Kysel
25.05.05,08:47
Prosím o radu. Zamestnanec je na prac.ceste 14 hod., má poskytnutý obed.Je to v poriadku, keď mu stiahnem za obed 75,-Sk /40% zo 188/ a vyplatím mu stravné 122-75, čiže 47,- Sk??? Vopred ďakujem.
Zita5
25.05.05,06:49
Prosím o radu. Zamestnanec je na prac.ceste 14 hod., má poskytnutý obed.Je to v poriadku, keď mu stiahnem za obed 75,-Sk /40% zo 188/ a vyplatím mu stravné 122-75, čiže 47,- Sk??? Vopred ďakujem.

Podľa mňa je to v poriadku . Nárok na celé stravné by mal jedine vtedy , keby si šéf siahol do vačku a obed by zaplatil ako všimné .
Kysel
25.05.05,07:01
Zita5, ďakujem za rýchlu odpoveď, ale náš šéf skôr zoberie ako dá. Díky.
Chobot
25.05.05,07:16
Pockaj, zase také jednoznacné to nie je. Ten obed musí byt poskytnutý preukázatelne. Cize ak ho pozve obchodný partner na obed a na cestáku zamestnanec uvedie, ze nemal zabezpecenú stravu, tak mu stravné patrí. Ale to asi ten prípad nebude.

Ak ide na skolenie, kde v pozvánke je uvedené, ze v skolnom je zahrnutý aj obed, tak sa mu stravné kráti. Kráti sa mu to aj v prípade, ze ho tne obch. partner pozval a on si uvedie na cestáku, ze mal zabezpecené ciastocné stravné.

Dôkazné bremeno je na zamestnávatelovi, ze zabezpecil zamestnancovi stravu.
vladan
25.05.05,07:34
Prosím o radu. Zamestnanec je na prac.ceste 14 hod., má poskytnutý obed.Je to v poriadku, keď mu stiahnem za obed 75,-Sk /40% zo 188/ a vyplatím mu stravné 122-75, čiže 47,- Sk??? Vopred ďakujem.
ak mal tvoj zamestnanec poskytnuté "preukázane bezplatné stravovanie" čiastočne (v tvojom prípade obed), tak mu krátiš stravné vo výške 40% zo 188, t.j. 75,20 zaokrúhlene 76,- Sk. Čiže stravné mu vyplatíš vo výške 122-76 = 46,- Sk. Bližšie pozri zákon o cestovných náhradách, § 5 ods. 6 posledná veta: miera krátenia stravného vyjadrenáv menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor".
Katty
25.05.05,07:53
čaute a čo ak boli dvaja zamestnanci (z toho jeden riaditeľ) na služobke v ČR a večer si sadli do reštiky, najedli sa, popili... a riaditeľ na druhý deň priniesol blok s "občerstvením" vo vysokej čiastke. Môžem im krátiť nárok na stravné v zahraničí ak viem že tam jedli z fir. peňazí?????
Kysel
25.05.05,08:05
Vladan, ďakujem za upozornenie ohľadom zaokrúhľovania, ale ako čítam v múdrej knižke je napísané : novelou sa spresnil aj spôsob zaokrúhľovania stravného, a to na celé koruny. /nie na desiatky halierov nahor, ako tomu bolo do 31.3.2005./ Ani zmienky či nahor, či nadol. Nuž neviem, koruna hore - dole, ale pre daňovníkov určite nie. Ale nechám si od Teba poradiť, snáď si vo veci znalejšia ako ja. Dík.
Chobot
25.05.05,08:22
Kysel: ked sa uvádza zaokrúhlovanie na celé koruny, nemusí sa uvest, ci hore alebo dole. Jo podla matamatických metód - do 50 hal dole, od 50 hla vrátane hore.

Katty: áno, ked vies preukázat, ze firma z firmených penazí zabezpecila stravu (veceru). Preco by im to mala firma platit 2x?
Lucy
25.05.05,15:57
Vladan, ďakujem za upozornenie ohľadom zaokrúhľovania, ale ako čítam v múdrej knižke je napísané : novelou sa spresnil aj spôsob zaokrúhľovania stravného, a to na celé koruny. /nie na desiatky halierov nahor, ako tomu bolo do 31.3.2005./ Ani zmienky či nahor, či nadol. Nuž neviem, koruna hore - dole, ale pre daňovníkov určite nie. Ale nechám si od Teba poradiť, snáď si vo veci znalejšia ako ja. Dík.
Kyseľ, pozri:
- §5, ods. 6 posledná veta- miera krátenia stravného vyjadrená v menovitej hodnote sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
- §8, odst. 2 Sumy stravného sa zaokrúhľujú ma celé koruny nahor!
durisovad
25.05.05,16:14
Ja by som blok za "obcerstvenie" uctovala na 513 a vyplatila by som cele diety - nekratene. Ak si riaditel praje z firmy preplatit "obcerstvenie" pri pracovnom rokovani, tak by som sa nebranila. Ved je to z nedanovych nakladov.
čaute a čo ak boli dvaja zamestnanci (z toho jeden riaditeľ) na služobke v ČR a večer si sadli do reštiky, najedli sa, popili... a riaditeľ na druhý deň priniesol blok s "občerstvením" vo vysokej čiastke. Môžem im krátiť nárok na stravné v zahraničí ak viem že tam jedli z fir. peňazí?????
Majka
18.07.05,10:55
prosim o radu o dietach,
ked su konatelia na obchodnom stretnuti mimo sidla firmy stvrtok-nedela,cize 2 nepracovne dni, mozem im vyplatit diety na vsetky 4 dni? maju vobec narodk na diety? v zakone sa neviem vyhrabat.
dakujem.
Majka
18.07.05,11:27
nevie mi niekto prosim poradit?