xmatisova
25.11.08,18:02
Zdravím všetkých poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. Švagrina je na RD, žiadny iný príjem okrem rodičovského príspevku nemá. V tomto roku prenajala jednej súkromnej firme časť plota, kde majú vyvesenú reklamnú tabuľu. Ide o čiastku 50 000,- Sk.

Je povinná podávať daňové priznanie za r. 2008?
Berie sa pri príjme do úvahy aj rodičovský príspevok?
Môže si manžel uplatniť na ňu odpočitateľnú položku?

Viem, že je tých otázok viac, ale budem vďačná za každú radu. Vopred ďakujem.
xmatisova
25.11.08,17:32
Nikto nepomôže?
xmatisova
26.11.08,09:05
Posúvam ...
JankaO
26.11.08,09:15
Zdravím všetkých poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. Švagrina je na RD, žiadny iný príjem okrem rodičovského príspevku nemá. V tomto roku prenajala jednej súkromnej firme časť plota, kde majú vyvesenú reklamnú tabuľu. Ide o čiastku 50 000,- Sk.

Je povinná podávať daňové priznanie za r. 2008? ak presiahol príjem 49248,- tak áno
Berie sa pri príjme do úvahy aj rodičovský príspevok? prijem sa nezdaňuje, ale vstupuje do príjmu ak by si chcel manžel uplatniť na ňu NM
Môže si manžel uplatniť na ňu odpočitateľnú položku? ak prijem z prenajmu nepresiahne 98 496, tak len rozdiel medzi príjmom a sumou NM

Viem, že je tých otázok viac, ale budem vďačná za každú radu. Vopred ďakujem.
..........
azla
26.11.08,09:50
Domnievam sa, že ak prenajíma nehnuteľnosť, ktorá je v bezpodielovom spoluvlastnícve manželov, tak si príjem môžu rozdeliť napoly, alebo dohodou.

V danom prípade by sa dalo uplatniť oslobodenie od dane podľa §9, 1 h do výšky 5-násobku životného minima platného k 1.januáru príslušného zdaňoacieho obdobia.

V roku 2008 je to 5 x 5130 = 25650 na občana.
Ak si manželia rozdelia príjem napoly, tak u každého to bude príjem oslobodený od dane. Takýto príjem sa potom nezahrňa do DP. (prípadne sa DP nepodáva)
Janurka
26.11.08,15:54
..........
rodičovský príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky. Alebo sa mýlim?
Anja111
26.11.08,16:17
rodičovský príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky. Alebo sa mýlim?
Správne, rodičovský príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky.
Mária.K.
28.11.08,08:42
Zdravím všetkých poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. Švagrina je na RD, žiadny iný príjem okrem rodičovského príspevku nemá. V tomto roku prenajala jednej súkromnej firme časť plota, kde majú vyvesenú reklamnú tabuľu. Ide o čiastku 50 000,- Sk.

Je povinná podávať daňové priznanie za r. 2008?
Berie sa pri príjme do úvahy aj rodičovský príspevok?
Môže si manžel uplatniť na ňu odpočitateľnú položku?

Viem, že je tých otázok viac, ale budem vďačná za každú radu. Vopred ďakujem.
Napriek úvahám o oslobodení by som chcela upozorniť na nasledovné:
Podľa § 31 ods. 2 písm. b) zákona o správe daní a poplatkov vznikla v danom prípade povinnosť registrácie u príslušného správcu dane a v prípade registrovaných subjektov obyčajne daňový úrad (aspoň ten náš) vyzýva na podanie daňového priznania. Z uvedeného dôvodu sa na celú situáciu treba pripraviť aj z tohto pohľadu.