emula1
26.11.08,13:57
ahojte,

mam taky dotaz. ako je to v JU s knihou jazd, treba tiez sledovat zostatok v nadrzi na konci roka ako v PU? Tam zostatok ide do nakladov bud.obd.. Ale co v JU? Treba zostatok nejak zvlast zauctovat?
Miriam.x
26.11.08,13:45
Auto máš zaradené v majetku firmy alebo nie?
Skús trochu pohľadať už sa tu o tom popísalo dosť.
napr.: http://www.porada.sk/search.php?searchid=6848031
emula1
26.11.08,17:26
ano auto mam v majetku, robim normalne knihu jazd - jazdy podla blockov atd. len nikdy som na konci roka nezohladnovala stav nadrze, ale teraz som zacala robit knihu jazd aj v PU a tak ma napadlo, ci netreba aj v JU zohladnovat stav nadrze na konci roka.
pozerala som na porade okolo toho veci, ale zatial som nasla len co sa tyka PU
Johanka
26.11.08,17:37
§19 ods.2 písm. l /Zákona o dani z príjmov

... je v časti "spoločné ustanovenia", takže platí rovnako pre FO aj PO :).
emula1
26.11.08,18:07
precitala som si dany paragraf, z toho by som to teoreticky pochopila. len neviem ako by som to zauctovala.
Povedzme ze suma PHM je 1000,-Sk, z toho 600,-Sk sa podla jazd minulo v tomto roku - to zauctujem ako VOZD a co ten zostatok 400,-Sk co akoze zostalo v nadrzi. Tento rok ako VNZD a bud. rok ako VOZD?
Len mi to stale nejde do hlavy, ved v JU sa beru do uvahy prijmy a vydaje daneho obdobia, kedy k nim skutocne doslo a nie su tam ziadne naklady bud.obdobi ku ktorym patria a pod. Teda aspon ja to mam tak zafixovane.
veronikasad
26.11.08,18:10
precitala som si dany paragraf, z toho by som to teoreticky pochopila. len neviem ako by som to zauctovala.
Povedzme ze suma PHM je 1000,-Sk, z toho 600,-Sk sa podla jazd minulo v tomto roku - to zauctujem ako VOZD a co ten zostatok 400,-Sk co akoze zostalo v nadrzi. Tento rok ako VNZD a bud. rok ako VOZD?
Len mi to stale nejde do hlavy, ved v JU sa beru do uvahy prijmy a vydaje daneho obdobia, kedy k nim skutocne doslo a nie su tam ziadne naklady bud.obdobi ku ktorym patria a pod. Teda aspon ja to mam tak zafixovane.
Účtuješ to cez interný doklad tak ako píšeš. JU nepozná náklady budúcich období, v peň.denníku účtuješ pohyb peňazí a tým je nákup PHM.
Johanka
26.11.08,18:19
precitala som si dany paragraf, z toho by som to teoreticky pochopila. len neviem ako by som to zauctovala.
Povedzme ze suma PHM je 1000,-Sk, z toho 600,-Sk sa podla jazd minulo v tomto roku - to zauctujem ako VOZD a co ten zostatok 400,-Sk co akoze zostalo v nadrzi. Tento rok ako VNZD a bud. rok ako VOZD?
Len mi to stale nejde do hlavy, ved v JU sa beru do uvahy prijmy a vydaje daneho obdobia, kedy k nim skutocne doslo a nie su tam ziadne naklady bud.obdobi ku ktorym patria a pod. Teda aspon ja to mam tak zafixovane.
Postupy účtovania JÚ
§8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
...
emula1
27.11.08,10:23
Postupy účtovania JÚ
§8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
...
dakujem, to je teoreticky vyklad, to chapem, len stale neviem ako to mam prakticky zauctovat
emula1
27.11.08,13:35
mozete mi prosim poradit?
emula1
01.12.08,12:02
robi tu niekto v JU zostatok v nadrzi na konci roka cez uzavierkove operacie?
evinka33
25.08.09,20:55
SZČO - neplatca DPH má auto zaradené v podnikaní už 2 roky, ale až doteraz si vôbec neodkladal bločky z nákupu PHM (myslel si, že mu stačí výpis z účtu). Od tohto mesiaca si už bločky z ERP odkladá a ja mám dilemu (som začiatočníčka): ako mám účtovať spotrebu PHM?
Doteraz (bez bločkov - len podľa výpisu) som zaúčtovala tieto nákupy ako osobnú spotrebu.
Má si teraz začať viesť knihu jázd? (nevadí že si ju od januára až doteraz neviedol? ) - a potom môžem dať celú sumu z bločkov do réžie ?
Alebo by bolo výhodnejšie uplatniť pri ňom 80% paušál ? (ak som dobre pochopila pri tomto spôsobe musí vedieť stav na tachometri k 1.januáru a ku každej ceste si vypísať cesťák. Mohol by si pri takomto uplatnení výdavkov urobiť cesťáky aj spätne za január až august aj keď nemá doklady o nákupe PHM?? - myslím si, že asi nie, ale neviem, aké má tento spôsob uplatňovania vlastne výhody a čo by bolo v jeho prípade lepšie, preto vás veľmi pekne prosím o radu.
betka111
26.08.09,10:12
Zostatok PH v nádrži koncom roka v JÚ dávam do DP "B" VI.oddiel r. 40 - položky zvyšujúce ZD. Pozri § 17 ods.2/a ZDP.
beatam
26.08.09,12:06
Zostatok PH v nádrži koncom roka v JÚ dávam do DP "B" VI.oddiel r. 40 - položky zvyšujúce ZD. Pozri § 17 ods.2/a ZDP.
Pozri:
http://www.porada.sk/t104283-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html
betka111
26.08.09,19:42
Ano, máš pravdu, v poučení k DP to nie je uvedené. V zákone ale je:
§ 17
(2) Výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami podľa odseku 1 pri zisťovaní základu dane sa

