Jozefka
26.11.08,21:14
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, zamestnávateľ nie je schopný zabezpečiť prácu pre zamestnancov na 100% fungovanie prevádzky. Je možné písomne dohodnúť so zamestnancami fungovanie prevádzky napr. na 80% a tým aj upraviť základné mzdy na 80% na vopred dohodnuté časové obdobie.
JankaO
26.11.08,20:21
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
Na začiatok

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
bsp1
26.11.08,20:36
Riešenie, ktoré navrhuješ je vlastne dodatkom k pracovnej zmluve upraveny úväzok - v tomto prípade 80%. V takom prípade k nemu prináleží aj uprava mzdy v pomernej výške. Rozdiel medzi prekážkami na strane zamestnávateľa a týmto spôsobom je v tom, že pri prekážkach zamestnanec nepracuje a dostáva mzdu vo výške podľa dôvodu prekážky. Pri úprave úväzku zamestnanec vykonáva prácu, ale na skrátený úväzok a dostáva mzdu zodpovedajúcu skrátenému úväzku.
Jozefka
28.11.08,15:21
Ďakujem, vysvetlil si mi to, čo mi veľmi nesedelo k tomuto § 142.
A teda moje riešenie na daný problém je dodatok k zmluve - upravený úväzok. Bolo by to možné takto zrealizovať. Chceli by sme sa totiž vyhnúť prepúšťaniu a toto sa mi zdá schodnejšia cesta.
robin1
28.11.08,15:57
A ako je to v tomto prípade s platením do soc.poisťovne? Je uvedené náhrada započítaná do VZ pre sociálne poistenie?
Jozefka
29.11.08,19:37
Ja si myslím, že áno a nevidím dôvod prečo nie.
slecna petra
01.12.08,13:32
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať práve k § 142 (4). Prevádzka sa u nás zatvára týždeň pred Vianocami, zamestnanci už nemajú dovolenky, zamestnávateľ to chce riešiť 60%tami... Dohoda neexistuje, len nám to bolo ústne oznámené..

Čo v prípade, že zástupcovia zamestnancov, resp. zamestnanci nesúhlasia s touto dohodou? Aké možnosti sú?

ďakujem vopred.
Chobot
01.12.08,13:59
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať práve k § 142 (4). Prevádzka sa u nás zatvára týždeň pred Vianocami, zamestnanci už nemajú dovolenky, zamestnávateľ to chce riešiť 60%tami... Dohoda neexistuje, len nám to bolo ústne oznámené..

Čo v prípade, že zástupcovia zamestnancov, resp. zamestnanci nesúhlasia s touto dohodou? Aké možnosti sú?

ďakujem vopred.

Zamestnávateľ musí vyplatiť náhradu mzdy priemerkou. Ak tak neurobí, zamestnanci sa môžu obrátiť na IP a domáhať sa svojich práv súdnou cestou.
lschmidtova
08.12.08,08:06
Dobrý deň, ako je to s dodržaním minimálnej mzdy pri 60 % mzde? Zamestnanci majú mzdu 13 000,- Sk, 60% z nej je iba 7 800,-Sk?
Musí sa táto suma zvýšiť na úroveň minimálnej mzdy?
Ďakujem
Chobot
08.12.08,08:14
Dobrý deň, ako je to s dodržaním minimálnej mzdy pri 60 % mzde? Zamestnanci majú mzdu 13 000,- Sk, 60% z nej je iba 7 800,-Sk?
Musí sa táto suma zvýšiť na úroveň minimálnej mzdy?
Ďakujem

Podľa môjho názoru nie. Minimálna mzda neznamená, že za každých okolností sa musí vyplatiť suma vo výške minimálnej mzdy - napr. ak je pracovný úväzok na kratší čas (napr. 4 hod.), tak nemožno očakávať, že zamestnanec za 4 hodinový úväzok dostane min. mzdu. Teda musí dostať minimálnu, ale alikvótnu ku krátenému úväzku.

