juro
25.05.05,07:48
chcem sa spytat: 1) oplati sa zivn. stat dobrovolnym platcom DPH ?? a ake to ma vyhody a nevyhody ???, dostal som zakazku na stavebne prace, material nenakupujem iba prace a zamestnam na to dalsich zivnostnikov. Firma ktora mi zakazku zadala je platcom dph a cenovu ponuku som vypracoval bez dph. 2) je lepsie viest uctovnictvo jednoduche alebo podvojne ked som platcom dph???


Vdaka za pomoc
Zita5
25.05.05,05:57
Ak sa staneš dobrovoľným plátcom DPH tak samozrejme , že na Tvoju dohodnutú cenu za práce musíš pripočítať 19% DPH , ktorú musíš odviesť štátu buď mesačne alebo štvrťročne . Podľa toho aký plátca budeš .

Pokiaľ nerobíš nákupy materiálu , si v nevýhode , pretože Ty budeš len stále odvádzať , nebudeš mať uplatnený žiadny odpočet . Máš to vlastne druhú daň .

Čo sa týka účtovníctva je na Tebe pre aké sa rozhodneš - myslím ako FO/SZČO/.Keby si založil s.r.o. tak vedieš podvojné účto .
KON-EKON
25.05.05,06:03
V žiadnom prípade sa neoplatí byť platcom DPH stavebnej firme, pretože je 19% DPH na všetko a Vy vlastne zdaníte celý rabat.Ak však plánujete robiť väčšie stavby bude to nutné. I tak je prechodné obdobie 1,5 mil.Sk. V EÚ je už od 250 tis. platca DPH.Momentálne to vôbec nepotrebujete.Čo sa týka účtovníctva JU je lacnejšie. Menej povinností s obch. registrom a tým čo je povinný konateľ. Zostaňte zatiaľ tak ako ste. Ak však budú trvať Vaši partneri na tom, aby ste bol platca, tak im to skúste takto vysvetliť,alebo pristúpite na ich podmienky, ale neúčtujte zatiaľ v podvojnom, pretože ak Vás nevyplatia naraz, bude to mať po častiach, zdaníte len to čo zaplatia, ale v podvojnom všetko čo vyfaktúrujete. A ešte, ak Vaši poddodávatelia , živnostníci niesú platcovia DPH, vyfakturujú Vám práce bez DPH, ktorú si nemôžete započítať, tým pádom všetko odvediete na DÚ.Zdravím.
Pepa
25.05.05,09:20
chcem sa spytat: 1) oplati sa zivn. stat dobrovolnym platcom DPH ?? a ake to ma vyhody a nevyhody ???, dostal som zakazku na stavebne prace, material nenakupujem iba prace a zamestnam na to dalsich zivnostnikov. Firma ktora mi zakazku zadala je platcom dph a cenovu ponuku som vypracoval bez dph. 2) je lepsie viest uctovnictvo jednoduche alebo podvojne ked som platcom dph???


Vdaka za pomoc
V tvojom prípade sa byť platcom DPH vôbec nevyplatí. Pokiaľ firma, ktorá ti zadala zákazku trvá na tom aby si bol platcom, tak sa tomu nevyhneš. Účtovníctvo ti stačí jednoduché.
rene
28.05.05,13:11
Tiež som sa stretla s tým, že firma nechce uzavrieť zmluvu, pokiaľ živnostník nie je plátca DPH. Nechápem , prečo? Veď keď sa stane plátcom, tak im cenu za poskytnuté služby navýši o 19 %, ktorú teraz neplatia, tak čo na tom ušetria alebo získajú ?
bepo
29.05.05,18:06
rene-a vôbec rozumieš princípu dph?Ak je odberateľ plátca dph žiada aby dodávateľ bol tiež plátca dph len preto lebo si uplatní odpočet-odpočíta si zaplatenú sumu dph od sumy prijatej dph a preňho sa cena vôbec nemení.

