Lydium
26.11.08,22:45
Ahojte,

chcem sa spýtať, či predčasný dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok v 12/2007 a k 30.11 končí svoj PP bude mať nárok na nemocenské ak by šiel na PN-ku ešte do 30.11 (čiže ešte počas trvania PP), viem že na neho sa ochranná lehota nevzťahuje. A či z pohľadu prepočítania dôchodku je preň ho dôležité aby mal ucelený rok tj. bolo by pre neho výhodné ísť na PN-ku (ak má narok) rep. doplatiť si ten jeden mesiac ako dobrovoľný (dá sa to ?).

Vďaka za odpoveď
Fairy
27.11.08,04:11
Počas PP má nárok na PN.
Lydium
27.11.08,06:39
Ano, dakujem za odpoved. To viem. Mne skôr ide o to, či PN-ka bude pokračovať aj po skončení PP.
Katy a R
25.01.09,11:15
Pripomeniem túto tému. Nie som si istá, či to platí takto.:confused:
Ak dôchodca (už poberajúci st dôchodok) ukončil PP 10.1. ... a ochorie koncom januára - tak sa na neho nevzťahuje ochranná lehota. Ale ak by DPN bol od 7.1. ... tak normálne dostane NM za 4 zostávajúce dni do konca PP a potom platí nemocenské SP ... aj keď by bol na PNke dlhšie?
§32
5) Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
Katy a R
26.01.09,07:14
Toto ustanovenie ... o ochrannej lehote platí aj v prípade DNP?
... a aj v prípade každého invalidného dôchodcu ... ID je aj pri zníženej schopnosti pracovať 40 - 70%
Je to tak, že pre akéhokoľvek dôchodcu neplatí ochranná doba. :confused:
Lucinka23
21.02.11,08:12
Prosím Vás poraďte mi. Zamestnanec dňa 4.4. dosiahne vek, že môže ísť do predčasného dôchodku. V januári mi doniesol výpoveď k tomuto dátumu t.j. k 4.4.2011. Keďže sme jeho posledný zamestnávateľ, tak by sme mu mali vyplatiť odchodné. Na základe akého dokladu mu máme vyplatiť odchodné? Myslím si, ak budem robiť v máji výplaty, tak ešte rozhodnutie o priznaní nebude mať. Mám pýtať od sociálnej poisťovne potvrdenie o podaní žiadosti?

A ešte jedna vec, možno to bude nelogická otázka ale nie som si istá: keď mi v januári doniesol výpoveď s tým, že je tam uvedené, že dáva výpoveď bez uvedenia dôvodu k 4.4.2011 s dvojmesačnou výpovednou dobou. Je to možné takto formulovať? Stretla som sa iba s tým, že výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dávali zamestnanci vždy k poslednému dňu v mesiaci. Ale na druhej strane je dodržaná dvojmesačná výpovedná lehota (február, marec).

Ďakujem za pomoc
ivka70
21.02.11,08:28
Prosím Vás poraďte mi. Zamestnanec dňa 4.4. dosiahne vek, že môže ísť do predčasného dôchodku. V januári mi doniesol výpoveď k tomuto dátumu t.j. k 4.4.2011. Keďže sme jeho posledný zamestnávateľ, tak by sme mu mali vyplatiť odchodné. Na základe akého dokladu mu máme vyplatiť odchodné? Myslím si, ak budem robiť v máji výplaty, tak ešte rozhodnutie o priznaní nebude mať. Mám pýtať od sociálnej poisťovne potvrdenie o podaní žiadosti?

Odchodne mu doplatite po ukonceni PP, ked prinesie rozhodnutie o priznani dochodku.



A ešte jedna vec, možno to bude nelogická otázka ale nie som si istá: keď mi v januári doniesol výpoveď s tým, že je tam uvedené, že dáva výpoveď bez uvedenia dôvodu k 4.4.2011 s dvojmesačnou výpovednou dobou. Je to možné takto formulovať? Stretla som sa iba s tým, že výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dávali zamestnanci vždy k poslednému dňu v mesiaci. Ale na druhej strane je dodržaná dvojmesačná výpovedná lehota (február, marec).

