tamara
24.05.05,12:35
ahojte kolegovci, prosim o radu...

firma, zaoberajúca sa vyrobou okien kupila výrobnu halu, ktorú teraz rekonštruuje, okna na tuto halu vyrobila vo vlastnej režii, tak chcem vediet ako
postupovat pri účtovaní....mam cenovu ponuku, kde celkova cena okien /bez montáže/ je 176.000 Sk a ci musim rozuctovať aj naklady spojene na mzdy a podobne...ja by som to najradsej zaučtovala 042/642, ale to by bolo asi velmi jednoduche......
tamara
24.05.05,10:47
042/624...opravujem
Marian
24.05.05,10:59
Ale v jednoduchosti je krása. Postupoval by som rovnako.
tamara
24.05.05,11:15
takže celu sumu bez DPH zaúčtovať 042/624? neverim, ze je to take jednoduche :-)
Ale v jednoduchosti je krása. Postupoval by som rovnako.
lenkak
24.05.05,11:19
takže celu sumu bez DPH zaúčtovať 042/624? neverim, ze je to take jednoduche :-)
Ja si myslím, že je to OK.
mudroš
24.05.05,11:21
áno, správne sa má účtovať 042/624, ale také jednoduché to nie je. Suma ktorá sa zaúčtuje predstavuje vlasné náklady (priame aj časť nepriamych) a nie suma podľa ponuky.
tamara
24.05.05,11:35
áno, správne sa má účtovať 042/624, ale také jednoduché to nie je. Suma ktorá sa zaúčtuje predstavuje vlasné náklady (priame aj časť nepriamych) a nie suma podľa ponuky.
ale ja mam k dizpozícii iba cenovu ponuku na okna a dvere, tak to mam nejako roclenit, alebo naozaj staci iba to internym dokladom zauctovat 042/624....
nechcen urobit nejaku blbost....a este nieco, tie okna sa vyrabali minuly rok, tento sa montovali, nemalo to ist do vynosov 2004?
tamara
25.05.05,04:55
nikto ste takyto pripad nemali?
tamara
25.05.05,05:51
nikto ste nemali podobny pripad?
tamara
13.06.05,09:21
ak by mi este niekto nieco k mojmu problemu, budem rada, dakujem
adato
13.06.05,10:46
Predpokladám, že cenová ponuka je na dodávku okien, ktoré vyrába Vaša firma a predáva ich. Z toho mi vychádza, že táto cena neobsahuje len vlastné náklady na výrobu, ale aj nejaký zisk. Aby ste sa dopracovali k správnej hodnote technického zhodnotenia, mali by byť okná ocenené vlastnými nákladmi+ náklady na montáž - ak ste ich montovali vo vlastnej réžii - tak minimálne mzdy zamestnancov + montážny materiál.
tamara
13.06.05,11:13
montovali sme ich vo vlastnej rezii, takze staci ak k tomu priratam len tu minimalnu mzdu?
Jana Acsová
20.06.05,14:03
montovali sme ich vo vlastnej rezii, takze staci ak k tomu priratam len tu minimalnu mzdu?Ak nakupuješ okná do aktivácie ti vstúpi:
- obstarávacia cena okien (z faktúry, z výdajky: tú máš zaúčtovanú v spotrebe t.j. na 501 vrátane prípadných súvisiacich nákladov ako napr. doprava a pod.)
- ak okná montovali vlastní zamestnanci, ich mzdy a ostatné osobné náklady máš na účtoch 52x (podľa evidencie odpracovaných hodín konkrétnych pracovníkov, s určenou mzdou, ktorú obdržali za ten mesiac v závislosti od odpracovaných hodín a k tomu priradených odvodov, tvorby SF, SL atď.),
- ostatné náklady, ktoré vieš kvantifikovať (montážna pena, stierka, farby atď. - zrejme ste museli vysprávkovať miesto, kde ste okná montovali a pod.,)
- musíš si všetko spočítať, vyčísliť si to a dať ako prílohu k aktivácii dlhodobého majetku, ktorú zaúčtuješ tak, ako bolo uvádzané.

Ak vyrábaš okná, namiesto obstarávacej ceny okien máš kalkulované náklady (podľa kalkulácie bez ziskovej prirážky) - premieta sa to aj v zmene stavu hotových výrobkov. Ostatné náklady vstupujú rovnako ako bolo vyššie uvedené.