Pre ostaných-je jednoduché pravidlo-ak dodávam svoj tovar/služby plátcovi dph je lepšie byť tiež plátca a keď neplátcovi tak nebyť plátca dph.Keďže juro bude dodávať plátcovi dph tak je lepšie byť plátca.
durisovad
29.05.05,18:19
Zadavatelia stavebnych sluzieb predsa platia DPH napriklad v materialoch, ktore im stavebna firma doda. Nepoznam predajcu stavebnych hmot, ktora by nebola platcom DPH. Neplatca-stavitel nakupi s DPH a ani o tom mozno nevie a tak zakaznikovi uctuje konecnu cenu,/ navysenu o svoju prirazku/, pochopitelne aj s DPH. Ze ku konecnej sume nepripocita DPH, je
diskutabilne setrenie, vzhladom na vyssie uvedene. Ak bude stavitel platcom DPH, zakaznikovi nauctuje material bez DPH, pripocita si svoje prace a prirazky a zdani konecnu sumu, z ktorej si zadavatel DPH moze vynarokovat. Takte plati, ze ak chce stavitel uspiet u vacsich zivnostnikov alebo firiem, mal by byt platcom DPH.
Doporucovala by som najst si dobreho uctovnika, ktory by celu problematiku vysvetlil rukolapne na konkretnych pripadoch.
Ivan2
29.05.05,18:42
Pokial je cena stavby dohodnuta, tak moze byt odberatelovi, platcovi DPH z hladiska DPH dost jedno ci je dodavatel platcom, alebo nie, len si pri neplatcovi neodpocita DPH, ktoru ale ani nezaplati. Ina vec je ale otazka doveryhodnosti, kedze stavebna firma, ktora este nemusi byt platcom toho asi vela nepostavila.
bepo
29.05.05,19:04
platcovi DPH z hladiska DPH dost jedno ci je dodavatel platcom, alebo nie, len si pri neplatcovi neodpocita DPH, ktoru ale ani nezaplati.Veľmi vtipné,môžem sa opýtať čo robíš v práci?
ondrejvla
29.05.05,19:14
Veľmi vtipné,môžem sa opýtať čo robíš v práci?Súhlasím s Bepo! Rozumieš princípu DPH?
Ivan2
29.05.05,19:50
Co sa Ti na tom nepaci. Stavebnik vystavil ponuku bez dph. Ako neplatca bude teda uctovat tuto a odberatel si teda nema co odpocitat. Ako platca k nej pripocita dph a odberatel si tuto odpocita. Samotna cena stavebnych prac je pre odberatela rovnaka. Ina vec su naklady stavebnika.
bepo
29.05.05,20:00
Ivan-ide o to že málokto má nulové náklady.Takže do výslednej ceny neplátcu dph idú náklady s dph ktoré si nemôže odpočítať a preto aj výsledná cena neplátcu je vyššia ako plátcu dph po odpočte dph.
Ivan2
29.05.05,20:47
Juro pisal, ze material nenakupuje. Otazkou je teda, ako sa k nemu dostane. Spominal dalsich zivnostnikov, o ktorych nevieme, ci su platcovia. V jednej z reakcii bola spomenuta firma, ktora vyzadovala platcovstvo dph od dodavatela a na to som zareagoval, ze z pohladu fakturacie to moze byt odberatelovi jedno, pokial sa mu Jurova ponuka pozdava. Pokial by sa mala cena odvijat od dodavatelovych nakladov, tak to uz tak jedno neni, ak ma medzi subdodavatelmi aj platcov.
Muška
29.05.05,21:09
Ivan-ide o to že málokto má nulové náklady.Takže do výslednej ceny neplátcu dph idú náklady s dph ktoré si nemôže odpočítať a preto aj výsledná cena neplátcu je vyššia ako plátcu dph po odpočte dph.Okienko slovenčiny:
Správne - PLATITEĽ DPH
heket
30.05.05,04:12
Ak už má uzatvorenú zmluvu , jeho cenu mu to už nezmení.
Stretávam sa s prípadmi, že sa stanú platiteľmi DPH , ale cenu si vôbec neznížia , len na pôvodnú uvedú DPH. Podľa nich znamená platiteľ DPH ten čo si vyrátava DPH a nevidia v tom možnosť zlacnieť , čo by z toho malo logicky vyplývať.
ALDA
30.05.05,06:36
Ak už má uzatvorenú zmluvu , jeho cenu mu to už nezmení.
Stretávam sa s prípadmi, že sa stanú platiteľmi DPH , ale cenu si vôbec neznížia , len na pôvodnú uvedú DPH. Podľa nich znamená platiteľ DPH ten čo si vyrátava DPH a nevidia v tom možnosť zlacnieť , čo by z toho malo logicky vyplývať. Neviem, prepuklo to, akoby šlo o cenu služby.Áno cena sa nemení, ale pre mňa
ako platiteľa DPH /Muška/ je dôležité, či dodávateľ je platiteľ DPH. Aby som
mala na vstupe DPH, čiže si odpočítať. Preto je pre mńa dôležité uzatvárať
obchody s plátcami. A tiež aj nakupovať od dodávateľov platiteľov DPH!!!!
RenataK
30.05.05,06:55
