ste tovary použili na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. čo neviete preukázať keďže vám tovar zhorel a vznikla totálna škoda. T.j. ja by som si DPH uznal ako daňový výdavok t.j. dph na ktorú mi nevznikol nárok.