petra.jcars
25.11.08,12:42
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by mi niekto nevedel poradiť akú zmluvu mám spísať medzi mnou a mojím priateľom. ja som konateľ v s.r.o. a mám predajňu a priateľ je SZČO. Chceli by sme pracovať spolu.
veronikasad
25.11.08,14:47
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by mi niekto nevedel poradiť akú zmluvu mám spísať medzi mnou a mojím priateľom. ja som konateľ v s.r.o. a mám predajňu a priateľ je SZČO. Chceli by sme pracovať spolu.
Ak priateľ bude v tvojej predajni pracovať ako predavač - je to závislá činnosť, treba s ním uzatvoriť pracovnú zmluvu a prihlásiť ho do zdravotnej a sociálnej poisťovne
ekopo
25.11.08,15:34
a ak to nie je tak ako uvádza veronikasad, tak uzavrieť napr. zmluvu o združení.
JankaO
25.11.08,20:07
a ak to nie je tak ako uvádza veronikasad, tak uzavrieť napr. zmluvu o združení.
Toto si prakticky neviem predstaviť. Združenie fyzickej a právnickej osoby si viem predstaviť ako samostatný právny subjekt buď ako v. o. s. alebo k.s..Ale bez právnej subjektivity a za účelom podnikania, ... na základe OZ? Prosím o bližšie vysvetlenie. ďakujem.
ekopo
26.11.08,18:37
Toto si prakticky neviem predstaviť. Združenie fyzickej a právnickej osoby si viem predstaviť ako samostatný právny subjekt buď ako v. o. s. alebo k.s..Ale bez právnej subjektivity a za účelom podnikania, ... na základe OZ? Prosím o bližšie vysvetlenie. ďakujem.
OZ v § 829 ods. 1 určuje cit. "Niekoľko osôb sa môže združiť, aby sa spoločne pričinili o dosiahnutie dojednaného účelu."
V zákone nie je kategoricky uvedené, že sa musí jednať výhradne o fyzické osoby. Podľa môjho názoru môže ísť aj a združenie napr. fyzickej osoby (FO) s právnickou osobou (PO) aby dosiahli určitý ciel. Vlastné zmluvné vzťahy si upravia v zmluve. V § 1 je uvedené, že .OZ sa týka FO aj PO.
comodo
26.11.08,19:02
Ak priateľ bude v tvojej predajni pracovať ako predavač - je to závislá činnosť, treba s ním uzatvoriť pracovnú zmluvu a prihlásiť ho do zdravotnej a sociálnej poisťovne

ale ved mozno tam nebude iba stat pri pokladni a dokladat regaly. Co tak spisat dohodu o sprostredkovani predaja ?
ekopo
26.11.08,19:56
Obč.zákonník pozná pojem "sprostredkovateľská zmluva" (vid §774 až 777 "OZ) a obch. zákonník pozná pojem "zmluva o sprostredkovaní" (vid §642 až 651 "OZ) pritom ani jedna sa v tomto prípade nedá aplikovať . Ak by jedna strana "suplovala" prácu "predavača", jednalo by sa o závislú prácu v prípade výkonu práce FO, v prípade výkonu práce PO je to nepredstaviteľné.
JankaO
26.11.08,20:10
OZ v § 829 ods. 1 určuje cit. "Niekoľko osôb sa môže združiť, aby sa spoločne pričinili o dosiahnutie dojednaného účelu."
V zákone nie je kategoricky uvedené, že sa musí jednať výhradne o fyzické osoby. Podľa môjho názoru môže ísť aj a združenie napr. fyzickej osoby (FO) s právnickou osobou (PO) aby dosiahli určitý ciel. Vlastné zmluvné vzťahy si upravia v zmluve. V § 1 je uvedené, že .OZ sa týka FO aj PO.
Neviem si prakticky predstaviť pri združení FO a PO ako bude vedené účtovníctvo a zdaňovanie.
ekopo
27.11.08,08:43
Neviem si prakticky predstaviť pri združení FO a PO ako bude vedené účtovníctvo a zdaňovanie.
V zmysle príslušných zákonov vedie účtovníctvo jeden účastník združenia v rámci svojho účtovníctva, ale tak aby bolo zrejmé čo sa týka združenia a čo nie. Napr. členenie na strediská.
JankaO
27.11.08,15:47
V zmysle príslušných zákonov vedie účtovníctvo jeden účastník združenia v rámci svojho účtovníctva, ale tak aby bolo zrejmé čo sa týka združenia a čo nie. Napr. členenie na strediská.
Je mi jasné účtovanie a zdaňovanie združenia FO - JÚ zdaňujú podľa §§ 6 a 10, tak isto združenia FO a PO s právnou subjektivitou ( k.s., v.o.s.), vedú PÚ - PO si vysporiada daň podľa DzP PO a FO si vysporiadajú daň podľa §§ 10 a 6. Podiely na zisku FO ako spoločníkov v.o.s. a k. s. ako jediné sa zdaňujú. (sú vyplatené pred zdanením)

Ale združenie FO a PO bez právnej subjektivity? Vedú jednoduché?, podvojné?,rozdeľujú zisk pred zdanením? (nemôžu, nie je to v.o.s a k.s.), po zdanení už FO nemajú čo daniť ... neviem nájsť oporu v zákone o DzP a Účtovnícvte, čo sa týka vedenia účtovníctva a zdaňovania u takéhoto združenia, ktoré je založené za účelom podnikania dosiahnutia zisku.
ďakujem za odpoveď
ekopo
27.11.08,16:55
Nemiešajme sem k.s a ani v.o.s.
Ak sa účastníci združenia (bez právnej sub.) dohodli, že účtovníctvo povedie FO, tak to bude JU, ak účtovníctvo povedie PO tak to bude PU. Pri výsledku z JU vznikne celkový príjem, ktorý si PO (svoju časť) zaúčtuje na účet 648, a dalej v JU vznikne celkový výdavok, ktorý si PO (opäť svoju časť) zaúčtuje na účet 548. Postup je podobný aj v opačnom prípade.
Alebo to nie je možné? Zakazuje nejaký zákon podnikaniu FO a PO vo forme združenia?