Ďakujem za pomoc

Nie je to mozne tak formulovat.
K 4.4. sa da ukoncit PP iba dohodou.
Inak vypoved dana v januari znamena vypovednu dobu od 1.2. do 31.3.
Ja by som mu urcite dala podpisat dohodu o ukonceni PP k 4.4.2011, aby to bolo po vsetkych strankach v poriadku (a vysvetlila mu, preco nie je mozne to spojit - vypoved a odchod ku konkretnemu datumu uprostred mesiaca).
Lucinka23
21.02.11,08:57
Ďakujem veľmi pekne za okamžitú reakciu.
econia
22.02.11,07:15
Predčasný dôchodca ukončuje k 28.2.2011 pracovný pomer. Pracuje na 8 hod. týždenne. Má nárok na vyplatenie odchodného?
Myslím, že už neplatí § 49 ods. 7 Zákonníka práce, v ktorom bola podmienka rozsahu prac. času aspoň 20 hodín týždenne. Opravte ma, až sa mýlim. Ďakujem za príspevky.
katka50
22.02.11,07:32
Predčasný dôchodca ukončuje k 28.2.2011 pracovný pomer. Pracuje na 8 hod. týždenne. Má nárok na vyplatenie odchodného?
Myslím, že už neplatí § 49 ods. 7 Zákonníka práce, v ktorom bola podmienka rozsahu prac. času aspoň 20 hodín týždenne. Opravte ma, až sa mýlim. Ďakujem za príspevky.

Dôležité je, či sa stal predč. st. dôchodcom počas tohto PP.

ZP § 76 ODS.6

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
econia
22.02.11,09:21
Áno stal sa predč. st. dôchodcom počas tohto PP, z ktorého aj odchádza, tzn. musím mu vyplatiť odchodné, aj keď pracuje len 8 hod. týždenne. Myslím, že už ods. 7 § 49 je zrušený.
Zuzka2510
15.03.11,14:01
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, zamestnanec mi včera doniesol list zo sociálky, že mu je priznaný predčs. star. dôch. od 08.12.2010. Poštou mu to došlo 09.03.11. Je u nás riadne zamestnaný a chce ukončiť prac. pomer k 28.02.11, aby mu nepozast. dôchodok ( čo asi sa už aj stalo) Keďže nám to bolo oznámené dosť neskoro tak už nestíhame podať odhlášku k 28.02.2011 môže mi preto niekto poradiť, ak ho odhlásim k dnešnému dňu ako to bude potom s jeho dôchodkom? Aj tak ho hneď prihlásim že pracuje u nás na dohodu:))
drobeceva
15.03.11,15:41
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, zamestnanec mi včera doniesol list zo sociálky, že mu je priznaný predčs. star. dôch. od 08.12.2010. Poštou mu to došlo 09.03.11. Je u nás riadne zamestnaný a chce ukončiť prac. pomer k 28.02.11, aby mu nepozast. dôchodok ( čo asi sa už aj stalo) Keďže nám to bolo oznámené dosť neskoro tak už nestíhame podať odhlášku k 28.02.2011 môže mi preto niekto poradiť, ak ho odhlásim k dnešnému dňu ako to bude potom s jeho dôchodkom? Aj tak ho hneď prihlásim že pracuje u nás na dohodu:))
ak ho odhlásite k 28.2.2011 - spätne - je možné, že dostanete pokutu za omeškanie. Aj keď mu bol dôchodok pozastavený, bude mu doplatený.
drobeceva
15.03.11,15:44
ešte doplním, že ak bude pracovať na dohodu, dôchodok bude poberať.
truch
15.03.11,15:54
Zavolaj do SP, ako máš postupovať, vysvetli, že vlastne z ich strany došlo oznámenie neskoro. Na tomto čísle mi vždy dobre poradili tel.: 02 - 5924 8737.
drobeceva
15.03.11,16:12
Zavolaj do SP, ako máš postupovať, vysvetli, že vlastne z ich strany došlo oznámenie neskoro. Na tomto čísle mi vždy dobre poradili tel.: 02 - 5924 8737.
Dáška, myslím si, že v takýchto prípadoch aj SP to toleruje - niečo podobné bolo aj v minulosti, keď bol priznaný inv.dôchodok a trebalo ho spätne odhlásiť-len sa napísal list s odôvodnením
AnnaČ
15.03.11,20:47
Pracovníčka na PSD ukončila pracovný pomer k 28.2.2011 a od 1.3.2011 pracuje na dohodu. Môže podľa povahy práce pracovať na dohodu o vykonaní práce alebo prípadne na dohodu o pracovnej činnosti. Aké odvody sa platia a zdaňujeme celú výšku jej príjmu?
truch
15.03.11,21:09
Pracovníčka na PSD ukončila pracovný pomer k 28.2.2011 a od 1.3.2011 pracuje na dohodu. Môže podľa povahy práce pracovať na dohodu o vykonaní práce alebo prípadne na dohodu o pracovnej činnosti. Aké odvody sa platia a zdaňujeme celú výšku jej príjmu?

Záleží len od počtu hodín,ktoré bude robiť. Ak bude pracovať na 10 hodín týždenne , môžete jej dať dohodu o PČ. Nebude mať odvody zo mzdy, platiť bude len zamestnávateľ. Výplata sa jej celá zdaní preddavkovo. Na NČZD by mala nárok len ak by nebola PSD k 1.1.2011