R-Vráce
26.11.08,08:58
Chcela by som vedieť názor skúsenejších. Pri daňvej kontrole nám vyhodili DPH z dodavateľských faktúr, nakoľko dodávateľ / v jeho účtovníctve/ si to nedal do príjmov a ani neodviedol DPH. Dokonca ani nevedel dokázať nákup tovaru ´, ktorý nám predal. My sme preukázali nákup aj prepravu nákupu tovaru a uplatnili si DPH a náklady v účtovníctve. DÚ náklady z hladiska DzP uznal ale odpočet DPH nie. Ide o čiastku na DPH cca 700000.-
Nemôžeme predsa od dodávateľov žiadať preukazovanie nákupu tovaru a ani či si to dal do príjmov a uplatnil DPH.
ďakujem
evina
26.11.08,08:43
Chcela by som vedieť názor skúsenejších. Pri daňvej kontrole nám vyhodili DPH z dodavateľských faktúr, nakoľko dodávateľ / v jeho účtovníctve/ si to nedal do príjmov a ani neodviedol DPH. Dokonca ani nevedel dokázať nákup tovaru ´, ktorý nám predal. My sme preukázali nákup aj prepravu nákupu tovaru a uplatnili si DPH a náklady v účtovníctve. DÚ náklady z hladiska DzP uznal ale odpočet DPH nie. Ide o čiastku na DPH cca 700000.-
Nemôžeme predsa od dodávateľov žiadať preukazovanie nákupu tovaru a ani či si to dal do príjmov a uplatnil DPH.
ďakujem

Nuž ... §69 zákona o DPH:


1/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
misomiso
26.11.08,09:01
Nuž ... §69 zákona o DPH:


1/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.

No dobre, ale to by podla tohto paragrafu platilo iba v pripade, ze by DU dokazal, ze "platitel pri uzavreti zmluvy mal o tom vedomost".
R-Vráce
26.11.08,09:07
Ak by sme mali o tom vedomosť, tak sa zariadime ináč. Ide predsa o dosť veľkú čiastku. To môžeme podľa tohto zákona čakať, že nás nejaký "lajdák" dostane do krachu.
hanelie
26.11.08,09:15
skúste sa odvolať na §, ktorý uvádza evina -
o tom, že dodávateľ takto koná ste určite nemali vedomosť - odkiaľ aj?
neexistuje /resp. žiadny zákon alebo § to neumožňuje /spôsob zistenia si evidencie DPH u iného subjektu / následky by mal znášať len ten, kto porušuje zákony
R-Vráce
26.11.08,09:15
A ešte jedna poznámka, DÚ nám uznal nákup materialu a ponechal ho v nákladoch, čo nám samozrejme znížilo základ dane.
R-Vráce
26.11.08,09:19
Všetko sme už skúsili, dokonca sme to dali na súd a prehrali sme spor. Právnikov a d.poradcov sme mali dobrých, boli presvedčení, že to vyhráme, ale nevzdávame sa.
evina
26.11.08,09:24
No dobre, ale to by podla tohto paragrafu platilo iba v pripade, ze by DU dokazal, ze "platitel pri uzavreti zmluvy mal o tom vedomost".

Dôkazné bremeno je vždy na tom, kto žaluje....
evina
26.11.08,09:26
Všetko sme už skúsili, dokonca sme to dali na súd a prehrali sme spor. Právnikov a d.poradcov sme mali dobrých, boli presvedčení, že to vyhráme, ale nevzdávame sa.

Súhlasím, nevzdajte sa. Tento paragraf je alibistický a štát takto nikdy nemôže prísť o DPH a opäť majú navrch podvodníci.... Je však problémom ako my daňovníci dokážeme, že sme o tom nevedeli a prečo sme si to neoverili, najmä ak ide o vysokú čiastku. Držím palce :)
evina
26.11.08,09:29
A ešte jedna poznámka, DÚ nám uznal nákup materialu a ponechal ho v nákladoch, čo nám samozrejme znížilo základ dane.