a) zvýši o sumy, ktoré nemožno podľa tohto zákona zahrnúť do daňových výdavkov alebo ktoré boli do daňových výdavkov zahrnuté v nesprávnej výške.
beatam
27.08.09,07:40
SZČO - neplatca DPH má auto zaradené v podnikaní už 2 roky, ale až doteraz si vôbec neodkladal bločky z nákupu PHM (myslel si, že mu stačí výpis z účtu). Od tohto mesiaca si už bločky z ERP odkladá a ja mám dilemu (som začiatočníčka): ako mám účtovať spotrebu PHM?
Doteraz (bez bločkov - len podľa výpisu) som zaúčtovala tieto nákupy ako osobnú spotrebu.
Má si teraz začať viesť knihu jázd? (nevadí že si ju od januára až doteraz neviedol? ) - a potom môžem dať celú sumu z bločkov do réžie ?
Alebo by bolo výhodnejšie uplatniť pri ňom 80% paušál ? (ak som dobre pochopila pri tomto spôsobe musí vedieť stav na tachometri k 1.januáru a ku každej ceste si vypísať cesťák. Mohol by si pri takomto uplatnení výdavkov urobiť cesťáky aj spätne za január až august aj keď nemá doklady o nákupe PHM?? - myslím si, že asi nie, ale neviem, aké má tento spôsob uplatňovania vlastne výhody a čo by bolo v jeho prípade lepšie, preto vás veľmi pekne prosím o radu.
Klikni:http://www.porada.sk/t109389-80-pausal-spotreby-phm.html
evinka33
28.08.09,06:36
Ďakujem za odpoveď, tú tému som si prečítala, ale pre ujasnenie - do výdavkov môžem teda zaúčtovať 80% z nákupu PHL čiže v tomto prípade len z bločkov od augusta do decembra a keďže nemusí viesť knihu jázd, má si robiť ku každej jazde cesťáky? Aj ku súkromným jazdám (ktoré sa príležitostne vyskytnú) ? Alebo si stačí len zaevidovať stav tachometra a nemusí sa viesť žiadna evidenica?
Posím, prepáčte ak sa svojou oátzkou opakujem, ale nemám v tom jasno, ten spôsob -paušál 80% - sa mi zdá pre neplatcu DPH jednoduchší len neviem čo a ako mám evidovať resp. ako postupovať .
Ďakujem.