detektív
26.11.08,16:10
Prosim o pomoc pri vypocte odstupného.Pracovny pomer konci dohodou 30.11.2008.

Priemerka za posledny kvartal je 227,758/hod.

21,74x8x227,758x2 mesiace a vysledná suma sa iba zdaní-19%

A zamestnavatel musi platit nejake odvody za zamestnanca ktorému sa vyplatí odstupne?


ďakujem.
Tweety
26.11.08,15:52
Prosim o pomoc pri vypocte odstupného.Pracovny pomer konci dohodou 30.11.2008.

Priemerka za posledny kvartal je 227,758/hod.

21,74x8x227,758x2 mesiace a vysledná suma sa iba zdaní-19%

A zamestnavatel musi platit nejake odvody za zamestnanca ktorému sa vyplatí odstupne?


ďakujem.
Je to dohoda z organizačných dôvodov? Ak áno, odstupné patrí, inak nie. Odstupné nevstupuje do VZ na odvody.
Monika Kováčová
26.11.08,16:25
pomoc pri výpočte odstupného: tabuľka tu: http://www.porada.sk/459624-post8.html
detektív
27.11.08,05:45
Dakujem vsetkym za pomoc.Ste super.
Dana7
18.02.09,05:00
Ďakujem za tabuľku veľmi mi pomohla, ale chcem sa opýtať, ak bola daná výpoveď z org. dôvodov v novembri a odstupné bolo vyplatené až v januári po uplynutí výpovednej doby, ktorá priemerka sa berie do úvahy. Tá platná v januári, keď sa vypláca odstupné, alebo platná v novembri, keď bola daná výpoveď. Pretože som sa stretla s dvojakými názormi a nie som si istá, či manželovi vypočítali odstupné správne. Má sa na mysli priemerka ako na dovolenku za posledný kvartál a priemerný mesiac pri 8-hodinovom pracovnom dni je 21,74 dní. Aspoň ja som to takto rátala.

Ďakujem



pomoc pri výpočte odstupného: tabuľka tu: http://www.porada.sk/459624-post8.html
katka50
18.02.09,06:39
Ďakujem za tabuľku veľmi mi pomohla, ale chcem sa opýtať, ak bola daná výpoveď z org. dôvodov v novembri a odstupné bolo vyplatené až v januári po uplynutí výpovednej doby, ktorá priemerka sa berie do úvahy. Tá platná v januári, keď sa vypláca odstupné, alebo platná v novembri, keď bola daná výpoveď. Pretože som sa stretla s dvojakými názormi a nie som si istá, či manželovi vypočítali odstupné správne. Má sa na mysli priemerka ako na dovolenku za posledný kvartál a priemerný mesiac pri 8-hodinovom pracovnom dni je 21,74 dní. Aspoň ja som to takto rátala. Správne.
Ďakujem
Keďže odstupné vyplácaš v 01/2009 platí priemer zo IV.Q/08 platný na I.Q/09.
lubmar
19.02.09,06:47
Dobry den

chcel by som sa spytat

ak zamestnanec bol zamestnany od 1.4.2004 a dostal vypoved z dovodu nadbytocnosti, cize ma narok na odstupne. Tu vypoved dostal k 17.2.2009, cize s 2 mesacnou vypovednou lehotou bude zamestnany do 30.4.2009.

V zakone sa pise:

"Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

V pripade ze tych 5 rokov nastane vo vypovednej lehote cize po 1.4.2009, plati sa odstupne vo vyske trojnasobku jeho priemerneho zarobku?
Tweety
19.02.09,07:09
Dobry den

chcel by som sa spytat

ak zamestnanec bol zamestnany od 1.4.2004 a dostal vypoved z dovodu nadbytocnosti, cize ma narok na odstupne. Tu vypoved dostal k 17.2.2009, cize s 2 mesacnou vypovednou lehotou bude zamestnany do 30.4.2009.

V zakone sa pise:

"Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

V pripade ze tych 5 rokov nastane vo vypovednej lehote cize po 1.4.2009, plati sa odstupne vo vyske trojnasobku jeho priemerneho zarobku?


Tento zamestnanec bude mať nárok len na 2 mesačné odstupné, pretože ku dňu výpovede t.j. 17.2. neodpracoval aspoň 5 rokov. Ospravedlňujem sa za chybu, takže ešte raz: vznikne mu nárok na 3mesačné odstupné.
§ 76 ZP
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
lubmar
19.02.09,07:26
To znamena ze trvanie pracovneho pomeru nie je od nastupu do prace az po posledny odpracovany den?
Tweety
19.02.09,07:49
To znamena ze trvanie pracovneho pomeru nie je od nastupu do prace az po posledny odpracovany den?
Áno, je.
Chobot
19.02.09,07:59
Dobry den

chcel by som sa spytat

ak zamestnanec bol zamestnany od 1.4.2004 a dostal vypoved z dovodu nadbytocnosti, cize ma narok na odstupne. Tu vypoved dostal k 17.2.2009, cize s 2 mesacnou vypovednou lehotou bude zamestnany do 30.4.2009.

V zakone sa pise:

"Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

V pripade ze tych 5 rokov nastane vo vypovednej lehote cize po 1.4.2009, plati sa odstupne vo vyske trojnasobku jeho priemerneho zarobku?



Tento zamestnanec bude mať nárok len na 2 mesačné odstupné, pretože ku dňu výpovede t.j. 17.2. neodpracoval aspoň 5 rokov.

