zuzach
25.11.08,14:10
Máte niekto skúsenosti ako sa postupuje ked prevezme zamestnacov jedna firma od druhej na základe zmluvy..
do sociálky treba zmluvu o prevzatí zamestnancov a zoznam, pravdepodobne aj do zdravotných.
ale neviem či tým ludom treba úplne nové pracovné zmluvy urobiť, či stačia len dodatky, a výpovede resp. dohody o ukončení prac pomeru, a majitel si to vymyslel dajme tomu k dnešnému dnu, tak treba aj výplaty urobiť od 1-25. pre starú firmu a od 26-30. pre novú?
mysimis
25.11.08,13:11
Čo to znamená, že nová firma a stará firma? Jedná sa o predaj podniku, alebo len zmena z jednej firmy na druhú?
zuzach
25.11.08,13:18
v podstate je to predaj časti podniku..spolu so zamestnancami, aj ked majitel je jeden
mysimis
25.11.08,13:21
Pokiaľ sa jedná o predaj podniku včetne zamestnancov, urobíš dodatky k pracovnej zmluve. Výpovede nerobíš, ani dohody o ukončení pracovného pomeru.
Infarkt
25.11.08,13:22
Prechod práv a povinností z pracovno-právnych vzťahov rieši Zákonník práce, konkrétne §27 až §31...

Z jedného dňa na druhý to určite nejde :confused:
zuzach
25.11.08,13:28
no to nehovor mne.. nemožné na počkanie, zázraky do troch dní
a neviete ako to je s tými výplatami? asi by som mala urobiť v pôvodnej firme k 25.
mysimis
25.11.08,13:30
Do 25.-teho by si mala urobiť v "starej" firme, lebo tieto mzdy sú aj nákladom uvedenej firmy. Od 25.-30.-teho už urob na novú firmu. Skús presvedčiť majiteľa, ab y si to mohla urobiť k 1.12.Určite by Ti to bolo ľahšie.
Denda
25.11.08,13:40
no to nehovor mne.. nemožné na počkanie, zázraky do troch dní
a neviete ako to je s tými výplatami? asi by som mala urobiť v pôvodnej firme k 25.
Asi ste to nepochopili s tým do troch dní. Ak to nebude spravené správne podľa §29 Zákonníka práce tak tento prechod práv a povinností je neplatný. To je informácia,ktorú by mal zamestnávateľ vedieť. Myslím, že prípadné spory so zamestnancami by za to nestáli. Určite ani na SP Vám nebudú riešiť spätné prihlasovanie a odhlasovanie možno...
hanelie
25.11.08,13:43
rozumiem správne:
ak preberie zamestnancov iný subjekt, s tým, že náplň práce, podmienky a iné zostávajú nezmenené - vypracujú sa len nové zmluvy a zamestnanci pokračujú bez nárokov na rôzne náhrady od predchádzajúceho ZĽ - a ?
nejde o predaj podniku ale odčlenenie prevádzky
zuzach
25.11.08,13:49
myslím že som to pochopila s tým do troch dní.. predpokladám, že majiteľ dá podpísať zamestnancom podpísať, že im to oznámil mesiac vopred,, žiadne iné dátumové obmedzenie tam nevidím.. a prečo by som ich mala prihlasovať a odhlasovať spätne,, urobím to v deň prevodu, teda zajtra
zuzach
25.11.08,13:50
a okrem toho som sa na sociálke informovala, že netreba prihlasovať a odhlasovať, ale doniesť zmluvu o prechode práv a povinností a zoznam zamestnancov
Denda
25.11.08,13:50
rozumiem správne:
ak preberie zamestnancov iný subjekt, s tým, že náplň práce, podmienky a iné zostávajú nezmenené - vypracujú sa len nové zmluvy a zamestnanci pokračujú bez nárokov na rôzne náhrady od predchádzajúceho ZĽ - a ?
nejde o predaj podniku ale odčlenenie prevádzky
Odčlenenie prevádzky to je myslené ako zmena pracoviska alebo vznikajúci samostatný právny subjekt?
zuzach
25.11.08,13:50
skôr ma trápia tie zmluvy, či stačia dodatky,,,
Denda
25.11.08,13:50
a okrem toho som sa na sociálke informovala, že netreba prihlasovať a odhlasovať, ale doniesť zmluvu o prechode práv a povinností a zoznam zamestnancov
Správne tak máte to potvrdené k dátumu 25.?
zuzach
25.11.08,13:51
vzniká samostatný nový subjekt, nie odčlenenie prevádzky
zuzach
25.11.08,13:52
no zmluvu som ešte nevidela, ale malo by to byť k 25.11. a zamestnanci by mali fungovať pod novou firmou od zajtra
hanelie
25.11.08,13:53
od denda:
Odčlenenie prevádzky to je myslené ako zmena pracoviska alebo vznikajúci samostatný právny subjekt?
pracovisko zostáva - mení sa subjekt / zamestnávateľ
Denda
25.11.08,13:58
skôr ma trápia tie zmluvy, či stačia dodatky,,,
Na preberajúceho zamestnávateľa prechádza všetko - t.j. viažu ho záväzky z platných pracovných zmlúv v nezmenenom rozsahu.
