mlehmdenov
25.11.08,09:03
Kúpili sme v roku 2006 solárny komplet od našej Rakúskej firmy. zaradili sme ho do HIM a postupne odpisujeme. Teraz ho ale Rakúska firma chce späť. Chceme mu ho predať, ale za vyššiu cenu ako zostatková cena a vyššia ako bola nákupná .Je to možné, a ako postupovať ? Ďakujem!
betka
25.11.08,18:09
Kúpili sme v roku 2006 solárny komplet od našej Rakúskej firmy. zaradili sme ho do HIM a postupne odpisujeme. Teraz ho ale Rakúska firma chce späť. Chceme mu ho predať, ale za vyššiu cenu ako zostatková cena a vyššia ako bola nákupná .Je to možné, a ako postupovať ? Ďakujem!

Čo znamená od našej?
ZDP mi hovorí:

2/n) závislou osobou blízka osoba2) alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba,
o) ekonomickým alebo personálnym prepojením účasť osoby na majetku, kontrole alebo vedení inej osoby alebo vzájomný vzťah medzi osobami, ktoré sú pod kontrolou alebo vedením tej istej osoby alebo v ktorých má táto osoba priamy alebo nepriamy majetkový podiel, pričom účasťou na
1. majetku alebo kontrole sa rozumie viac ako 25 % priamy alebo nepriamy podiel alebo nepriamy odvodený podiel na základnom imaní alebo na hlasovacích právach, pričom nepriamy podiel sa vypočíta súčinom percentuálnej výšky priamych podielov vydelených stomi a takto vypočítaný výsledok sa vynásobí stomi a nepriamy odvodený podiel sa vypočíta súčtom nepriamych podielov; nepriamy odvodený podiel sa použije len na výpočet výšky účasti jednej osoby na majetku alebo kontrole inej osoby, ak táto jedna osoba má účasť na majetku alebo kontrole niekoľkých osôb, z ktorých každá má účasť na majetku alebo kontrole tej istej inej osoby; ak výška nepriameho odvodeného podielu presahuje 50 %, všetky osoby, prostredníctvom ktorých sa jeho výška počítala, sú ekonomicky prepojené bez ohľadu na skutočnú výšku ich podielu,
2. vedení sa rozumie vzťah členov štatutárnych orgánov alebo členov dozorných orgánov obchodnej spoločnosti alebo družstva k tejto obchodnej spoločnosti alebo družstvu,
p) iným prepojením obchodný vzťah vytvorený len na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty,
r) zahraničnou závislou osobou vzájomne prepojená tuzemská fyzická osoba alebo tuzemská právnická osoba so zahraničnou fyzickou osobou alebo zahraničnou právnickou osobou spôsobom podľa písmena n); rovnako sa posudzuje aj vzťah medzi daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálymi prevádzkarňami v zahraničí, ako aj vzťah medzi daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a jeho stálou prevádzkarňou na území Slovenskej republiky,

Len taký dávam komentár. Za povšimnutie asi stojí písmeno p) nad kt. sa treba pozastaviť, možno sa pozastaví nad týmto správca.

Neviem, či sa nejaký opotrebovaný stroj dá predať za cenu vyššiu, keď sa porovnateľné solárne komplety predávajú na trhu za cenu trhovú.
Ďalej možno stojí za povšimnutie, čo znamená cena vyššia. O 10%? 20%? 50%

Ak spoločnosť nie spokojná s majetkom, majetok má vady, a chce sa vrátiť spať predavajúcemu, zvyčajne sa vystavuje dobropis.

Asi toľko.
Dadarinka
03.12.08,07:05
Dobry den, ja mam tiez podobny problem, ale z opacnej strany. Nasa firma odkupila inu firmu. Odkupili sme samozrejme aj HIM(72 ks) a teraz mam problem so zaradenim. Prosim pomozte mi, neviem aku nadobudaciu cenu mam zauctovat. Auditor mi poradil, ze nadobudacia cena je pre mna ich zostatkova cena, lenze niektore maju zostatkovu hodnotu 0 SK. Tiez neviem ako odpisovat a ako dlho. Tiez by som sa chcela spytat ako postupovat pri odkupeni zavazkov a pohladavok. Prepacte ze som sa pripojila k vasmu problemu, ale neviem ako inak napisat otazku. Za radu dakujem Darina