iriska
24.05.05,18:21
Rada by som sa opýtala, ako môžem niečo darovať nejakej organizácii - či sa to dá odpočítať z daň. základu alebo z čoho.
Takže keď chcem darovať 1. tovar, predmety, atď. 2. peniaze
1a. ako obyčajný zamestnanec 2a. ako živnostník, firma a pod.

Ďakujem - ak budete mať čas sa mnou zaoberať.
lenkak
24.05.05,16:26
Dary

Darovacia zmluva je predmetom úpravy § 628 až § 630. Občianskeho zákonníka. Darovacou zmluvou darca prenecháva alebo sľubuje bezplatne prenechať obdarovanému určitý majetkový prospech bez toho, že by mal na to právnu povinnosť, a obdarovaný tento dar alebo sľub prijíma.

Základnými pojmovými znakmi darovacej zmluvy sú predmet daru, bezplatnosť a dobrovoľnosť.

Predmetom darovania môže byť všetko, čo môže byť predmetom občianskoprávnych vzťahov. To znamená, že predmetom darovania môžu byť peniaze, hnuteľné veci, nehnuteľné veci, spoluvlastnícke podiely k hnuteľným alebo nehnuteľným veciam, byty a nebytové priestory, a pokiaľ to ich povaha pripúšťa aj práva alebo iné majetkové hodnoty.

Bezplatnosť znamená, že obdarovaný sa nezaväzuje poskytnúť nijakú protihodnotu daru vyjadriteľnú v peniazoch. Z tohto titulu nemožno za darovanie považovať darovanie s príkazom, aby obdarovaný vykonal alebo nevykonal niečo, čo by malo pre darcu akýkoľvek majetkový prospech.

Dobrovoľnosť pri darovaní spočíva v tom, že sa predmet daru poskytuje bez toho, aby takéto konanie bolo právnou povinnosťou darcu.

Darovacia zmluva môže vzniknúť v princípe dvoma spôsobmi:

1. prejavom vôle darcu a obdarovaného spojeným so skutočným odovzdaním a prevzatím predmetu darovania,

2. písomným sľubom darcu poskytnúť istý majetkový prospech obdarovanému.

Písomná forma darovacej zmluvy je nevyhnutnou podmienkou aj pri darovaní nehnuteľnosti. Podľa § 628 ods. 3 Občianskeho zákonníka je taká darovacia zmluva, ktorá viaže čas darovania na okamih smrti darcu neplatná.

Občiansky zákonník umožňuje dva osobitné prípady zániku vzťahu vzniknutého na základe darovacej zmluvy. Ide o:

- jednostranný prejav vôle obdarovaného vrátiť predmet daru z titulu vád, na ktoré nebol darcom upozornený (§ 629 Občianskeho zákonníka),

- jednostranný právny úkon darcu, ktorým sa domáha vrátenia daru, a to v prípade, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom rodiny darcu tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy (§ 630 Občianskeho zákonníka).




Súvisiace predpisy:


§ 628 až § 630 Občianskeho zákonníka
Vo všeobecnosti platí, že daňový výdavok (náklad) je možné zahrnúť do daňových výdavkov len za podmienok stanovených v zákone o dani z príjmov. Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom výdavok /náklad/ daňovníkom preukázateľne vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 zákona o dani z príjmov, ak spomínaný zákon neustanovuje inak.

Treba poznamenať, že zákon o dani z príjmov účinný od 1.1.2004 už neumožňuje uplatniť si hodnotu poskytnutého daru do daňových výdavkov ani formou odpočítateľnej položky za predpokladu splnenia presne definovaných podmienok, ako tomu bolo v zmysle právnej úpravy platnej do 31.12.2003 (viď § 12 ods. 10 – 12 a § 20 ods. 7 – 11 zákona č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v z.n.p.).

Príklad č.1

Poskytovanie peňažných i nepeňažných darov organizáciám tzv. neziskového sektora sa nazýva častokrát aj sponzoringom. Reklama a propagácia – sponzoring

V zmysle ustanovenia § 21 ods. 2 písm. f zákona o dani z príjmov platí, že ani zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení darovaním nie je uznaným daňovým výdavkom. Vyradenie majetku darovaním

V súvislosti s darovaním je potrebné pripomenúť aj ustanovenie § 21 ods.1 písm. h) zákona o dani z príjmov, podľa ktorého výdavky na také propagačné predmety, ktoré sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa (daňovníka) v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet možno daňovo efektívne uplatniť v plnej výške. Propagačné predmety
ondrejvla
24.05.05,16:57
Lenka, odkiaľ to celé ťaháš? - Vzory zmlúv? Alebo vari to všetko nevypisuješ?
lenkak
24.05.05,17:26
Vlasti: už som Ti to spomínala: Poradca podnikateľa na CD.
ondrejvla
24.05.05,18:21
Vlasti: už som Ti to spomínala: Poradca podnikateľa na CD.To som chcela vedieť- Ja mám od Poradcu Vzory zmlúv a právnych podaní, takže okrem zmlúv ťaháš aj zákony?
lenkak
24.05.05,18:24
Mám ešte zvlášť jedno CD, ale nie všetko z tadiaľ ťahám, väčšinou iba keď je zákon s pripomienkami.
ondrejvla
24.05.05,18:25
Lenka, ďakujem!
lenkak
24.05.05,18:25
A iba keď som doma a mám dlhšiu chvíľu, ináč si musím poradiť s vlastným rozumom.