stanca
24.05.05,14:08
Chcela by som sa spýtať na podmienky rodičovského príspevku. Bude nutné dať dieťa napr. do súkromných jaslí alebo súkromného zariadenia. Čítala som, zo začiatku sa písalo, že bude nutné dať dieťa do súkromného zariadenia, ale v poslednej dobe sa už píše iba o súkromných škôlkach a jasle sa spomínajú v súvislosti s vyšším rodičovským príspevkom. Nepíše sa však o súkromných jasliach ale iba o jasliach, takže bude treba dať dieťa do súkromných jaslí, ak napr. v našom meste žiadne súkromné jasle nie sú?
anka1
24.05.05,12:14
Chcela by som sa spýtať na podmienky rodičovského príspevku. Bude nutné dať dieťa napr. do súkromných jaslí alebo súkromného zariadenia. Čítala som, zo začiatku sa písalo, že bude nutné dať dieťa do súkromného zariadenia, ale v poslednej dobe sa už píše iba o súkromných škôlkach a jasle sa spomínajú v súvislosti s vyšším rodičovským príspevkom. Nepíše sa však o súkromných jasliach ale iba o jasliach, takže bude treba dať dieťa do súkromných jaslí, ak napr. v našom meste žiadne súkromné jasle nie sú?
Stanca teraz som aj ja dopletená. Mám 2 ročné dieťa a stará sa mi oňho moja mama. Dostávam rodičovský príspevok vo výške 1300,- Sk Podmienkou bolo aby som dieťa nedala do škôlky, ale zabezpečila starostlivosť iným spôsobom, napr. opatrovateľkou. Možno aj tie súkromné jasle by vyhovovali. Myslím že sa to nejako nemenilo, alebo áno? Kto vie viac?
stanca
24.05.05,12:21
Ja som myslela na rodičovský príspevok,ktorý by sa mal byť vyplácaný vo výške vo výške 4.110,-- Sk od júla tohto roku.
anka1
24.05.05,12:49
Ja som myslela na rodičovský príspevok,ktorý by sa mal byť vyplácaný vo výške vo výške 4.110,-- Sk od júla tohto roku.
Ja viem, že od júla sa to bude zvyšovať na tých 4110,- Sk. Takže podľa mňa ak máš babku a postará sa Ti o dieťa, tak môžeš aj pracovať aj poberať príspevok v plnej výške.
stanca
24.05.05,12:58
Veď to je ten problém, babka nie je :-).

Ale debatovali sme u nás v práci o tom, že najskôr sa spomínali v médiach iba súkromné zariadenia ako nutnosť, aby rodič dostal 4,110,-- Sk príspevok, ale teraz sa už hovorí iba o súkromných materských škôlkach a opatrovateľkách a v súvislosti s jasľami sa nehovorí o súkromných zariadeniach. Tak som myslela, či niekto nevie, ako to v skutočnosti bude.
draik
24.05.05,14:14
Podmienka na plny rodicovsky prispevok bude podla schvaleho zakona splnena aj vtedy, ak rodic,

-ods. 3 písm. b) počas výkonu zárobkovej činnosti, štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy na vstup na trh práce podľa osobitného predpisu5a) zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.5b)“.
Poznámky pod čiarou k odkazom 4a, 5a a 5b znejú:
5a) § 44 až 47 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
5b) Napríklad zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 279/1993 Z. z. o školských zariadeniach v znení neskorších predpisov.“.

Rodičovský príspevok sa neposkytuje, ak sa riadna starostlivosť o dieťa podľa odseku 3 písm. b) zabezpečuje v školskom zariadení, ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení a ktorému boli na dieťa poskytnuté prostriedky zo štátneho rozpočtu podľa osobitného predpisu5d) alebo z výnosu dane z príjmov podľa osobitného predpisu.
Jozef Mihál
18.07.05,07:37
Do jaslí dieťa možno dať. Jasle nie sú súčasťou siete škôl a zariadení atď.

Takže ak je dieťa v jasliach, nárok na RP od 1.7.2005 je.
BRK
11.01.07,13:38
Prosím Vás, stále to platí, že môžem dať dieťa do jasiel a poberať aj rodičovský príspevok? Našla som iba materiály od 7/2005, ale nieviem sa dostať k niečomu novšiemu.
Ďakujem za vaše poznatky, Katarína
Anja111
11.01.07,13:45
Prosím Vás, stále to platí, že môžem dať dieťa do jasiel a poberať aj rodičovský príspevok? Našla som iba materiály od 7/2005, ale nieviem sa dostať k niečomu novšiemu.
Ďakujem za vaše poznatky, Katarína

Áno a dokonca budeš poberať celý rodičovský príspevok, (nie skrátený, ako to bolo v minulosti). Podmienkou je len to, že dieťa nesmie byť umiestnené v štátnych jasliach, ale musí byť v starostlivosti rodiny, alebo v súkromných jasliach.
Tweety
11.01.07,13:46
Prosím Vás, stále to platí, že môžem dať dieťa do jasiel a poberať aj rodičovský príspevok? Našla som iba materiály od 7/2005, ale nieviem sa dostať k niečomu novšiemu.
Ďakujem za vaše poznatky, Katarína
ÁNo, môžeš poberať RP.
BRK
11.01.07,18:46
Dobrý večer, ďakujem za odpovede. Chcela by som poprosiť, kde je uvedené, že pri nároku na RP musí dieťa navštevovať iba súkromné jasle? Ja všade nachádzam iba to, že dieťa nesmie navštevovať školské zariadenia a jasle (nehovorí sa aké jasle) tam nie sú zaradené.
ďakujem, Katarína
katkaj
11.01.07,18:56
Dobrý večer, ďakujem za odpovede. Chcela by som poprosiť, kde je uvedené, že pri nároku na RP musí dieťa navštevovať iba súkromné jasle? Ja všade nachádzam iba to, že dieťa nesmie navštevovať školské zariadenia a jasle (nehovorí sa aké jasle) tam nie sú zaradené.
ďakujem, Katarína

prikladám príklad z "draka" ;) Tam nájdeš odpoveď na svoju otázku

http://www.porada.sk/t35372-rodicovsky-prispevok-a-zarobkova-cinnost.html?highlight=rodi%E8ovsk%FD+pr%EDspevok