Stanislav 1975
25.11.08,21:07
Tu je pár mojích výhrad k tzv. 2. dochodkovému pilieru, ktorý si myslím, že nieje dobrý ani pre starých, ani pre mladých, ani pre bohatých, ani pre chudobných...

1. Nieje to žiadne sporenie- jedná sa o investíciu a tam sa može stať, že po napr.20 rokoch bude na účte 0skk, nikto za to nebude zodpovedný,povie sa len, sorry, zle sme investovali a nevyšlo to!!!( V TOMTO PRíPADE ŠTÁT NIČ NEGARANTUJE, garantuje len ten prípad, ak by sa niekto dopustil trestného činu- a nie samotnú zlú "investíciu)

2. Terajšia finančná kríza a vyhlásenie, že to je dlhodobý produkt a terajšie straty to budúce roky vykryjú- Tu sa ja pýtam a čo sa stane, keď o 10-15-20 rokov príde ešte ničivejšia finančná kríza???To už potom sa kedy dobehnú straty? Kto zaručí, že toto je dnes posledná finančná kríza???NIKTO a verte, že ešte tu pár ničivých fin. kríz bude...

3- Priam nekresťanské a horibilné poplatky- ja viem, teraz sa to ešte nezdá, ale keď sa pozriete na vaše účty zistíte, že už teraz a to tam máte "pár" korún platíte vysoké poplatky a najzaražajúcejšie je na tom to- že v dosledku krízy vaše úspory klesli na minimim a DSS-ky si napriek tomu v "pohodičke" a bez hanby sťahujú poplatky- tak mne znížili výnosy na minimum a ja im mám za to ešte platiť??? A ludia, uvedomte si, že za nejakých 15 rokov sporenia budete platiť mesačne v prepočte aj 1000skk mesačne a to len za vedenie účtu-či prispievate, či nie- či máte výnosy, či nie...

Nehovorím, že 1 pilier je nejaký geniálny a určite s ním treba niečo robiť, ale tento 2 pilier sa mi zdá skor cesta do pekla ako spokojný dochodok- nikto nič negarantuje, všetko je len teoretické a nakoniec tá suma pri odchode do dochodku fakt može byť celkom ľahko 0 skk...
Bastian
25.11.08,20:21
Z blogu môjho kamaráta:)Sulíka:

V roku 1946 sa narodilo 70 tisíc detí a z nich 51 tisíc dosiahne tento rok dôchodkový vek (62 rokov). Oproti 51 tisíc novým dôchodcom tak v roku 2008 stojí 82 tisíc 20-ročných, ktorí vstúpia na trh práce (samozrejme nie všetci naraz, niektorí ako 16-roční, iní ako 26-roční, ale zjednodušene sa dá povedať, že každý rok vstúpi na pracovný trh jeden ročník a do dôchodku odíde tiež jeden celý ročník). Na jedného nového dôchodcu budeme mať teda 1,6 nových pracovných síl.

O 20 rokov neskôr, v roku 2028, pribudne na trhu práce už len 54 tisíc (to sú tí, ktorí sa rodia dnes) a do dôchodku odíde 62 tisíc ľudí (ročník 1966). Na jedného nového dôchodcu pripadne namiesto 1,6 už len 0,87 nových pracovných síl.

http://web.sulik.sk/index.php?section=1&id=120

Nevidím lepší spôsob ako druhý pilier (keď máš lepší nápad tak napíš na ministerstvo:)). Skús si pozrieť tento graf:
http://web.sulik.sk/gallery/26.JPG
Čo Ti z neho vychádza?
Bastian
26.11.08,07:17
1. Nie som presvedčený o tom, že ide skutočne o Tvoje výhrady. Za prijateľnejšie by som považoval vyjadrenie, že súhlasíš s viacerými výhradami, ktoré už sformulovali skôr iní. S každou z Tebou vymenovaných výhrad som sa stretol už v skorších vyjadreniach iných ľudí, ktoré boli publikované v tlači, na internete, v rozhlase a t.ď. Televíziu nespomínam iba preto, že ju nesledujem.

2. Porovnávanie "1. je lepší ako 2." považujem za dosť zavádzajúce. Už len preto, že 2. pilier bez prvého piliera nemôže mať nikto. A v neposlednom rade aj preto, že prvý pilier je založený na úplne iných princípoch ako pilier druhý. Takže ide o porovnávanie neporovnateľného. Porovnať je možné iba ak výšku dôchodku z jedného alebo druhého piliera pri prvotnom "vklade" rovnakej sumy. Také porovnanie zatiaľ možné nie je. Prvý dôchodok z druhého piliera nebude za súčasných podmienok vyplatený skôr ako v roku 2020. O výške dôchodku z prvého piliera, ktorý bude v roku 2020 priznávaný sporiteľom z druhého piliera, Ti dnes nepovie nič ani najrenomovanejšia veštiareň.

3. S použitím podobných argumentov by som mohol tvrdiť, že najlepší je (zatiaľ neexistujúci) štvrtý pilier, podstatou ktorého je zvýšenie dôchodkového veku na 100 rokov a povinnosť absolvovať jeden jednoduchý test pred priznaním dôchodku zo štvrtého piliera. Test by bol veľmi jednoduchý. Žiadateľ o dôchodok musí v januári alebo vo februári preplávať Dunaj v Bratislave. Vyhodnotenie výsledkov testu:
- kto prepláva, dôchodok ešte nepotrebuje,
- kto neprepláva, dôchodok už nepotrebuje. ;)
Super test:)
nicolet
26.11.08,07:56
Tiež som si viackrát robila výpočty a prehodnocovala II. pilier. S II. pilierom súhlasia predovšetkým ľudia z miest s veľkou zamestnanosťou a dobrým príjmom. Čo sa však žiaľ vo väčšine prípadov nedá povedať. My z regiónov z vysokou nezamestnanosťou a nízkymi príjmami musíme si to musíme dobre zrátať: Z príjmu 11000,- je odvod do II. piliera cca 1000,-Sk, za rok 12000. za 40 rokov s nejakým navýšením mzdy je to cca 1200000,-Sk. Ked počítam poberanie dôchodku max. 15 rokov, tak na rok je to 80.000,- na mesiac 6600,-. Či jeto veľa alebo málo nech si každý zváži,aj keby sa úspory zdvojnásobili nie je to veľa. Nie som proti II. pilieru, ale to si musí každý zvážiť sám a musí mať možnosť dobrovoľne sa rozhodnúť.