Wotan
25.11.08,11:44
Klientovi som dodal grafické a programátorské služby, vystavil som najprv zálohovú faktúru s tým, že po dokončení projektu mu vystavím riadnu faktúru, kde odčítam už sumu zo zálohovej. Avšak od splatnosti zálohovej faktúry uplynulo už 7 dní a klient mi za služby ešte nezaplatil. Ako by som mal postupovať?
ZDENIELA
25.11.08,10:48
Mal si od začiatku postupovať ináč. Vystavím zálohu, príde úhrada zálohy, nastúpim na vykonávanie služieb. Ak nezaplatíš zálohu, nedostaneš služby. Takto neviem, aký význam záloha u teba vlastne zohrávala ;)
Bionda
25.11.08,10:55
Treba sa spojiť s klientom a trvať na úhrade. Určite však, ak si vystavil predfa, mal si trvať v prvom rade na úhrade zálohy ešte pred úplným odovzdaním dodávky. Závisí aj na dohodnutých podmienkach- s klientom, ktoré by mali byť na začiatku stanovené a zrejmé pre obe strany.
Wotan
26.11.08,21:43
ono v podstate som zalohovu fakturu vystavil este ked aplikacia este nebola cela hotova. Dohodli sme sa, ze ju dokoncim a medzitym tu zalohovu uhradia a ja im potom vyuctujem este zvysnu sumu uz za celkove sluzby. Webovu stranku /to je to co som klientovi dodal/ som teda dokoncil, ale k platbe na mnohe vyzvy nedoslo. Odpoved bola vacsinou - uhradime ju coskoro, uhradime ju dnes, nemame cas, mame ine starosti, atd... Doteraz nic.

Keby som najprv pockal na zalohu a potom dodal sluzby, tak v poriadku - ziadne peniaze, ziadne sluzby. Ale zalohova faktura by bola aj tak vystavena a ja ju mam evidovanu...

Teraz som im dodanu webstranku zablokoval az do uhradenia faktury, cize je to takmer to iste ako keby som im nedodal sluzby kym by neuhradili zalohu az na tu pracu a moj cas. Avsak zaujimalo by ma ake mam moznosti. Co ked uz vobec nebudu chciet zaplatit? Hneva ma hlavne to, ze mam tu zalohovu fakturu riadne evidovanu. Je uz po splatnosti vyse 8 dni...

napada ma moznost stornovat tuto fakturu a webstranku zo servera uplne vymazat, takze ak nezaplatia, nebudu mat vobec nic. A ak nahodou zaplatia hodne oneskorene, mam pravo vyvodit z toho nejake dosledky?
Dáša_
27.11.08,04:58
no ale ved ked si vystavil iba zalohovu fakturu, tak nič sa nedeje. Chodia mi desiatky zalohovych faktur - najmä firmy, ktore vydavajú rôznych poradcov ich posielaju mraky. Ked ti ju neuhradia, nič sa nedeje. Bola to iba záloha a presne o tom je - ked nezaplatia, nedostanú služby.
Jedine je škoda tvojej prace, ktorú si urobil a ktorú ti už zrejme nikto nezaplatí. Ale pokiaľ máš možnosť zablokovať ich stránku, tak ak nezaplatia, nemožu používať.

Len ak máte spísanú nejakú zmluvu, skús ju pozrieť, či si sa náhodou nezaviazal k niečomu napríklad termínovo bez zabezpečenia korunami.
Wotan
27.11.08,12:27
no ide o to, ze zalohovu fakturu mam normalne zaradenu medzi fakturami a nemozem ju len tak zrusit, nakolko sa narusi ciselny rad faktur, kedze za nou uz mam vystavene ine riadne faktury. Asi som to nemal evidovat medzi riadnymi fakturami... lebo zvycajne posielam proforma faktury a po uhradeni vystavim riadnu fakturu. Toto je vsak zalohova, ktoru som zaradil medzi riadne faktury...

Spravil som chybu? Musim ju teda riadne stornovat v pripade nezaplatenia?
Wotan
30.11.08,19:25
Ok, takze klient nakoniec s 10-dnovym meskanim zaplatil...

Prosim o radu do buducna - ak najprv vystavim zalohovu fakturu, nemusim ju ecidovat medzi riadnymi fakturami? Lebo napr. proforma faktury neevidujem, ako to je so zalohovou?

Lebo po zalohovej nasleduje potom riadna faktura, v ktorej musim odcitat tu zalohu. A ked tu zalohovu neevidujem, tak aky dokaz mam o jej vystaveni???

Dakujem
azla
30.11.08,20:00
Ok, takze klient nakoniec s 10-dnovym meskanim zaplatil...

