nikula
26.11.08,09:56
Chcela by som vedieť, čo všetko sa dá v JÚ dať do výdavkov?
Nákup hygienických potrieb, pracovné oblečenie a pod. sa zaradia do VOZD?
babi2
26.11.08,09:02
To je individuálne, podľa toho čo je náplňou živnosti
hanelie
26.11.08,09:25
Nákup hygienických potrieb, pracovné oblečenie a pod. sa zaradia do VOZD?
ak je to obhájiteľné tak áno -
napr. v kaderníctve je obhájiteľná aj pračka a pracie a avivážne prostriedky
nikula
27.11.08,11:18
Ak robí zámočníka a potrebuje tam pracovné oblečenie a obuv, tak asi VOZD. Mydlo, toal. papier, krémy na ruky, prášok na pranie, tak toto nie?
Tweety
27.11.08,11:19
Ak robí zámočníka a potrebuje tam pracovné oblečenie a obuv, tak asi VOZD. Mydlo, toal. papier, krémy na ruky, prášok na pranie, tak toto nie?
Všetko je VOZD.
abel
27.11.08,11:26
Mne pri mojich začiatkoch vždy pomohla veta, ktorú som tu už 100x opakovala: súvisí ten výdavok s dosiahnutím príjmu? Ak áno - ale reálne, bez rôznych alibistických výhovoriek - tak si to podnikateľ obháji.
Iva123
27.11.08,11:59
Dobry den, prosila by som skusenych uctovnikov o odpoved na nasledujucu otazku (tyka sa to aj tejto temy - vydavkov) :
SZCO stavia novu halu, dodavatelske faktury (prace a vyrobky v novej hale) eviduje v JU ako VNZD, DPH si od dodavatelov uplatnuje. Kedze je vyrobcom okien, vsetky okna dvere, deliace steny a fasady si do novej haly vyrobil a namontoval. Vedel by niekto prosim poradit ako zauctovat takyto pripad - ako zauctovat vyrobky vlastnej vyroby a aky to bude mat dopad na konecnu obstar.cenu? Kolaudacia je planovana zac.r.2009. Dakujem za odpoved.
Iva123
28.11.08,06:19
Nevie nikto prosim poradit? Dakujem
Mária.K.
28.11.08,07:08
Dobry den, prosila by som skusenych uctovnikov o odpoved na nasledujucu otazku (tyka sa to aj tejto temy - vydavkov) :
SZCO stavia novu halu, dodavatelske faktury (prace a vyrobky v novej hale) eviduje v JU ako VNZD, DPH si od dodavatelov uplatnuje. Kedze je vyrobcom okien, vsetky okna dvere, deliace steny a fasady si do novej haly vyrobil a namontoval. Vedel by niekto prosim poradit ako zauctovat takyto pripad - ako zauctovat vyrobky vlastnej vyroby a aky to bude mat dopad na konecnu obstar.cenu? Kolaudacia je planovana zac.r.2009. Dakujem za odpoved.
Výdavky vynaložené na výrobky vlastnej výroby, práce na stavbe vykonané vlastnou firmou, doprava a podobne., pokiaľ si o nich účtovala v priebehu zdaňovacieho obdobia ako o výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane, je potrebné na konci roka v rámci uzávierkových účtovných operácií preúčtovať do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane. Zároveň je tieto výdavky potrebné evidovať za účelom vyčíslenia vstupnej ceny dlhodobého hmotného majetku a následného odpisovania po zaradení do používania. Všetky tieto výdavky budú vstupovať do konečnej obstarávacej ceny nehnuteľnosti a do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane sa budú uplatňovať prostredníctvom odpisov.
Iva123
28.11.08,08:21
Dakujem Maria za odpoved. Dodav.fakt.su evidovane ako VNZD, len prosim o radu kde ich evidovat, mam na mysli tie vlastne zhotovene vyrobky - akym uct.dokladom. Dakujem pekne.
Mária.K.
28.11.08,11:17
Dakujem Maria za odpoved. Dodav.fakt.su evidovane ako VNZD, len prosim o radu kde ich evidovat, mam na mysli tie vlastne zhotovene vyrobky - akym uct.dokladom. Dakujem pekne.
Ja by som si na tento účel vytvorila analytiku v účtovníctve a zároveň by som všetky výdavky na túto nehnuteľnosť evidovala na karte dlhodobého majetku ako dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní vytvorenej práve pre tento majetok. Podľa nových Postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve sa v riadku 02 výkazu o majetku a záväzkoch vykazuje aj dlhodobý hmotný majetok v obstarávaní.
Iva123
28.11.08,12:01
Dakujem za vyjadrenie
Janurka
28.11.08,13:10
Ak dobre rozumiem, ide Ti o to, aby si všetky výdavky na spomínanú halu mala "pohromade". Ja by som si napr. v programe vytvorila analytiku k VNZD a ešte by som ju rozčlenila na dve časti, jedna by bola dodávateľská a druhá to, čo sa vytvorilo vlastnou činnosťou.
Iva123
28.11.08,13:19
Ano Janurka, tak to mam - VNZD - podskupina STAVBA. Ako by si zauctovala vlastne vyrobky t.j okna - v nakupnej cene profilu, skla, kovania atd? Zaevidujem ich do Knihy DHM na zaklade akeho obstaravacieho dokladu, vedela by si poradit? Dakujem
Janurka
28.11.08,16:46
Vy tie časti okna, ako sú profil, sklo, kovanie, atď. nakupujete. Na to máš doklad. Postupy účtovania v § 10 pojednávajú o DHM, aj o tom, čo je súčasťou obstarávacej ceny. Skús pozrieť hlavne ods. 19 a 27.
belajanica
02.12.08,07:31
Možem sa rozhodnúť neuplatniť si platby do SP, zdravot.poistovne ak VOZD, chcela by som takto znížiť stratu. ide o FO,platca DPH?
ekopo
02.12.08,07:34
Možem sa rozhodnúť neuplatniť si platby do SP, zdravot.poistovne ak VOZD, chcela by som takto znížiť stratu. ide o FO,platca DPH?
Zákon o dani z príjmu pozná pojem "danové výdavky možno uplatniť" a nie že sa musia uplatniť.