astensova
27.11.08,09:38
Vozidlo je zaradené na firmu ako služobné už tretí rok. Neodpisovala som ho ani raz nakoľko by som sa dostala do straty. Chcem sa opýtať či je nutné vozidlo odpísať pretože nechcem byť v strate. Je to veľká chyba neodpísať
vozidlo? Ďakujem
azla
27.11.08,08:57
Vozidlo je zaradené na firmu ako služobné už tretí rok. Neodpisovala som ho ani raz nakoľko by som sa dostala do straty. Chcem sa opýtať či je nutné vozidlo odpísať pretože nechcem byť v strate. Je to veľká chyba neodpísať
vozidlo? Ďakujem

Účtovné odpisy sa uplatňujú v účtovníctve, daňové vo vykazovaní základu dane.

Neučtovanie odpisov je porušenie zásad účtovníctva, lebo účtovníctvo spoločnosti je skreslené. Vykazuje sa majetok, ktorý má v účtovníctve hodnotu oveľa vyššiu, ako je reálna.
(sú už skúseností daňových subjektov s obdržaním pokuty za chyby v účtovníctve.)

Daňové odpisy sa uplatňovať nemusia, môžu sa prerušiť. (hneď aj v prvom roku). Prerušenie odpisov sa uvádza v DP.
Manual
27.11.08,08:57
Vozidlo je zaradené na firmu ako služobné už tretí rok. Neodpisovala som ho ani raz nakoľko by som sa dostala do straty. Chcem sa opýtať či je nutné vozidlo odpísať pretože nechcem byť v strate. Je to veľká chyba neodpísať
vozidlo? Ďakujem
Ak ti odpisy nepasujú do účtovníctva, tak vozidlo daňovo neodpisuj, účtovne musíš, zákon umožňuje prerušiť daňové odpisovanie. Na karte DM však musíš viesť evidenciu, že v danom roku je odpisovanie prerušené.
Alebo ho riadne odpisuj a odpisy si do účtovníctva uplatniť nemusíš.