Rovnako aj v tomto prípade sa kráti mzda o 40%, nikde nie je garantované, že akákoľvek krátená mzda musí byť minimálne vo výške minimálnej mzdy. Tu nejde o mzdu, ale o náhradu mzdy a náhrada mzdy nie je garantovaná miminálnou mzdou. Minimálna mzda musí byť pôvodná, nekrátená.

Teda mzda = 9000 (o 900 Sk vyššia ako minimálna), náhrada 60% = 5400 Sk - to je OK.
slavka1881
09.12.08,06:05
Dobrý deň chcem sa spýtať
môže zamestnanec "prikázať", že bude sa pracovať len napr. 4 dni v týždni každý zamestnanec?Dá sa to "prikázať" len niektorým zamestnancom?A ako je to s mzdou?Platí potom tých minimálne 60% zo mzdy resp. úmerne odpracovanej dobe.Prosím o radu ako sa to dá riešiť ak nechceme prepúšťať a vieme, že v Januári nebudeme mať pre ľudí toľko práce aby sme všetkých vyťažili.
Ďakujem veľmi pekne
slecna petra
09.12.08,09:02
Dobrý deň,

popis situácie:
51. kalendárny týždeň by mali byť zamestnanci doma na 60%. Podľa zákona je niečo takéto možné len v prípade, že sa zamestnávateľ dohodne so zástupcom zamestnancov (resp. s odbormi). Nakoľko my odbory ani zástupcu zamestnancov nemáme, dávali nám podpisovať akúsi dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom o tom, že zamestnanec súhlasí s 60%-ami. Máme cca 80 zamestnancov, všetci okrem piatich tú "dohodu" podpísali. Od toho 51. kalendárneho týždňa bude firma a prevádzka zatvorená. Odvolali sa na to, že nemáme zákazky. Keď sa vedúci dozvedel, že my piati to nechceme podpísať, konzultoval to s právnikom. Na základe toho vymenoval (bez akýchkoľvek volieb) jedného z výroby za zástupcu zamestnancov, ktorý to akože so zamestnávateľom konzultoval.

otázka:
-je možné, aby vedúci vyhlásil za zástupcu zamestnancov kohokoľvek bez akýchkoľvek volieb?
-vôbec neviem, ako mám postupovať. Neexistuje žiaden doklad, len ústna informácia o tom, že prevádzka bude zatvorená.
-mám vôbec právo takúto "dohodu" nepodpísať?
-na koho sa s týmto problémom môžem obrátiť?

Prosím a zároveň aj ďakujem za urýchlenú radu..
Chobot
09.12.08,09:14
Dobrý deň chcem sa spýtať
môže zamestnanec "prikázať", že bude sa pracovať len napr. 4 dni v týždni každý zamestnanec?Dá sa to "prikázať" len niektorým zamestnancom?A ako je to s mzdou?Platí potom tých minimálne 60% zo mzdy resp. úmerne odpracovanej dobe.

Mala si na mysli asi zamestnávateľa, nie?

Ak áno, tak zamestnávateľ to nemôže prikázať. Teda môže prikázať, že sa bude robiť len 4 hodiny denne, ale mzdu musí vyplatiť celú, nekrátenú. Tých 60% môže vyplatiť len v prípadoch, ktoré presne a vyslovene uvádza ZP v § 142.


Prosím o radu ako sa to dá riešiť ak nechceme prepúšťať a vieme, že v Januári nebudeme mať pre ľudí toľko práce aby sme všetkých vyťažili.
Ďakujem veľmi pekne

