mikpet
27.11.08,09:23
Ahojte,

keďže som nenašiel rubriku o autách a videl som tu zopár príspevkov o nich, tak aj ja dávam tento príspevok sem.

Chcem sa spýtať, ako treba postupovať pri kúpe prívesného vozíka - v mojom prípade do 400kg za Felíciu.

Včera som takýto vozík kúpil a keď som ho preberal, tak som sa predajcu spýtal, či nepotrebujem nejakú prevoznú značku, kým vozík neprihlásim. On mi dal technický preukaz a faktúru a ubezpečil ma, že toto mi stačí. Pokračoval som na dopravný inšpektorát do okresného mesta, ale tam som už nepochodil, lebo bolo neskoro. Zobral som si aspoň prázdne tlačivo a šiel som domov do asi 15 km vzdialenej dediny.

No ale čo čert nechcel, po ceste domov ma zastavili policajti a tí hneď na mňa vyskočili, že ako si to dovoľujem jazdiť bez značky, že za to je 10000 pokuta a na rok mi zoberú vodičák. Tak som zavolal predajcovi a dal som mu na telefón pána policajta. Tí dvaja sa asi desať minút hádali, kto má pravdu a nakoniec mi pán policajt dal pokutu "iba" 2000 Sk. Zaplatil som, lebo pán policajt bol už dosť červený od zlosti a pokračoval som domov.

Toľko na úvod.
Teraz ale neviem, či si môžem dovoliť vyraziť na cestu do okresného mesta prihlásiť vozík na polícii bez toho, aby som znovu dostal pokutu.

Otázky:
1. Potrebujem nejakú dočasnú(prevoznú alebo ako sa volá) značku aby som mohol s vozíkom vyjsť na cestu?
2. Ak áno - kde si takú značku mám zaobstarať a koľko to stojí?
3. Keby som to riskol a prišiel by som na políciu bez takejto značky - budú ju odo mňa vyžadovať pri prihlasovaní?

Na tieto otázky sa mi nikde nepodarilo nájsť odpoveď, preto sa pýtam tu.
hanelie
27.11.08,10:36
príslušníci DP konali oprávnene -
teraz však vyvstáva zásadná otázka :
prepravnú značku si zabezpečuje kupujúci / ako napr. pri dovoze ojazdeného vozidla / alebo je povinný zabezpečiť túto značku predajca ?
misomiso
27.11.08,15:53
Ahojte,

keďže som nenašiel rubriku o autách a videl som tu zopár príspevkov o nich, tak aj ja dávam tento príspevok sem.

Chcem sa spýtať, ako treba postupovať pri kúpe prívesného vozíka - v mojom prípade do 400kg za Felíciu.

Včera som takýto vozík kúpil a keď som ho preberal, tak som sa predajcu spýtal, či nepotrebujem nejakú prevoznú značku, kým vozík neprihlásim. On mi dal technický preukaz a faktúru a ubezpečil ma, že toto mi stačí. Pokračoval som na dopravný inšpektorát do okresného mesta, ale tam som už nepochodil, lebo bolo neskoro. Zobral som si aspoň prázdne tlačivo a šiel som domov do asi 15 km vzdialenej dediny.

No ale čo čert nechcel, po ceste domov ma zastavili policajti a tí hneď na mňa vyskočili, že ako si to dovoľujem jazdiť bez značky, že za to je 10000 pokuta a na rok mi zoberú vodičák. Tak som zavolal predajcovi a dal som mu na telefón pána policajta. Tí dvaja sa asi desať minút hádali, kto má pravdu a nakoniec mi pán policajt dal pokutu "iba" 2000 Sk. Zaplatil som, lebo pán policajt bol už dosť červený od zlosti a pokračoval som domov.

Toľko na úvod.
Teraz ale neviem, či si môžem dovoliť vyraziť na cestu do okresného mesta prihlásiť vozík na polícii bez toho, aby som znovu dostal pokutu.

