zelinka
27.11.08,08:28
Poprosím Vás o radu ... 30.11.2008 končí zamestnancovi prac.zmluva a 26.11.2008 nastúpil na PN. Možem s ním ukončiť PP k 30.11.2008? ak áno aké papiere mu mám odovzdať (výpoveď dohodou?), odhlásiť ho aj z SP? Vôbec neviem čo mám robiť :mee:
ZDENIELA
27.11.08,07:30
PP keďže bol uzatvorený na dobu určitú, končí dňom 30.11. - ukončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu (žiadna dohoda)
PN-ku od tohto dňa preberá a vypláca Soc. poisťovňa až do jej ukončenia - pretože u teba má skončený PP
zelinka
27.11.08,07:47
ďakujem veľmi pekne
Misicka21
09.12.08,11:18
1, Aj ja mám takýto prípad, ale niečo sa mi marí, že musím poslať list zamestnancovi o skončení PZ, dobre sa mi marí??
2, A keď chceme predĺžiť PZ, predĺžime ju:)?? Na sociálku mám poslať tlačivo??
Misicka21
11.12.08,08:26
poradte mi prosím
KvetkaK
11.12.08,08:39
1, Aj ja mám takýto prípad, ale niečo sa mi marí, že musím poslať list zamestnancovi o skončení PZ, dobre sa mi marí??
2, A keď chceme predĺžiť PZ, predĺžime ju:)?? Na sociálku mám poslať tlačivo??
1. Je dobré informovať o skončení prac.pomeru zamestnanca.
2. Ak budete stále zamestnávať zamestnanca, ktorý mal uzavretý pracovný pomer na dobu určitú, tak táto doba sa automaticky zmení na neurčtú. A predĺženie určitej doby je možné, a rieši to zákonník práce v § 48.
Na sociálnu poisťovňu netreba dávať žiadne tlačivo.
milagros208
12.12.08,08:34
Chcela by som sa len uistiť. Ak skončí PP v skúšobnej dobe počas PN zamestnanca, bude mu naďalej nemocenskú dávku platiť soc. poisťovňa? Pri PN zamestnanca neplatí podmienka splnenia 270 dní nemocenského poistenia? Ide o to. Jeden náš zamestnanec nastúpil do PP po príchode zo zahraničia. Odpracoval len pár dní a nastúpil na PN. Zamestnávateľ s ním chce skončiť PP v skúšobnej dobe. Ovplivní to nejako jeho maródku, teda výplatu nemocenských dávok? Alebo jednoducho môže byť ďalej na PN a sociálna poisťovňa mu bude naďalej vyplácať nemocenskú dávku?
Ešte jednu vec. Ovplyvňuje doba zamestnania a skončenie PP v skúšobnej dobe dĺžku maródky? Pretože viem, že ochranná doba je 42 dní a v prípade, že zamestnanie trvá kratšie, tak len toľko dní, koľko trvá poistenie. Platí to aj v tomto prípade, teda ak PN začne počas PP, ale bude trvať aj po jeho skončení? Ďakujem.
Chobot
12.12.08,09:52
Chcela by som sa len uistiť. Ak skončí PP v skúšobnej dobe počas PN zamestnanca, bude mu naďalej nemocenskú dávku platiť soc. poisťovňa? Pri PN zamestnanca neplatí podmienka splnenia 270 dní nemocenského poistenia?

Nie, zamestnanec je nemocensky poistený od prvého dňa nemocenského poistenia (teda pracovného pomeru).


Ide o to. Jeden náš zamestnanec nastúpil do PP po príchode zo zahraničia. Odpracoval len pár dní a nastúpil na PN. Zamestnávateľ s ním chce skončiť PP v skúšobnej dobe. Ovplivní to nejako jeho maródku, teda výplatu nemocenských dávok? Alebo jednoducho môže byť ďalej na PN a sociálna poisťovňa mu bude naďalej vyplácať nemocenskú dávku?

SP mu bude aj po skončení PP naďalej vyplácať nemocenské dávky až do maximálnej doby vyplácania nemocenských dávok - t.j. 52 týždňov.


Ešte jednu vec. Ovplyvňuje doba zamestnania a skončenie PP v skúšobnej dobe dĺžku maródky? Pretože viem, že ochranná doba je 42 dní a v prípade, že zamestnanie trvá kratšie, tak len toľko dní, koľko trvá poistenie. Platí to aj v tomto prípade, teda ak PN začne počas PP, ale bude trvať aj po jeho skončení? Ďakujem.

Mýliš si ochrannú dobu s dobou vyplácania dávok. Ochranná doba znamená, že pokiaľ (bývalý) zamestnanec počas ochrannej doby ochorie, tak má nárok na nemocenské dávky. Dĺžka vyplácania nem. dávok nie je závislá od odpracovaných dní či mesiacov. Je len max. doba - tých uvedených 52 týždňov.

Teda ak niekto odpracoval 15 dní a skončí PP, tak ochranná doba je 15 dní. Ak ochorie na 10 deň po skončení PP, tak má nárok na nem. dávky. Bude ich poberať počas celej doby PN.

Ak ale ochorie na 17 deň po skončení PP, tak nemá nárok na nem. dávky (pokiaľ si nebude platiť dobrovoľné nem. poistenie).
milagros208
12.12.08,12:34
Ďakujem za odpoveď. Tiež som si myslela, že je to takto, len som si chcela byť istá. Nechcem nikoho zavádzať. Vyzerá to,že pôjde o dlhšiu PN, ale ja som zamestnanca uisťovala, že nevadí, že s ním končíme PP, môže marodovať ďalej. Ešte raz vďaka.