TO si musí zvážiť firma, aké opatrenia vykoná. Môže navrhnúť zamestnancom skrátený úväzok, ak s tým budú zamestnanci súhlasiť. Alebo zníženie platov.
Chobot
09.12.08,09:17
Dobrý deň,

popis situácie:
51. kalendárny týždeň by mali byť zamestnanci doma na 60%. Podľa zákona je niečo takéto možné len v prípade, že sa zamestnávateľ dohodne so zástupcom zamestnancov (resp. s odbormi). Nakoľko my odbory ani zástupcu zamestnancov nemáme, dávali nám podpisovať akúsi dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom o tom, že zamestnanec súhlasí s 60%-ami. Máme cca 80 zamestnancov, všetci okrem piatich tú "dohodu" podpísali. Od toho 51. kalendárneho týždňa bude firma a prevádzka zatvorená. Odvolali sa na to, že nemáme zákazky. Keď sa vedúci dozvedel, že my piati to nechceme podpísať, konzultoval to s právnikom. Na základe toho vymenoval (bez akýchkoľvek volieb) jedného z výroby za zástupcu zamestnancov, ktorý to akože so zamestnávateľom konzultoval.

otázka:
-je možné, aby vedúci vyhlásil za zástupcu zamestnancov kohokoľvek bez akýchkoľvek volieb?

Nie, zástupcu zamestnancov môžu určiť len zamestnanci na základe volieb. Ten, ktorého určil zamestnávateľ, nie je zástupca zamestnancov.



-vôbec neviem, ako mám postupovať. Neexistuje žiaden doklad, len ústna informácia o tom, že prevádzka bude zatvorená.

Nemusíš nič robiť, len sa domáhať svojich mzdových nárokov z pracovnej zmluvy.


-mám vôbec právo takúto "dohodu" nepodpísať?

Dohoda je dvojstranný právny akt - treba na to súhlas oboch strán. Ak jedna strane nesúhlasí, nie je to dohoda.


-na koho sa s týmto problémom môžem obrátiť?

Prosím a zároveň aj ďakujem za urýchlenú radu..

Na inšpektorát práce.
slecna petra
09.12.08,09:26
takže ani nemusím chodiť do práce v pondelok? (budú tu asi len účtovníčky) jupí :D
Kazu
09.12.08,09:39
takže ani nemusím chodiť do práce v pondelok? (budú tu asi len účtovníčky) jupí :D

A ty čo sa vytešuješ:--- však ty si nepodpísala, pre teba je pondelok pracovný deň. Byť tvojim šéfom, tak pre teba prácu nájdem:D:D:D
erzet
09.12.08,09:46
Dobrý deň,

popis situácie:
51. kalendárny týždeň by mali byť zamestnanci doma na 60%. Podľa zákona je niečo takéto možné len v prípade, že sa zamestnávateľ dohodne so zástupcom zamestnancov (resp. s odbormi). Nakoľko my odbory ani zástupcu zamestnancov nemáme, dávali nám podpisovať akúsi dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom o tom, že zamestnanec súhlasí s 60%-ami. Máme cca 80 zamestnancov, všetci okrem piatich tú "dohodu" podpísali. Od toho 51. kalendárneho týždňa bude firma a prevádzka zatvorená. Odvolali sa na to, že nemáme zákazky. Keď sa vedúci dozvedel, že my piati to nechceme podpísať, konzultoval to s právnikom. Na základe toho vymenoval (bez akýchkoľvek volieb) jedného z výroby za zástupcu zamestnancov, ktorý to akože so zamestnávateľom konzultoval.

otázka:
-je možné, aby vedúci vyhlásil za zástupcu zamestnancov kohokoľvek bez akýchkoľvek volieb?
-vôbec neviem, ako mám postupovať. Neexistuje žiaden doklad, len ústna informácia o tom, že prevádzka bude zatvorená.
-mám vôbec právo takúto "dohodu" nepodpísať?
-na koho sa s týmto problémom môžem obrátiť?

