kvieta
26.11.08,10:11
Ahojte, mam takyto problem.

Majitelka ma dve firmy. Nakolko pracujem vo firme, ktora konci svoju cinnost, dostala som z tejto firmy vypoved dohodou a zaroven novu zmluvu do druhej firmy. Avsak, v tejto zmluve je uvedena skusobna doba 3 mesiace, pp na dobu neurcitu.
Mam mensie obavy, ze takto sa ma moze zbavit zamestnavatel bez naroku na odstupne.

Tak sa pytam, je skusobna doba povinna?

Dakujem
ivti
26.11.08,09:18
Nie je.
Chobot
26.11.08,09:28
Ahojte, mam takyto problem.

Majitelka ma dve firmy. Nakolko pracujem vo firme, ktora konci svoju cinnost, dostala som z tejto firmy vypoved dohodou a zaroven novu zmluvu do druhej firmy. Avsak, v tejto zmluve je uvedena skusobna doba 3 mesiace, pp na dobu neurcitu.
Mam mensie obavy, ze takto sa ma moze zbavit zamestnavatel bez naroku na odstupne.

Tak sa pytam, je skusobna doba povinna?

Dakujem

Skúšobná doba nikdy nie je povinná - je to dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Chcela si sa asi spýtať, či má zamestnávateľ právo určiť skúšobnú dobu v tomto prípade, nie?

Odpoveď je, že môže. Ide totiž o nový pracovný pomer, ako keby si nastúpila niekde úplne inde, kde sa dohadujú nové pracovné podmienky.

Ale zo starého PP by si mala mať nárok na odstupné, pretože PP sa končí z dôvodu rušenia prevádzky (aelbo organizačných zmien), kde nárok na odstupné je zo zákona. Ale ak si už podpísala dohodu bez uvedenia dôvodu, tak si sa dobrovoľne vzdala nároku na odstupné. Jedine v tom prípade by nebol nárok na odstupné, keby tá druhá firma bola právnym nástupcom prvej firmy.

A nepužívaj spojenie "výpoveď dohodou" - je to buď výpoveď alebo dohoda. Výpoveď dohodou neexistuje. To je ako keby si napísala "privezú ma pešo".;)
kvieta
26.11.08,12:28
Ok, dakujem :)

Takze aj ked je skonceny pp dohodou je narok na odstupne? Teda, firma sa rusi.
Ako zistim, ci ide o pravneho nastupcu prvej firmy?
Infarkt
26.11.08,12:39
Ok, dakujem :)

Takze aj ked je skonceny pp dohodou je narok na odstupne? Teda, firma sa rusi.
Ako zistim, ci ide o pravneho nastupcu prvej firmy?

Ak je v dohode konkrétne uvedený dôvod skončenia PP v zmysle §63 Zákonníka práce, vtedy máš nárok na odstupné...

Ty nemáš čo a ako kde zisťovať, či a kto je právny nástupca...
Preberanie práv a povinností z pracovno-právnych vzťahov sa riadia §27 až 31 Zákonníka práce, kde sú stanovené určité povinnosti ako končiaceho zamestnávateľa, tak aj preberajúceho zamestnávateľa.

K skúšobnej dobe sa ti vyjadril už Chobot...doplním len toľko, že Zákonník práce upravuje len možnosť DOHODNÚŤ skúšobnú dobu na maximálne 3 mesiace...takže zamestnávateľ môže si dohodnúť so zamestnancom aj kratšiu, alebo žiadnu SD.

To, že si podpísala s pôvodnou firmou dohodu...s novou SD 3 mesiace...atď., je prakticky tvoja chyba...v budúcnosti sa skús poradiť pred...nie po... ;)
Infarkt
26.11.08,12:43
V tejto téme nájdeš konkrétnejšie info o preberaní zamestnancov, tak tam hoď očkom ;)

http://www.porada.sk/t95644-prevzatie-zamestnancov-inou-firmou.html#post879724