Áno, veď Vy ste ho od toho podvodníka preukazateľne kúpili - takže uznanie do daňových nákladov je o.k.
R-Vráce
26.11.08,09:39
Dôkazné bremeno je na tom kto žaluje... súhlasím, Svedkovia - prepravná spoločnosť a šofér svedčili v náš prospech , Sú aj fa z preprav.spoločnosti s obsahom nákladu, fa boli za tovar uhradené cez účet atď... Aj tak sme podľa DÚ nič nedokázali.
Ďakujem
evina
26.11.08,09:45
Dôkazné bremeno je na tom kto žaluje... súhlasím, Svedkovia - prepravná spoločnosť a šofér svedčili v náš prospech , Sú aj fa z preprav.spoločnosti s obsahom nákladu, fa boli za tovar uhradené cez účet atď... Aj tak sme podľa DÚ nič nedokázali.
Ďakujem
Dokázali ste, že ste tovar dostali, a preto Vám ho uznali z hľadiska dane z príjmu. To je jeden problém.Prebratím tovaru, ste však bohužiaľ nedokázali nevedomosť o neodvedenej DPH zo strany dodávateľa... oni riešia DPH nie obdržanie tovaru ...
Je to veľmi nepríjemný paragraf pre daňovníka ...
R-Vráce
26.11.08,09:54
Ďakujem , už mám v tom "jasno". Ale to sa budeme skutočne ťažko dokazovať.Nemôžeme predsa tvrdiť, že ho nepoznáme, keď sme od neho kúpili materiál. Ale prdsa takýto tiež podnikateľ nebude predsa vešať na nos obchodným partnerom, že neodvedie DPH ? To by sme si mali nahrávať obchodné stretnutia? Aj tak by to nebol dôkaz. A mám dojem, že je to aj trestné ak o tom druhá strana nevie. Takže podľa tohto zákona bude vždy mať pravdu štát!!!!!!!
evina
26.11.08,10:01
Ďakujem , už mám v tom "jasno". Ale to sa budeme skutočne ťažko dokazovať.Nemôžeme predsa tvrdiť, že ho nepoznáme, keď sme od neho kúpili materiál. Ale prdsa takýto tiež podnikateľ nebude predsa vešať na nos obchodným partnerom, že neodvedie DPH ? To by sme si mali nahrávať obchodné stretnutia? Aj tak by to nebol dôkaz. A mám dojem, že je to aj trestné ak o tom druhá strana nevie. Takže podľa tohto zákona bude vždy mať pravdu štát!!!!!!!

Áno, asi tak mi to vychádza....
Máte samozrejme možnosť o.i. žalovať aj dodávateľa o náhradu škody alebo niečo na ten spôsob-čo si však nebudeme nahovárať čo znamená z hľadiska vecného i časového pri našom stave súdnictva.
Možno by som sa zamerala ešte prostredníctvom právnika na hľadanie v Judikatúre, či už náhodou nebol takýto spor s DÚ rozhodnutý v prospech daňovníka a čo pomohlo...

P.s. Netreba dokazovať, či ho nepoznáte, ale že ste nemali vedomosť, resp. spôsob ako si overiť to, či dodávateľ odviedol štátu DPH. Vaše doklady, zmluvy a platby sú o.k. tak bol predpoklad, že išlo o "slušný obchod". Nemáte možnosť nahliadnuť do účtovníctva dodávateľa a zakaždým pred podaním DP nepôjdete na príslušný DÚ overovať zaplatenie.... tu nech skúsia právnici hľadať "kľučku" v tomto nespravodlivo koncipovanom paragrafe...
R-Vráce
26.11.08,10:04
Dobrá rada nad zlato-skúsime.Ď.
evina
26.11.08,10:06
Dobrá rada nad zlato-skúsime.Ď.

Ešte som tam teraz dopisovala, tak sa prosím pozri, či si to čítala celé. Veľa zdaru :)
R-Vráce
26.11.08,10:15
Ďakujem, skusime aj túto možnosť. A hneď je deň krajší.
liba2
31.12.08,05:34
Ďakujem, skusime aj túto možnosť. A hneď je deň krajší.Aké to malo pokračovanie ? prípadne záver ?