Prosím a zároveň aj ďakujem za urýchlenú radu..
To u nás sa má ísť do práce, pol roka za 60 %, ale ešte to nie je odbormi podpísané.
Jana Motyčková
09.12.08,11:04
Ak problém s nedostatkom práce je iba krátkodobý a prechodný, môže zamestnávatel nariadiť čerpanie dovolenky. Ale čerpanie dovolenky nemôže zdôvodniť nedostatkom práce.
Martin Mocko
09.12.08,12:02
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa



(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

1. Čo sa chápem pod pojmom "zástupca zamestnancov"? Musí ísť vždy o odbory? Alebo stačí vymenovať zástupcu zamestnancov a prerokovať vec s ním?
2. V prípade skrátenia úväzkov - je možné skrátiť úväzok iba tým, čo s tým súhlasia?
Infarkt
09.12.08,14:01
1. Čo sa chápem pod pojmom "zástupca zamestnancov"? Musí ísť vždy o odbory? Alebo stačí vymenovať zástupcu zamestnancov a prerokovať vec s ním?
2. V prípade skrátenia úväzkov - je možné skrátiť úväzok iba tým, čo s tým súhlasia?

Zástupcovia zamestnancov sú :

ODBORY - musí to byť občianske združenie podľa osobitného predpisu (Občiansky zákonník)

alebo

ZAMESTNANECKÁ RADA a ZAMESTNANECKÝ DOVERNÍK - toto rieši Zákonník práce.

Viď od §229 Zákonníka práce ;)

ÁNO, na skrátenie pôvodného úväzku je potrebný súhlas zamestnanca...
slecna petra
11.12.08,06:19
no, už to mám vyriešené.. pondelok idem do roboty, utorok na "péčko" stredu do roboty a štvrrtok piatok tiež pééčka... šikulka :)
912
11.12.08,06:36
To u nás sa má ísť do práce, pol roka za 60 %, ale ešte to nie je odbormi podpísané.

U nás je to už bohužiaľ realita teraz a budúci rok je zatiaľ stále otvorený :(
ekopo
11.12.08,06:49
no, už to mám vyriešené.. pondelok idem do roboty, utorok na "péčko" stredu do roboty a štvrrtok piatok tiež pééčka... šikulka :)


takže ani nemusím chodiť do práce v pondelok? (budú tu asi len účtovníčky) jupí


teba by som za zamestnanca nechcel mať, dôvody tu nebudem rozpisovať
slecna petra
11.12.08,07:41
v prípade, že sú mi moje práva odopierané, mám právo sa ich dožadovať. a na druhej strane, ak mám právo na určité výhody, mám právo toto právo využiť :) :) takže ja som zamestnanec vďačný, haha
Kazu
11.12.08,09:59
v prípade, že sú mi moje práva odopierané, mám právo sa ich dožadovať. a na druhej strane, ak mám právo na určité výhody, mám právo toto právo využiť :) :) takže ja som zamestnanec vďačný, haha

:---Ako vidím, vo svojich právach máš jasno:--- Firma by mala považovať za veľkú česť, že ťa môže evidovať ako svojho zamestnanca :D:D:D
Infarkt
12.12.08,06:54
v prípade, že sú mi moje práva odopierané, mám právo sa ich dožadovať. a na druhej strane, ak mám právo na určité výhody, mám právo toto právo využiť :) :) takže ja som zamestnanec vďačný, haha

Takže...keď si taká "vďačná zamestnankyňa" tak pred tým, než založíš novú tému na ten istý, alebo súvisiaci problém, tak hod očkami do Pravidiel a Etikety Porady, hm ? :eek:

mimotemy Jednoznačný súhlas s EKOPO...teba by som za zamestnanca nechcel ani ja mimotemy

mimotemy Hm...Slováci sú vďační zamestnanci, ktorí využívajú svoje práva - PP nie napr. na ošetrenie, ale na urobenie si plateného voľna v práci :D mimotemy
putzig
27.01.09,12:05
Ďakujem, vysvetlil si mi to, čo mi veľmi nesedelo k tomuto § 142.
A teda moje riešenie na daný problém je dodatok k zmluve - upravený úväzok. Bolo by to možné takto zrealizovať. Chceli by sme sa totiž vyhnúť prepúšťaniu a toto sa mi zdá schodnejšia cesta.