Prosím Vás a ako je to s DPH v predajni potravín? Je lepšie byť platiteľ DPH alebo neplatiteľ? Myslím, že mojej kamarátke hrozí byť platiteľom DPH. Môže ma niekto uviesť do obrazu, doteraz som sa s DPH nezaoberala. Ďakujem
bepo
30.05.05,08:15
RenataK-ak jej to hrozí zo zákona tak si nevyberie,musí sa stať.A ak nakupuje od plátcu /Muška :p/ a predáva neplátcom tak jej to cenu nezmení.
Ivan2
30.05.05,08:29
Ked si spocitas fixne naklady (najom, mzdy, energie, ...), das na potraviny rozumnu marzu, aby neboli pre zakaznikov pridrahe v porovnani s inymi predajnami, tak ti z toho vyplynie, ze musis mat taky obrat, ze sa platitelom stat musis (pokial chces prosperovat). Druha dolezita vec je, ako tu uz bolo spomenute, ze vstupy mas s dph a ako neplatitel si dph nemozes odpocitat. Poznam Potraviny, ktore pracuju s nizsou marzou, ako je Tvoje navysenie ceny vstupov z titulu neplatitelstva.
RenataK
30.05.05,08:30
Ďakujem Bepo za odpoveď. Ale ešte predsa otázka: t.z., že nákup tovaru - nadmerný odpočet a predaj - vlastná daňová povinnosť? Je to tak dobre? Ďakujem za odpoveď.
Ivan2
30.05.05,08:46
Neuvedomil som si, ze predavas neplatitelom, takze k druhej casti mojej odpovede - ako pise bepo.
ALDA
30.05.05,09:28
Ďakujem Bepo za odpoveď. Ale ešte predsa otázka: t.z., že nákup tovaru - nadmerný odpočet a predaj - vlastná daňová povinnosť? Je to tak dobre? Ďakujem za odpoveď. nákup je odpočet na vstupe, predaj povinnosť na výstupe, rozdiel je buď danová povinnosť, alebo nadmerný odpočet!
RenataK
30.05.05,09:34
nákup je odpočet na vstupe, predaj povinnosť na výstupe, rozdiel je buď danová povinnosť, alebo nadmerný odpočet!Ale ešte sa spýtam, možno hlúpo ale predsa, tá hranica obratu 1 500 000 pre registráciu na platiteľa DPH je v prípade potravín predaj čiže všetko čo prejde cez reg. pokladňu? (alebo predaj tovaru - náklad na tovar? - toto je asi hlúposť)
Ďakujem Vám všetkým za odpovede a trpezlivosť.
evae
30.05.05,09:58
ano celkovy predaj. vobec tam nejde o naklady, neda sa to odratat.
RenataK
30.05.05,10:04
ano celkovy predaj. vobec tam nejde o naklady, neda sa to odratat.Ďakujem evae za rýchlu reakci, nebola som si istá, doteraz som sa nezaoberala DPH.
evae
30.05.05,10:08
nemas zac, ja som to riesila par tyzdnov dozadu, tiez som si nebola ista :D
bepo
30.05.05,11:50
RenataK- predaj tovaru-nákup tovaru=marža.Obrat=všetko čo predáš v predajných cenách nielen cez registračnú pokladňu ale aj na faktúry.
evae
30.05.05,12:06
inak teraz ma napadlo k tej predosle teme, ci sa stat platcom. povodne som si myslela, ze tam nie je rozdiel, ale tiez sme mali tento problem vo firme, ked zivnostnik, subdodavatel na vzduchotechniku, nam dal ohromnu cenu za material a montaz. som nad tym dumala par dni, kym som prisla na to, ze on vlastne platil DPHcku a nakolko nebol platca, tak nam ju vyfakturoval ako jeho naklad. vtedy sme sa s nim dohodli, ze material sice vyberie, ale kupujeme MY.... este takto by sa to dalo dohodnut. on nam fakturuje len montaz a tam nevadi, ze nie je platcom. bolo by mu zbytocne stat sa platcom DPH, ked ma obcas zakazky popri zamestnani.
MAJKA1983
23.01.09,18:42
Ahojte, čítam už asi 10 diskusiu a stále nechápem... môžete mi to niekto vysvetliť na mojom konkrétnom príklade? Budem platca dph, nakupujem tovar za účelom ďalšieho predaja, nakupujem od platcu dph a zákazníci sú buď firmy - čiže platci dph a mám aj zákazníkov, ktorí nie sú platci dph. Čo z toho vyplýva? Prosím prosím, som z toho fakt mimo.Čo všetko platím ja štátu, čo všetko sa mi vráti? Ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť!
Zita5
23.01.09,18:45
Ahojte, čítam už asi 10 diskusiu a stále nechápem... môžete mi to niekto vysvetliť na mojom konkrétnom príklade? Budem platca dph, nakupujem tovar za účelom ďalšieho predaja, nakupujem od platcu dph a zákazníci sú buď firmy - čiže platci dph a mám aj zákazníkov, ktorí nie sú platci dph. Čo z toho vyplýva? Prosím prosím, som z toho fakt mimo.Čo všetko platím ja štátu, čo všetko sa mi vráti? Ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť!