Tweety, je to presne naopak. Už sme to tu rozoberali, že v takomto prípade má 2 mesačnú VD ale nárok je na 3 mesačné odstupné. Písal som o tom a zdôvodnil tu:

http://www.porada.sk/t96124-narok-na-3mesacne-odstupne.html

aj tu

http://www.porada.sk/t88515-rodicovska-odpracovane-roky.html

a aj tu:

http://www.porada.sk/931386-post34.html.
Tweety
19.02.09,08:07
Tweety, je to presne naopak. Už sme to tu rozoberali, že v takomto prípade má 2 mesačnú VD ale nárok je na 3 mesačné odstupné. Písal som o tom a zdôvodnil tu:

http://www.porada.sk/t96124-narok-na-3mesacne-odstupne.html

aj tu

http://www.porada.sk/t88515-rodicovska-odpracovane-roky.html

a aj tu:

http://www.porada.sk/931386-post34.html.Máš pravdu, už som to v príspevku opravila. :)
lubmar
26.02.09,09:05
Dobry den,

chcel by som sa spytat, ci mi neviete poradit, ake su naklady pre zamestnavatela pri vyplateni odstupneho, cize kolko zaplati zamestnavatel pri vyplateny odstupneho (naklady = sume co dostane zamestnanec)?

Takisto by som chcel vediet ak zamestnanec dostal vypoved ku dnu 24.2.2009 cize vypovedna lehota zacina 1.3.2009 a konci k 31.5.2009, ktory kvartal sa berie ako smerodatny na vypocet odstupneho. Je to posledny kvartal kedy trva pracovny pomer cize mesiace marec,april,maj alebo januar, februar, marec. Alebo sa berie posledny kvartal k vzhladom k datumu kedy dostal zamestnanec vypoved.

Dakujem
Tweety
26.02.09,09:08
Dobry den,

chcel by som sa spytat, ci mi neviete poradit, ake su naklady pre zamestnavatela pri vyplateni odstupneho, cize kolko zaplati zamestnavatel pri vyplateny odstupneho (naklady = sume co dostane zamestnanec)?

Takisto by som chcel vediet ak zamestnanec dostal vypoved ku dnu 24.2.2009 cize vypovedna lehota zacina 1.3.2009 a konci k 31.5.2009, ktory kvartal sa berie ako smerodatny na vypocet odstupneho. Je to posledny kvartal kedy trva pracovny pomer cize mesiace marec,april,maj alebo januar, februar, marec. Alebo sa berie posledny kvartal k vzhladom k datumu kedy dostal zamestnanec vypoved.

Dakujem
Náklady sú len vo výške odstupného. Odstupné podlieha len zdaneniu, odvodom nie. Na výpočet odstupného použiješ priemerku z prvého kvartálu.
Adula
03.03.09,07:17
Keď mám za posledný kvartál priemer z minimálnej mzdy, tak musím použiť ten, alebo sa musí použiť priemer z terajšieho minima, kedže sa zvýšilo? Na odstupné.
mzdarka renca
03.03.09,07:31
Keď mám za posledný kvartál priemer z minimálnej mzdy, tak musím použiť ten, alebo sa musí použiť priemer z terajšieho minima, kedže sa zvýšilo? Na odstupné.

použiješ priemer vypočítaný z posledného štvrťroku
Adula
03.03.09,08:21
diki-moc.
rennka
04.03.09,13:29
Zamestnanec ma dostat k 1.4. vypoved z org. dovodov. Bude mat 2 mes. vyp. dobu + 2 mes. odstupne. Mozem mu pocitat odstupne (ktore dostane v majovej mzde)z priemeru za prvy 1/4 rok, ak v tom stvrtroku bol 6 tyzdnov na PN? To odstupne by mu potom vyslo ovela mensie, tak neviem ci sa nema pocitat z nejakeho ineho priemeru. Dakujem
Tweety
04.03.09,13:35
Zamestnanec ma dostat k 1.4. vypoved z org. dovodov. Bude mat 2 mes. vyp. dobu + 2 mes. odstupne. Mozem mu pocitat odstupne (ktore dostane v majovej mzde)z priemeru za prvy 1/4 rok, ak v tom stvrtroku bol 6 tyzdnov na PN? To odstupne by mu potom vyslo ovela mensie, tak neviem ci sa nema pocitat z nejakeho ineho priemeru. Dakujem
PP skončí 31.5.09? Ak áno, priemerku budeš počítať zo mzdy za 1.Q.
rennka
04.03.09,13:59
PP konci 31.5. Viem tiez, ze priemerka by sa mala pocitat z 1.Q, ale neviem ci aj pri takej dlhej PN - (6 tyzdnov), lebo ako som uz pisala, to odstupne bude potom dost znizene.
Dakujem
ivka70
04.03.09,14:07
PP konci 31.5. Viem tiez, ze priemerka by sa mala pocitat z 1.Q, ale neviem ci aj pri takej dlhej PN - (6 tyzdnov), lebo ako som uz pisala, to odstupne bude potom dost znizene.
Dakujem
PN nema vplyv na priemernu mzdu, pretoze pocas PN nie je ani mzda ani odpracovane hodiny ....
mzdarka renca
04.03.09,14:43
PP konci 31.5. Viem tiez, ze priemerka by sa mala pocitat z 1.Q, ale neviem ci aj pri takej dlhej PN - (6 tyzdnov), lebo ako som uz pisala, to odstupne bude potom dost znizene.
Dakujem

priemerku počítaš:

mzda za odprac. 1-3/2009 : odpracované hodiny 1-3/2009
rennka
04.03.09,16:43
nemala som v tom celkom jasno, ale uz som to pochopila. Dakujem :)