Máme obdobný problém. Z dôvodu hospodárskej krízy nemáme dostatok zákazok a tak sme museli pozastaviť prevádzku. Keďže sme nevedeli určiť ako dlho bude dané pozastavenie trvať museli sme všetkých zamestnancov výroby prepustiť. Dostali samozrejme riadne odstupné. Čo sa týka vedúcich zamestnancom, ostal nám jeden, ktorý zostáva naďalej zamestnaný v našej firme. Jeho úlohou bude dohliadnuť na prevádzku v čase nečinnosti ako aj administratívne poprípade účtovné práce (síce prevádzka stojí, ale účty platiť treba). So zamestnancom sme sa dohodli, že počas tejto doby bude poberať nižšiu mzdu ako bolo dohodnuté v pracovnej zmluve. Chceli by sme to riešiť tiež formou dodatku k pracovnej zmluve. Moja otázka znie: Ako má takýto dodatok vyzerať? Ak máte niekto, prosím pošlite vzor takéhoto dodatku, alebo aspoň odkaz, kde by som také niečo mohol nájsť.
Ďakujem
Jara
27.01.09,12:11
Stačí napísať dodatok číslo k PZ zo dňa a vymenovať ktoré body PZ sa menia a ako. Potom napísať účinnosť dodatku k PZ a obe strany ho podpíšu.
putzig
27.01.09,12:22
Ok, a čo, keď už bol uzatvorený v minulosti dodatok o zvýšení mzdy zamestnancovi? Má sa tento nový dodatok vzťahovať aj tak na pracovnu zmluvu zo dňa..., alebo aj na tento dodatok, resp. iba na tento dodatok?
Dík
Jara
27.01.09,12:27
Zrejme si do dodatku dala, že za opravuje PZ zo dňa a len ten bod kde bola stanovená mzda. Teraz napíč, že č. dodatku 2 k PZ tej istej. Veď PZ ostala zatiaľ len jedna, mení sa momentálne len zase mzda a napr. pracovná doba.
tigy
27.01.09,15:47
Dobrý deň, ako je to s dodržaním minimálnej mzdy pri 60 % mzde? Zamestnanci majú mzdu 13 000,- Sk, 60% z nej je iba 7 800,-Sk?
Musí sa táto suma zvýšiť na úroveň minimálnej mzdy?
Ďakujem

Tak toto by aj mňa zaujímalo a či je niekde možné nájsť, ako by asi takáto dohoda so zástupcami zamestnancov mala vyzerať? Myslím, že v tejto dobe je to maximálne aktuálne :mad:
Vďaka
tigy
28.01.09,03:57
Tak toto by aj mňa zaujímalo a či je niekde možné nájsť, ako by asi takáto dohoda so zástupcami zamestnancov mala vyzerať? Myslím, že v tejto dobe je to maximálne aktuálne :mad:
Vďaka

Sorry, nevsimla som si ze tema pokracuje na dalsich stranach ;)
Yano
28.01.09,08:38
Zamestnavatel chce so zamestnancami dodatkom k prac. zmluve skratit tyzdenny pracovny cas na 30 hodin. (Tiez kvoli hosp. krize). Pracovat by sme mali 4 dni v tyzdni, s tym, ze zamestnavatel neurcil presne, ktory den sa pracovat nebude. Teda podla potreby moze stanovit ako volny ktorykolvek den, zvycajne by to mal byt piatok. Ako budu v tomto pripade platene statne sviatky- dni pracovneho pokoja? Zamestnavatel tvrdi, ze ak statny sviatok pripadne na piatok, neprisluch nam nic.
Jana Motyčková
28.01.09,10:39
Zamestnávateľ by mal mať stanovený rozvrh pracovných zmien vopred. Potom ak podľa rozvrhu na piatok-sviatok nepripadne zmena, neprislúcha vám za ten sviatok nič. (Ako keby sviatok bol v nedeľu).
Chobot
28.01.09,11:20
Zamestnavatel chce so zamestnancami dodatkom k prac. zmluve skratit tyzdenny pracovny cas na 30 hodin. (Tiez kvoli hosp. krize). Pracovat by sme mali 4 dni v tyzdni, s tym, ze zamestnavatel neurcil presne, ktory den sa pracovat nebude. Teda podla potreby moze stanovit ako volny ktorykolvek den, zvycajne by to mal byt piatok. Ako budu v tomto pripade platene statne sviatky- dni pracovneho pokoja? Zamestnavatel tvrdi, ze ak statny sviatok pripadne na piatok, neprisluch nam nic.