Otázky:
1. Potrebujem nejakú dočasnú(prevoznú alebo ako sa volá) značku aby som mohol s vozíkom vyjsť na cestu?
2. Ak áno - kde si takú značku mám zaobstarať a koľko to stojí?
3. Keby som to riskol a prišiel by som na políciu bez takejto značky - budú ju odo mňa vyžadovať pri prihlasovaní?

Na tieto otázky sa mi nikde nepodarilo nájsť odpoveď, preto sa pýtam tu.

No za 2.000 Sk si uz mohol pozadovat odborne poradenstvo rovno aj od toho policajta nie?
mandula
27.11.08,18:40
Tzv. "prevozná značka" je zvláštne evidenčné číslo - viď zákon č. 315/1996 (§ 96,97) a vyhlášku č. 225/2004 (§ 52 a ďalšie).

Motorové vozidlo alebo jeho prípojné vozidlo, ktoré
- nemá schválenú technickú spôsobilosť alebo ak sa táto nezhoduje so schváleným typom,
- podlieha evidencii a nemá pridelené evidenčné číslo,
- nepodlieha evidencii - novovyrobené vozidlá, ktoré sú určené na predaj alebo
- bolo vyradené z evidencie alebo z cestnej premávky,

sa smie použiť v cestnej premávke, len ak má pridelené zvláštne evidenčné číslo, pripevnenú tabuľku so zvláštnym evidenčným číslom a jeho vodič má pri sebe ustanovené doklady.

Zvláštne evidenčné číslo môže prideliť a tabuľku so zvláštnym evidenčným číslom a ustanovené doklady vydať okresný dopravný inšpektorát príslušný podľa miesta trvalého pobytu alebo podľa sídla žiadateľa, alebo podľa miesta, kde bolo vozidlo prevzaté.
zdroj: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=547


Zvláštne evidenčné číslo
(k § 97 ods. 3 zákona)

§ 52
4) Zvláštne evidenčné číslo obsahujúce písmeno M sa môže prideliť novovyrobeným vozidlám, novokúpeným vozidlám alebo vozidlám používaným na skúšobné jazdy.
§ 53
(1) Potrebný počet tabuliek so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno M možno vydať právnickým osobám alebo fyzickým osobám oprávneným na podnikanie, ktorých predmetom podnikateľskej činnosti je výroba alebo predaj vozidiel, vývoj alebo výroba súčastí, výstroja a výbavy vozidiel. Tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C možno vydať len štátnym orgánom.
(2) K tabuľkám so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno M, C, H alebo S sa súčasne vydávajú aj tlačivá na vedenie prehľadu o manipulácii s tabuľkami so zvláštnym evidenčným číslom a o ich prideľovaní, tlačivá o pridelení zvláštneho evidenčného čísla, osvedčenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla a určia sa podmienky na ich používanie.

Na základe vyššie uvedeného, si myslím, že prevoznú značku mal zabezpečiť predajca. Pred prípadnou jazdou by som zavolala na dopravný inšpektorát a žiadala odpoveď na tebou položené otázky, ako riskovala ďalšiu pokutu.
petmar
27.11.08,19:45
1) Za dodržiavanie všetkých predpisov (žiaľ) môže vždy len vodič. Predajca môže aj nemusí poskytnúť prevoznú značku. Mali sa predom dohodnúť, ak ako malý predajca nemá od DI značky prevzaté, mohol aspoň povedať, ale platí veta č.1
2) Na DI, ale neviem koľko stojí, zavolaj tam
3) Pri prihlasovaní ju nepýtajú, ak ju nepožičali oni, ani sa nikde jej číslo neuvádza
hanelie
28.11.08,11:11
Zvláštne evidenčné číslo môže prideliť a tabuľku so zvláštnym evidenčným číslom a ustanovené doklady vydať okresný dopravný inšpektorát príslušný podľa miesta trvalého pobytu alebo podľa sídla žiadateľa, alebo podľa miesta, kde bolo vozidlo prevzaté.