Majka myslím, že táto odpoveď je pre Vás , nie ?:)

http://www.porada.sk/926632-post1109.html
MAJKA1983
23.01.09,18:47
Majka myslím, že táto odpoveď je pre Vás , nie ?:)

http://www.porada.sk/926632-post1109.html
Hej, je, lenže ja som už všetky témy prečítala... a nechááááápem tomu, s manželom sa tu handrkujeme, kto to správnejšie pochopil, tak som chcela ku konkrétnemu prípadu konkrétnu odpoveď.
Marína
23.01.09,18:52
Asi bude najlepšie, keď nám tu napíšeš ako to chápeš ty a ako manžel, pretože teraz som pozerala do tém, na ktoré ti Zitka priložila linky a pre nás je v nich princíp DPH vysvetlený veľmi zrozumiteľne, takže ťažko je odpovedať. Ak sa presne opýtaš, čomu nerozumieš, ľahšia bude odpoveď.
Aljok
23.01.09,19:59
Ahojte, čítam už asi 10 diskusiu a stále nechápem... môžete mi to niekto vysvetliť na mojom konkrétnom príklade? Budem platca dph, nakupujem tovar za účelom ďalšieho predaja, nakupujem od platcu dph a zákazníci sú buď firmy - čiže platci dph a mám aj zákazníkov, ktorí nie sú platci dph. Čo z toho vyplýva? Prosím prosím, som z toho fakt mimo.Čo všetko platím ja štátu, čo všetko sa mi vráti? Ďakujem veľmi pekne za ochotu pomôcť!

Majka, možno tento príspevok Ti to pomôže objasniť.

Klikni sem : http://www.porada.sk/439677-post4.html
MAJKA1983
23.01.09,20:23
No ja tomu rozumiem tak, že nakúpim za cenu s dph, predám za navýšenú cenu (chcem mať predsa nejaký zisk), štátu zaplatím 19% z čistého zisku bez dph... z každého predaného tovaru.
Ja si môžem dať do réžie napr. telefón, reklamu...atď, štát mi vráti dph. Takto to je?
ČI????
evina
23.01.09,20:34
No ja tomu rozumiem tak, že nakúpim za cenu s dph, predám za navýšenú cenu (chcem mať predsa nejaký zisk), štátu zaplatím 19% z čistého zisku bez dph... z každého predaného tovaru.
Ja si môžem dať do réžie napr. telefón, reklamu...atď, štát mi vráti dph. Takto to je?
ČI????

Nakúpiš za 100 ntto plus 19 DPH. DPH teraz odložím a pracujem ďalej. Na 100 ntto si dáš prirážku 15% , t.j. 115 /100 plus 15/ a pripočítaš DPH 19% t.j. 21,90 . Tovar predáš za 115 plus 21,90 = 136,85

náklady si mala 100 a tržbu budeš mať 115. Rozdiel plus 15 zdaníš 19% a zaplatíš štátu 3,60 daň z príjmu.

DPH máš na vstupe 19 /vstup=Tvoja kúpa/ na výstupe /Tvoj predaj/ ,máš povinnosť platiť 21,90. Rozdiel medzi vstupom a výstupom, t.j.
19 a 21.90 je 2,90 , a to zaplatíš štátu.

To znamená vysporiadavaš dve dane - daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
.
didiana
23.01.09,20:39
Prosím pomôžte!
V júli som začal stavať budovu na podnikanie. Faktúry z júla. Živnostenský list a registrácia DPH je od októbra. Môžem tieto faktúry započítať do posledného štvrťroku ako odpočet DPH.
Ďakujem, ďakujem....