marekpm
26.11.08,14:15
Dobry den,
pracujem v obcianskom zdruzeni, ktore vykonava aj podnikatelsku cinnost, na zaklade vynosov sme sa museli registrovat ako platca dph. Od 1.12.08 uz musime zacat pracovat s dph-ckom a neviem ako to je so zmluvami, ktore boli uzatvorene skor, a kde je dohodnuta suma bez dph, a ci to musime zmluvnemu partnerovi oznamovat ze sa zmenili tieto skutocnosti. Ako teraz postupovat nam dali zalohu este ked sme neboli platca dph, a teraz sa bude robit vyuctovacia fa s dph.

dakujem za poradu
R-Vráce
27.11.08,10:17
Mali by ste oznámiť obchodným partnerom, že od 1.12.2008 ste plátcami DPH a dodatkom k zmluvám upraviť obchodné podmienky.
rickman
28.11.08,13:59
Rád by som sa pripojil k tejto téme, keďže má súvis s témou.

Ako neplatcovi DPH mi vznikli tieto uctovne pripady:

1. Nakup tovaru z Nemecka, prijata FA bola bez DPH. Ja som pri predaji vystavil FA taktiez bez DPH. Vzniká mi nejaká povinnosť vo vzťahu k DPH?

2. Nakup sluzby z Irska (Google AdWords), prijata FA bola bez DPH. Cela suma isla na 518. Vzniká mi nejaká povinnosť vo vzťahu k DPH?

3. Nakup sluzby z USA (preposlanie balika), prijata FA bez DPH. Cela suma isla na 518. Vzniká mi nejaká povinnosť vo vzťahu k DPH?

Ako sa moj vztah k DPH bude menit v tycho pripadoch, ked sa stanem platcom DPH?

Ďakujem :).
rickman
29.11.08,10:19
Posúvam..
Vladimír Ozimý
01.12.08,07:54
Rád by som sa pripojil k tejto téme, keďže má súvis s témou.

Ako neplatcovi DPH mi vznikli tieto uctovne pripady:

1. Nakup tovaru z Nemecka, prijata FA bola bez DPH. Ja som pri predaji vystavil FA taktiez bez DPH. Vzniká mi nejaká povinnosť vo vzťahu k DPH?
Ste neplatiteľ t.j. nejde o nadobudnutie toavaru z EU podľa § 11. Z pohľadu DPH nerobíte nič. treba však sledovať hodnotu 420000 sk, kedy vám vznikne povinnosť registrovať. ak budete platiteľom potom ak nakúpite tovar od platiteľa DPH, vznikne vám povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru podľa § 69 ods. 6 a následne si môžte nárokovať DPH podľa § 49.

2. Nakup sluzby z Irska (Google AdWords), prijata FA bola bez DPH. Cela suma isla na 518. Vzniká mi nejaká povinnosť vo vzťahu k DPH?
Internetová služba. Vy ako zdaniteľná osoba ste povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3 a podať daňové priznanie podľa § 78 zákona o DPH (daňové priznanie podávate do 25 dní nasledujúceho mesiaca) napriek tomu že ste neplatiteľ v tuzemsku. Odvediete daň ale nevznikne vám nárok na odpočítanie. Ak sa stanete platiteľom mení sa len to že službu zdaníte za zdaňovacie obdobie, t.j. buď kvartál alebo mesiac a vznikne vám nárok na odpočítanie DPH, ak nedodávate služby oslobodené od DPH.

3. Nakup sluzby z USA (preposlanie balika), prijata FA bez DPH. Cela suma isla na 518. Vzniká mi nejaká povinnosť vo vzťahu k DPH? Nie, prepravné služby sú predmetom dane tam kde sa vykonávajú a pri dovoze sú súčasťou ceny tovaru v JCD. Takže nevzniká predmet dane ak je preprava v USA a ak je s USA do SR potom má byť súčasťou ceny pri dovoze. Rovnako postupuje aj platiteľ DPH

Ako sa moj vztah k DPH bude menit v tycho pripadoch, ked sa stanem platcom DPH?

Ďakujem :).

...............................................
rickman
01.12.08,15:41
Ďakujem.

Pri bode 3. nejde o prepravu ale o preposlanie (samotny ukon). Na zakladnu orientaciu to hadam bude stacit.