Prosim o radu do buducna - ak najprv vystavim zalohovu fakturu, nemusim ju ecidovat medzi riadnymi fakturami? Lebo napr. proforma faktury neevidujem, ako to je so zalohovou?

Lebo po zalohovej nasleduje potom riadna faktura, v ktorej musim odcitat tu zalohu. A ked tu zalohovu neevidujem, tak aky dokaz mam o jej vystaveni???

Dakujem

Zálohová faktúra sa môže chápať akoby výzva odberateľovi na zaplatenie zálohy.
Odberateľ môže zaplatiť zálohu na základe faktúry, na základe zmluvy alebo len na základe ústnej dohody - toto však sa potom ťažko preukazuje načo bola záloha zaplatená.

Ked je vystavená zálohová faktúra, tá sa síce založí, ale sa neučtuje. Môžeš ju číslovať v samostatnom číselnom rade. Nečisluj ju s riadnými faktúrami. Je to stále "len výzva". Nič sa nevykonalo, nič sa neplatilo.

Až ked sa platba prijme a následne nastane plnenie, tak sa vystaví ostrá faktúra a v nej sa odpočíta záloha.
--------
Ak by si bol platca Dph, ešte by priadala do úvahy zálohová faktúra daňová, ak sa prijme dopredu platba a dodanie je až v ďalšom mesiaci, ale toto sa ťa asi netýka.
Wotan
21.01.09,12:44
este chcem jednu vec- ak vystavim zalohovu fakturu, a zakaznik zaplati zalohu, mam vystavit ostru fakturu aj na tu sumu co uhradil? Lebo potrebuju aj na to danovy doklad.

A potom vystavim dalsiu ostru fakturu, v ktorej odpocitam zalohu /s odvolanim sa na predch. ostru fakturu/ a vystavim ju az po dodani sluzby.
ekonella
21.01.09,12:48
Doporučujem dať si iný číselný rad na faktúry zálohové a "ostré"
V ostrej faktúre treba zaplatenú zálohu odpočíť a v texte uvieť číslo zálohovej faktúry.
Wotan
21.01.09,12:55
no ano, ale oni chcu odo mna danovy doklad aj na tu prvu sumu /zalohu/. Staci len vystavit jednu fakturu s odpocitanim tej zalohy /s odkazanim na zal.fakturu/? lebo oni potom vlastne nemaju ziadny doklad o tom, ze tu zalohu zaplatili, ked im nedam danovy doklad.
azla
21.01.09,13:02
este chcem jednu vec- ak vystavim zalohovu fakturu, a zakaznik zaplati zalohu, mam vystavit ostru fakturu aj na tu sumu co uhradil? Lebo potrebuju aj na to danovy doklad.

A potom vystavim dalsiu ostru fakturu, v ktorej odpocitam zalohu /s odvolanim sa na predch. ostru fakturu/ a vystavim ju az po dodani sluzby.

Ak nie si platiteľ Dph:

a) vystavíš zálohovú faktúru (napíš, nie som platiteľ Dph)
b) prijmeš platbu - zálohu od zákazníka
c) dodaš službu a následne potom vystavíš ostrú faktúru, v ktorej odpočítaš prijatú zálohu.


Ak si si platiteľ Dph:

a) vystavíš zálohovú faktúru
b) prijmeš platbu - zálohu od zákazníka
c) na základe prijatej platby vystavíš zálohovú faktúru daňovú, je to doklad na odvod Dph z prijatej zálohy (a pre zákazníka na odpočet Dph) - je to podľa §19, odst. 4 ZoDPH
d) dodaš službu a následne potom vystavíš ostrú faktúru, v ktorej odpočítaš zaklad dane a daň zo zálohovej faktúry daňovej, ostane zvyšok k úhrad(alebo k vráteniu).
azla
21.01.09,13:06
no ano, ale oni chcu odo mna danovy doklad aj na tu prvu sumu /zalohu/. Staci len vystavit jednu fakturu s odpocitanim tej zalohy /s odkazanim na zal.fakturu/? lebo oni potom vlastne nemaju ziadny doklad o tom, ze tu zalohu zaplatili, ked im nedam danovy doklad.

Dokladom o zaplatení zálohy je:

a) pri platbe v hotovosti ich vydavkový pokladničný doklad s podpisom príjemcu (prípadne aj kópiou prijmového dokladu príjemcu), účel - VS zalohovej fa

b) pri platbe prevodom na účet je bankový výpis, VS - uvedený na zálohovej faktúre
Wotan
21.01.09,13:35
Dakujem pekne za skvele objasnenie...
srska
13.04.12,08:26
spam