tento uvedený § a zákon však nerieši zásadnú otázku:
komu patrí povinnosť zabezpečenia prepravnej značky?

predajcovi ?
konečnému odberateľovi?
diabol4
15.12.08,09:06
Presne taký istý prípad sa stal môjmu manželovi. Kúpil si prívesný vozík v Prievidzi. Predajca mu dal faktúru a povedal mu že dočasné prevozné značky nepotrebuje, stačí ukázať faktúru. Zastavili ho policajti a chceli mu dať pokutu, no môj manžel sa nedal zavolal predajcovi a ten rozprával s policajtami, pričom im citoval nejaký zákon, že prívesné vozíky nemusia mať prepravné značky na dobu od kúpy po prevoz do miesta bydliska. Policajti ostali s dlhým nosom, takže začali hľadať nejakú technickú chybu na aute. Aj tak neuspeli. Takže prevozné značky netreba na dobu prevozu vozíka, ale v prípade, že chcete vozík použiť na druhý deň po kúpe je potrebná dočasná prevozná značka.
mikpet
15.12.08,09:31
Ďakujem, za príspevky. Inak tú pokutu som dostal od prievidzských policajtov :).
Keďže som tu nedostal úplne jasnú radu, tak som sa pokúšal zavolať na info linku policajného zboru, ale tam to iba vyzváňalo a vyznáňalo ... Takže som zavolal na okresný dopravný inšpektorát, kde mi zo začiatku tvrdili, že prepravnú značku potrebujem, ale keď som im povedal, že predajca mi tvrdil opak, tak zneisteli a iba poznamenali, že si to musím nejako vybaviť.
Tak som si to "nejako" vybavil, riadnu značku už mám a týmto je prípad pre mňa uzavretý.
Už len poznámku na koniec - keď som dostal tú pokutu, dali mi iba ústrižky z blokov, ale vôbec žiadne potvrdenie kedy, kde, kto a za čo mi tú pokutu dal. Ktovie ako si tie pokuty páni policajti vlastne evidujú.
wabi
17.10.11,16:30
Chcel som prihlásiť vozík z dočasných značiek, vozík bol kupovaný v Čechách a povedali mi že potrebujem 106 € kolok, je to možné, že by to boplo tak drahé? Predtým keď som vozík kupoval a šiel sa tam spýtať, tak mi o kolku nevreveli. Teraz len uvažujem či to tá pani správne pochopila. Neviete niekto kde sú cenníky na prívesné vozíky na značky, lebo tých 106 € sa mi vidí moc...?:)
Žabinka
20.10.11,06:52
Chcel som prihlásiť vozík z dočasných značiek, vozík bol kupovaný v Čechách a povedali mi že potrebujem 106 € kolok, je to možné, že by to boplo tak drahé? Predtým keď som vozík kupoval a šiel sa tam spýtať, tak mi o kolku nevreveli. Teraz len uvažujem či to tá pani správne pochopila. Neviete niekto kde sú cenníky na prívesné vozíky na značky, lebo tých 106 € sa mi vidí moc...?:)
Neviem, či to už máš vyriešené. Keďže vozík bol z Čiech, predpokladám, že nebol ešte evidovaný na SK, musíš najprv ísť na obvodný úrad dopravný, tam si podáš žiadosť a zaplatíš správny poplatok formou kolku 106€. Urobíš pred tým STK, zaplatíš poplatok do RF, podáš spomínanú žiadosť,. Na úrade ti vystavia osvedčenie o evidencii, potom pôjdeš na políciu, a tam ťa už do vystaveného osvedčenia zapíšu ako držiteľa, kolok je 33€.
IvanPK
20.10.11,07:23
Pozri si oficiálnu stránku obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunkácie a www.minv.sk (http://www.minv.sk) kde máš takéto info....aj správne poplatky , zápis prvého držiteľa je 33 e + 16,50 e za značku a 3 e za kuriera ktorý ti donesie plastové malé osvedčenie časť I.
wabi
24.10.11,04:47
dik za radu.