zdenkaSen
25.11.08,20:54
Prosim vas o radu

:firma "A" sme neplatci DPH a uzavreli sme zmluvu o najme kancelarii s firmou "B "platcom DPH ,
Ja som urobila najomnu zmluvu za poskytnute m2 x cena = zaklad a k tomu DPH.
Tuto cenu mi bude firma "B" fakturovať.
Ale pri doslej fakture mi prislo bez DPH - preco ked je on platca DPH.

Poradte mi ci som to urobila dobre ked nie sme regist. DPH ale on je , my sa staneme od polovice decembra.

Chcem sa dozvedediet ci ma na to dovod podla nejakeho zakona / že bez DPH
mozete mi na to opovedat, preco ma dovod? (ja si myslim ze je to kvoli koeficientu )
dakujem za poradu:)
Paula
25.11.08,20:02
zdenkaSen
26.11.08,15:59
Dakujem paula za snahu , akurat dnes som to nasla ked som sa v tom kus viac snazila najst nejake vysvetlenie §38,
Inak som sa pýtala aj nasej pravničky, a ta to vyriesila tak, že povedala nech dam cenu prenajmu nasledovne:
m2 x (cena ) = zaklad,
a kedze mi sa staneme platcami DPH od januára , tak vlastne tam dala nejaku klauzulu o tom :
- že cena sa o DPH povýši od doby registracie nájomcu , do refistracie sa cena bude fakturovat bez DPH
zdenkaSen
26.11.08,16:05
Dakujem Paula,
pomohlo velmi , po tom som volala našej pravnicke a ta mi povedala nech do odstavca ceny v zmluve dam nasledovne :
m2 x (cena) = zaklad / mesiac
Cena podla výpočtu bude fakturovana dokým nájomca je naplatca DPH, po registracii DPH v daní mesiac sa cena nájmu zvysuje o DPH co bude fakturovana cena nasledovne:
- zaklada a DPH = cena / mesiac
revrsp
26.11.08,16:38
Je jedno vysvetlenie možem ho citovať:
1. priklad : ak firma 1 (je napriklad Hotel - platca DPH) a prenajíma firme 2 neplatca DPH nejaku miestnost, dochádza k predmetu najmu ktora musi byt oslobodena od dane - pretože najomca nema status platitela DPH .

2. ale ak sa prenajímatel rozhodne prenájom zdanovat , nemusí to urobit voi všetkým co prenajíma nehnuteľnost.

3. a je mozne aj konštatovať , že je lepsie prenajímateľovi a výhodne zdaňovat nájom nehnuteľnosti, pretože nemusí z prijatých tovarov a služieb " KRATIT DAN" na vstupe koeficientom .
4. Ak by použil to ze platcom DPH bude uplatnovat dan a nasledne voci platcom DPH neuplatnovat , stane sa to že musi postupovat pri výpočte pomernej vyšky dane , ktorú moze odpočítať podľa §50 ZDPH.
5 . z hladiska používania systemu v bode 4. je to z praktickeho hľadiska kompikovanejsie a to z toho dovodu kratenia.