emula1
26.11.08,20:06
ahojte,

chcem sa spytat ako uctujete platby kartou. Cez priebezne polozky? Podla postupov uctovania by to malo byt:
datum skutocnej platby /potvrdenka, blok z registracky/ -vydaj do priebez.polozky
datum zuctovania platby /b.výpis/ - prijem do prieb.polozky a VOZD

Ale co s DPH? nastal mi totiz taky pripad, ze platba bola 30.9. a zuctovane v banke bolo az 2.10. podla postupov by VOZD a teda aj DPH malo byt tak az v 10-tom mesiaci, ale v skutocnosti bol vydaj v 9-tom mesiaci a malo by to patrit do DPH 9-teho mesiaca
mandula
26.11.08,19:41
ahojte,

chcem sa spytat ako uctujete platby kartou. Cez priebezne polozky? Podla postupov uctovania by to malo byt:
datum skutocnej platby /potvrdenka, blok z registracky/ -vydaj do priebez.polozky
datum zuctovania platby /b.výpis/ - prijem do prieb.polozky a VOZD

Ale co s DPH? nastal mi totiz taky pripad, ze platba bola 30.9. a zuctovane v banke bolo az 2.10. podla postupov by VOZD a teda aj DPH malo byt tak az v 10-tom mesiaci, ale v skutocnosti bol vydaj v 9-tom mesiaci a malo by to patrit do DPH 9-teho mesiaca

§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.

§ 4
Peňažný denník

6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu

To znamená:
ak 30.9. si kúpila napr. kancelársky papier v hodnote 119,- Sk s DPH a platba prebehla kartou, v peňažnom denníku budeš mať 30.9. priebežnú položku výdaj 119,- Sk a VOZD prevádzková réžia 100,- Sk a VNZD platba DPH 19,- Sk.
2.10. na základe bankového výpisu zaúčtuješ výdaj z účtu v banke v hodnote 119,- Sk a priebežnú položku príjem 119,- Sk.

Čiže aj VOZD aj DPH budeš mať v 9. mesiaci.
emula1
27.11.08,07:36
hm, ja som si druhu cast toho §12 zle vysvetlila. Len neviem aky mas ty softver, ja uctujem v oberone a tam mi tento uctovny pripad potom pride az na 4 zapisy v uct.denniku.1 zapis mi totiz ponuka tieto moznosti-musim si vybrat z:
1) bud pokl/banku/nepenaz.operaciu
2)predkontaciu: priebez.polozky/VOZD/VNZD

takze, potom mi to vychadza, ze by som to mala zauctovat nasledovne:
30.9.-nepenaz.op - vydaj do priebez.polozky 119,-
30.9.-nepenaz.op - VOZD 100,-, NOZD 19,-
2.10.-banka - VNZD - 119,-
2.10.-nepenaz.op. - prijem z prieb-polozky 119,-

mozem to tak urobit?
nie je tam tych nepenaz.op. nejak vela?
uctovala si takto aj minule roky? v postupoch platnych pre min.roky som taky § upravujuci platby kartou nenasla, tak neviem ci mam spatne opravit aj min.roky, nie je tam toho vela, platcami DPH sme az tento rok tak by to nemal byt problem zmenit to