edena
26.11.08,11:42
Rada by som vedela ako to je keď živnostník si dá osobné auto
za 120 000 SK do obchodného majetku .Môže si uplatniť aj odpis aj náhrady za spotr. phm+ základnú náhradu?
Tweety
26.11.08,10:45
Rada by som vedela ako to je keď živnostník si dá osobné auto
za 120 000 SK do obchodného majetku .Môže si uplatniť aj odpis aj náhrady za spotr. phm+ základnú náhradu?
Ak je MV v majetku SZČO k 31.12. nárok na ročné odpisy vznikajú. O náhradách neúčtuje, účtuje o skutočnom nákupe PHM.
edena
26.11.08,10:56
vďaka
apsgroup
26.11.08,10:59
V tejto súvislosti ma napadla otázka na ktorú prave márne hladam odpoved.
Ked SZCO vlozi auto do podnikania, musi byt aj v techn.preukaze zapisané iCO?
Dakujem aspon za link kde to najdem. Nejako sa mi to nedari.
Janurka
26.11.08,17:52
Nie, nemusí.
Lámerová
16.02.09,14:39
ak má živnostník auto v obchodnom majetku, musí aj viesť knihu jázd, alebo si jednoducho dáva do nákladov PHM podľa bločkov
mperhacova
16.02.09,20:07
ak má živnostník auto v obchodnom majetku, musí aj viesť knihu jázd, alebo si jednoducho dáva do nákladov PHM podľa bločkov
mal by viesť knihu jázd aby mohol preukazať kde to auto používal
Lámerová
17.02.09,05:55
a ak má sídlo firmy v trvalom bydlisku ale prevádzku má v inom meste, tak si môže dať do nákladov, že dochádza do práce autom?
JM1968
18.02.09,19:15
pekný večer, prosím, teraz sa asi spýtam úplnú hlúposť, ale už som celá dopletená...keď si SZČO v JÚ uplatňuje náhrady za PHM +sadzbu zákl.náhrady,musí ich mať aj vyplatené, alebo je to nepeňažná operácia? ďakujem
JM1968
26.02.09,07:53
pekný večer, prosím, teraz sa asi spýtam úplnú hlúposť, ale už som celá dopletená...keď si SZČO v JÚ uplatňuje náhrady za PHM +sadzbu zákl.náhrady,musí ich mať aj vyplatené, alebo je to nepeňažná operácia? ďakujem
ešte raz zdravím, prosím neviete mi poradiť? Totiž, ak ich musí mať aj vyplatené musím robiť nejaký vklad podnikateľa, lebo takú hotovosť nemá:rolleyes:
Ďakujem
ZuzanaP
26.02.09,09:55
SZČO kúpil auto zo zahraničia ešte minulý rok (2008), zaradil ho do obchodného majetku, ale nenahlásil ho na DÚ. Zrejme mu nemôžem uplatniť odpis za rok 2008 do výdavkov?
Lotarka
26.02.09,14:39
Ak tým nenahlásil na DÚ, myslíte, že ho neprihlásil na daň z motorových vozidiel, tak ten odpis si môže uplatniť, ak to auto zaradil do podnikania a využíval ho, teda používal na dosiahnutie príjmov.
Pri uplanení výdavkov nie je podmienka zaplatenia alebo zaevidovania na DzMV, ale pokuta tam za to neprihlásienie hrozí.
tuta
26.02.09,14:53
Presne ako píše Lotarka. Uplatnenie odpisu a ostatných nákladov nemá nič spoločné so s nahlásením daňovému úradu a platbou DzMV.
Tweety
26.02.09,14:54
SZČO kúpil auto zo zahraničia ešte minulý rok (2008), zaradil ho do obchodného majetku, ale nenahlásil ho na DÚ. Zrejme mu nemôžem uplatniť odpis za rok 2008 do výdavkov?
Ak ho používal na podnikanie, môžeš. Nemá to nič spoločné s tým, že ho nenahlásil k dani z MV, za nesplnenie oznamovacej povinnosti a za nezaplatenie dane budú sankcie, ale to je o inom.
juskam
01.03.09,13:30
Ak SZČO kúpila auto v 4/O8 (zaplatená aj zakonná poistka a havarijná poistka) a v 7/08 ho začala používať na podnikanie aj náhlasila na DU na daň z motorových vozidiel od 1.7.2OO8. Môže si dať celú zákonnú a havarijnú poistku do daňových výdavkov alebo to treba rozdeliť a do výdavkov daňových môže isť až časť poistiek od júla.