TROYA
25.11.08,14:01
Máte niekto skúsenosti ako sa postupuje ked prevezme zamestnacov jedna firma od druhej na základe zmluvy..
do sociálky treba zmluvu o prevzatí zamestnancov a zoznam, pravdepodobne aj do zdravotných.
ale neviem či tým ludom treba úplne nové pracovné zmluvy urobiť, či stačia len dodatky, a výpovede resp. dohody o ukončení prac pomeru, a majitel si to vymyslel dajme tomu k dnešnému dnu, tak treba aj výplaty urobiť od 1-25. pre starú firmu a od 26-30. pre novú?
My sme to zrealizovali (ako preberajuci zamestnavatel)- prechod prav a povinnosti nasledovne:
1. min. mesiac vopred prebehla informacia o prechode prav a povinnosti - s uvedenim podmienok podla par. 29 ods. 1 ZP - toto zamestnanci podpisali (zaroven tam bol uvedeny datum, ku ktoremu prestupovali). netreba mat strach, my sme mali asi 6 period, ku ktorym prestupoval rozny pocet zamestnancov. toto musi spravit prevodca, ale aj preberajuci zamestnavatel.
2. vsetky podmienky ostavaju nezmenene, treba len
3. Pre socialnu poistovnu staci oznamenie s uvedenim zoznamu zamestnancov (netreba RLFO), zdravotna poistovnu a Urad prace povazuje preberajuceho zamestnavatela ako noveho zamestnavatela (t.j. treba oznamenie davka 601 pre odhlasenie a prihlasenie zamestnancov aj u prevodcu aj u preberajuceho zamestnavatela) a v pripade akychkolvek potvrdeni pre Urad prace ste tiez nezavisle subjekty.
4. vsetky prava a povinnosti zamestnancov ostavaju nedotknute - t.j. dovolenky sa presuvaju v zostatkoch ako boli u prevodcu, zapocitava sa doba pracovneho pomeru pre vypov. dobu aj u predchodcu atd. Pracovne zmluvy nie je potrebne podpisovat opatovne so zamestnancami, pokial podpisu pisomne oznamenie o prechode prav a povinnosti (samozrejme, musia tam byt uvedene vsetky nalezitosti).
Ak budete mat zaujem, mozem Vam poslat dokument, ktori sme davali podpisovat nasim zamestnancom.
P.S.: my sme realizovali prechod prav a povinnosti este pred poslednou novelou ZP, ale podmienky su v podstate rovnake.
zuzach
25.11.08,14:22
bola by som rada, keby si poslal nejaké to oznámenie o prevzatí,, budem vdačná za akúkolvek pomoc,,
TROYA
26.11.08,11:06
Posielam pisomnu informaciu o prechode prav a povinnosti nas ako preberajuceho zamestnavatela.
Ja som to robila tak, ze som spracovala kratku prezentaciu o stave prechodu a preco sa tak deje, o tom, ze ziadne z ich podmienok sa nemenia - to mi podpisal kazdy zamestnanec mesiac pred prechodom. Tesne pred prechodom podpisal prilozeny dokument (teraz by som ho upravila podla sucasne platnej legislativy - terminologia).
Este si treba pripravit Dohodu o prechode prav a povinnosti pracovnopravnych vztahov medzi zamestnavatelmi - vratane prilohy s mennym zoznamom zamestnancov s uvedenim ich detailov a definovania presneho terminu prechodu. Ide o jednoduchu konstelaciu kto je prevodca, kto preberajuci zamestnavatel, ake su prava a povinnosti oboch stran a hlavne zodpovednost za jednotlive kroky (nezabudnut na take veci, ako su zostatky dovoleniek, odovzdanie personalnej agendy dotknutych zamestnancov, zodpovednosti oboch stran atd.).
7lienka
27.10.11,14:45
ahojte
prosím Vás ak zamestnávateľ kúpil podnik a niektorých zamestnancov si chce nechať dáva im nové zmluvy, že?
Nebude ich preberať alebo tak niečo?
Poprosím Vás o radu, prípadne nemáte niekto osobnú skúsenosť