Zamestnávateľ má pravdu. Pokiaľ sviatok pripadne na deň, kedy by si aj tak nepracoval, nemáš nárok na náhradu mzdy za tento deň. Vyplývy to z ustanovenia § 122 ods. 3 ZP:

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Konkrétne z prvej vety - náhrada mzdy by ti patrila vtedy, keby ten sviatok pripadol na obvyklý pracovný deň. Ten deň ale nebude tvojim obvyklým pracovným dňom, preto v zmysle tejto vety nemáš nárok na náhradu mzdy.
kika123
09.10.09,09:21
Prosím o radu:
Zamestnavateľ má prevádzkové problémy.
Chce to riešiť 60%tnou mzdou. Chcem sa opytať
môže ju vyplacať aj keď majú zamestnanci minimálnu
mzdu?
bv_alexandra
09.10.09,09:26
;):)skús zadať do vyhladávača je tu téma kde je to dopodrobna rozobraté. žial ju neviem tak narychlo nájsť.
už som ju našla:
http://www.porada.sk/t100228-dohoda-so-zamestnancami-na-60-a.html
Danila
09.10.09,09:45
smutko
29.01.10,17:15
máme podobny problém vstredu nam dali podpísať papier kde boli 3 mená zamestnancov akože su naši zástupcovia a v piatok nám oznámili že od 1.2, sme doma na 60% na 1 mesiac na oddelení nas robi 7 doma nechali 4 chceli sme aby nás po 2 týždňoch vymenil ale že nie tie 3 kolegyne budú mať dobre zarobené a neprídu ani o čast dovolenky je to v poriadku ?dakujem
smutko
29.01.10,17:17
máme podobny problém vstredu nam dali podpísať papier kde boli 3 mená zamestnancov akože su naši zástupcovia a v piatok nám oznámili že od 1.2, sme doma na 60% na 1 mesiac na oddelení nas robi 7 doma nechali 4 chceli sme aby nás po 2 týždňoch vymenil ale že nie tie 3 kolegyne budú mať dobre zarobené a neprídu ani o čast dovolenky je to v poriadku ?dakujem.
janber
16.02.10,07:36
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku všetkým zamestnancom z dôvodu údržby dodávateľa el. energie alebo musí zamestnancom vyplatiť náhradu mzdy za prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Ešte by ma zaujímalo, či je potrebné takúto prekážku niekde nahlásiť.

Ďakujem za odpoveď.
hena22
16.02.10,07:40
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, zamestnávateľ nie je schopný zabezpečiť prácu pre zamestnancov na 100% fungovanie prevádzky. Je možné písomne dohodnúť so zamestnancami fungovanie prevádzky napr. na 80% a tým aj upraviť základné mzdy na 80% na vopred dohodnuté časové obdobie.

Jednotlivo s každým pracovníkom dodatkom k pracovnej zmluve o skrátení týždenného pracovného času. Zamestnanec svoj súhlas so zmenou pracovnej zmluvy potvrdí svojim podpisom.

Pokiaľ je v zamestnávateľa odborová organizácia, môže sa dohodnúť 60%-ná náhrada mzdy v zmysle ZP.
hena22
16.02.10,07:41
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku všetkým zamestnancom z dôvodu údržby dodávateľa el. energie alebo musí zamestnancom vyplatiť náhradu mzdy za prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Ešte by ma zaujímalo, či je potrebné takúto prekážku niekde nahlásiť.

Ďakujem za odpoveď.

Podľa mňa môže.